e-recepty

Jak zadbać o bezpieczeństwo e-recept i jakie dane pacjenta są wymagane

Lekarze coraz częściej wystawiają e-recepty. Umożliwiła to nowelizacja ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty. W związku z tym pojawiają się pytania, jakich danych mogą żądać od pacjentów, aby wystawić ten dokument i jednocześnie nie naruszyć regulacji dotyczących ochrony danych osobowych?

e-recepty odpłatność

Brak konieczności wskazywania odpłatności na e-recepcie – czy lekarze doczekają się ważnej zmiany

W przypadku wprowadzenia zmian, nad którymi pracuje resort zdrowia, osoba uprawniona do wystawienia recepty nie musiałaby wskazywać poziomu odpłatności leku, a jedynie zaznaczyć, czy przepisuje lek w ramach refundacji. Sprawdź, jak przebiegają prace związane z uproszczeniem wystawiania recept.

Podpis elektroniczny

Co możesz zrobić, aby świadomie wykorzystywać podpis elektroniczny

Lekarze, pielęgniarki i inne osoby wprowadzające wpisy do dokumentacji medycznej miewają kłopoty z ich autoryzacją. Zdarza się, że wpisów dokonują z cudzego konta. Jak ważny jest podpis wygenerowany w komputerze pod dokumentem medycznym?

Elektroniczny opis badań

Opisy badań diagnostycznych niebawem tylko w postaci elektronicznej

Opisy badań diagnostycznych będą kolejnym, obowiązkowym dokumentem elektronicznym. Umożliwi to ich wymianę w SIM, usprawni obieg dokumentacji medycznej, a także ograniczy koszty przechowywania dokumentacji papierowej. Sprawdź, co zyskają na tym rozwiązaniu placówka i pacjent.

e-recepty

Jakie korzyści daje lekarzowi możliwość wystawiania e-recept

Lekarze doceniają zalety e-recept. Wskazują, że jedną z korzyści jest fakt, że nie muszą drukować e-recepty, istnieje możliwość przesłania pacjentowi kodu dostępu SMS-em lub e-mailem. Co jeszcze jest pozytywnym sygnałem tej zmiany?

Wdrożenie e-skierowania

Jak przygotować placówkę do wdrożenia e-skierowania

Dzięki e-skierowaniu pacjent będzie widział w systemie, w jaki sposób jest leczony, i zarejestruje się do specjalisty przez Internet. Z kolei NFZ i Ministerstwo Zdrowia uzyskają bieżące informacje o rzeczywistej liczbie oczekujących na świadczenia. Dowiedz się, jak już za dwa lata będą funkcjonowały e-skierowania.

Asystent medyczny

Jakie nowe uprawnienia w zakresie uzupełniania dokumentacji medycznej zyska asystent medyczny

Rola asystentów medycznych ma być uporządkowana w przepisach. Resort zdrowia planuje przypisanie tym osobom kompetencji i odpowiedzialności. Sprawdź, jakie zmiany nastąpią w tym obszarze.

e-dokumentacja

Będzie jednakowy dostęp do e-dokumentacji w całej Unii – poznaj zalecenia unijne

Wielu obywateli państw UE ma ograniczony dostęp cyfrowy do swojej e-dokumentacji lub nie ma go w ogóle. Sprawdź, jak wydane przez Komisję Europejską zalecenia, mogą pomóc w zmianie tej sytuacji.

e-recepta

Wystawianie e-recept coraz bliżej – sprawdź, jak się włączyć do systemu P1

Od początku tego roku podmioty lecznicze w całej Polsce stopniowo podłączają się do platformy e-zdrowie (P1) tak, aby lekarze mogli wystawiać e-recepty. Sprawdź, jak przebiega ten proces i dowiedz się, co powinieneś zrobić, aby w pełni korzystać z korzyści z informatyzacji.

podpis

Co Ci grozi za tworzenie i podpisanie e-dokumentacji z użyciem cudzego konta

Prowadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej ma wiele zalet, ale popełnienie błędu przy sporządzaniu EDM często niesie za sobą ewentualne konsekwencje dla wystawiającego. Jak do tego nie dopuścić?

Okładka dokumentacja medyczna