Jak uzyskać certyfikat do podpisywania e-ZLA

/appFiles/site_125/images/autor/jwY01exmsd7rU5i.jpeg

Autor: Redakcja Portalu

Dodano: 1 marca 2019
Jak uzyskać certyfikat do podpisywania e-ZLA

Żebyś mógł wystawiać elektroniczne zwolnienia lekarskie, musisz założyć profil na PUE ZUS i uzyskać odpowiedni certyfikat. Sprawdź, jak to zrobić.

Jak uzyskać certyfikat do podpisywania e-ZLA

Żeby założyć profil na PUE ZUS, wybierz jeden z czterech sposobów rejestracji i potwierdzenia profilu:

  1. Zarejestruj profil na stronie – wypełnij formularz elektroniczny: podaj imię i nazwisko, PESEL, adres e-mail i numer telefonu kontaktowego. Musisz też ustalić hasło. Potwierdź swoją tożsamość w ciągu 7 dni od rejestracji w dowolnej placówce ZUS. Zabierz ze sobą dokument tożsamości – dowód osobisty lub paszport.

  2. Zarejestruj się i potwierdź swoją tożsamość za pomocą profilu zaufanego elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej (ePUAP) – wypełnij formularz elektroniczny: część danych uzupełnia się automatycznie. Musisz też ustalić hasło.

  3. Zarejestruj się i potwierdź swoją tożsamość za pomocą podpisu kwalifikowanego (podpisu elektronicznego, który ma certyfikat – jak go uzyskać, patrz: KROK 2). Wypełnij formularz elektroniczny: część danych uzupełnia się automatycznie. Musisz też ustalić hasło.

  4. Zarejestruj się i potwierdź swoją tożsamość za pomocą bankowości elektronicznej w banku, który świadczy taką usługę wspólnie z ZUS (listę banków znajdziesz na stronie internetowej www.zus.pl) – wypełnij formularz elektroniczny: część danych uzupełnia się automatycznie. Musisz też ustalić hasło.

Uzyskaj podpis elektroniczny

Musisz podpisywać e-ZLA elektronicznie. Wybierz jeden z trzech sposobów.

  1. Podpisz się za pomocą profilu zaufanego ePUAP.

Profil zaufany ePUAP jest bezpłatny. Żeby go uzyskać, złóż wniosek o profil na stronie internetowej www.pz.gov.pl. Następnie potwierdź swoją tożsamość w placówce ZUS, w urzędzie miasta lub gminy albo za pośrednictwem bankowości elektronicznej.

  1. Podpisz się za pomocą podpisu kwalifikowanego.

Taki podpis wydają centra certyfikacji. Jest to usługa płatna. Jej koszt zależy m.in. od okresu ważności, na jaki zostaje wydany certyfikat.

  1. Podpisz się za pomocą bezpłatnego certyfikatu z ZUS.

Złóż wniosek o taki certyfikat na PUE ZUS. Następnie pobierz certyfikat z PUE ZUS i zapisz go na komputerze. O szczegółach dotyczących certyfikatu z ZUS przeczytasz dalej.

Gdy na PUE ZUS nie ma zakładki [Lekarz]

Jeśli po założeniu profilu na PUE ZUS nie masz zakładki [Lekarz], to prawdopodobnie nie masz jeszcze uprawnień do wystawiania zaświadczeń lekarskich. Aby je uzyskać, przekaż do ZUS wniosek FZLA. Wejdź w zakładkę [Ubezpieczony] i wybierz wniosek FZLA z listy usług (menu boczne [Usługi – Katalog usług elektronicznych]).

Uzupełnij wniosek, podpisz go i wyślij. Aby wysłać wniosek elektronicznie, podpisz go za pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub podpisu elektronicznego potwierdzonego profilem zaufanym ePUAP. Do wniosku załącz skan dokumentu, który potwierdza Twoje prawo do wykonywania zawodu.

Gdy dostaniesz uprawnienia do wystawiania zwolnień, na Twoim profilu PUE ZUS pojawi się zakładka [Lekarz].

Certyfikat z ZUS do podpisywania e-ZLA i innych dokumentów

Certyfikat z ZUS jest bezpłatny i ważny przez 5 lat. Po upływie tego okresu możesz wnioskować o jego ponowne wydanie. ZUS wyśle powiadomienie o zbliżającym się terminie wygaśnięcia certyfikatu.

Certyfikatem z ZUS możesz podpisywać e-ZLA oraz kilka innych dokumentów:

  • ZUS FZLA (wniosek w sprawie upoważnienia do wystawiania zaświadczeń lekarskich),

  • AZLA (anulowanie zwolnienia),

  • UZLA (unieważnienie pobranych wcześniej numerów – pustych druków ZLA do wypełniania, gdy nie ma możliwości wystawiania elektronicznego zwolnienia),

  • ZUS PR-4 (wniosek o rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej ZUS).

Jak uzyskać certyfikat

Zaloguj się na swoim profilu w portalu PUE ZUS. Wybierz zakładkę w panelu lekarza. W menu bocznym znajdziesz zakładkę [Certyfikat z ZUS].

Żeby uzyskać certyfikat, złóż wniosek – w zakładce [Certyfikat z ZUS] kliknij [Tak, chcę dostać certyfikat]. Twoje imię, nazwisko i PESEL system automatycznie uzupełni we wniosku. Wpisz jedynie swój adres e-mail lub numer telefonu – aby ZUS mógł Cię poinformować o przygotowaniu certyfikatu. Musisz też ustalić hasło.

Z tego hasła będziesz korzystać podczas pobierania certyfikatu i później przy podpisywaniu każdego dokumentu.

Po uzupełnieniu wymaganych danych zapoznaj się z Regulaminem oraz polityką certyfikacji i zaakceptuj je. Jeśli Twoje dane są poprawne, kliknij [Wyślij wniosek] i czekaj na powiadomienie o przygotowaniu certyfikatu. Jeśli Twoje dane identyfikacyjne są nieaktualne, zaznacz opcję [Dane nie są poprawne] i złóż wniosek FZLA. Jeśli zapomniałeś hasła lub dostęp do niego uzyskały inne osoby, unieważnij wniosek o wydanie certyfikatu. Gdy certyfikat będzie gotowy do pobrania, ZUS poinformuje Cię o tym e-mailem lub SMS-em.

Po otrzymaniu informacji o tym, że certyfikat jest gotowy do pobrania, wejdź w zakładkę [Certyfikat z ZUS]. Aby pobrać certyfikat, kliknij [Chcę pobrać certyfikat].

Podaj ustalone przez siebie hasło i kliknij [Pobierz certyfikat z ZUS].

Podaj ustalone przez siebie hasło i kliknij [Pobierz certyfikat z ZUS].

Pobrany certyfikat – w formie pliku – zapisz w swoim komputerze w takim miejscu, w którym będziesz mógł łatwo korzystać z certyfikatu.

Certyfikat pobierasz tylko raz. Możesz go mieć w komputerze lub przenieść na nośnik zewnętrzny (np. pendrive). Po pobraniu certyfikat nie jest już dostępny na PUE ZUS.

Jeśli chcesz podpisywać dokumenty certyfikatem z ZUS, musi być on dostępny na urządzeniu, na którym je wystawiasz, lub możesz go wywołać z nośnika zewnętrznego.

Kiedy unieważnić certyfikat

Certyfikat z ZUS powinieneś unieważnić, gdy:

  • utraciłeś lub ujawniłeś hasło do certyfikatu,

  • utraciłeś plik certyfikatu lub pozostawiłeś go w niekontrolowanym przez Ciebie miejscu,

  • zmieniły się Twoje dane: imię, nazwisko, PESEL.

Żeby unieważnić certyfikat, w zakładce [Certyfikat z ZUS] kliknij [Chcę unieważnić certyfikat]. Unieważnienia certyfikatu nie można cofnąć. Dlatego system wyświetli komunikat, w którym poprosi Cię o potwierdzenie chęci unieważnienia certyfikatu.

Możesz wystąpić o wydanie nowego certyfikatu, gdy Twój dotychczasowy certyfikat wygaśnie lub go unieważnisz. Z nowej metody podpisywania certyfikatem z ZUS możesz skorzystać również w aplikacji, której używasz w swoim gabinecie. Po zalogowaniu na PUE ZUS – przed wystawieniem e-ZLA – wskaż miejsce, w którym przyjmujesz pacjentów. Jeśli do ZUS zgłosiłeś kilka miejsc pracy, system domyślnie wskaże ostatnio wybrane przez Ciebie miejsce udzielania świadczeń zdrowotnych. Możesz je zmienić i wybrać to, w którym obecnie będziesz wystawiał e-ZLA.

Jeśli nie zgłosiłeś do ZUS żadnego miejsca, w którym przyjmujesz pacjentów, możesz – aby wystawiać zaświadczenia lekarskie – doraźnie dodać miejsce udzielania świadczeń zdrowotnych na czas bieżącej sesji. Możesz też zaktualizować te dane na stałe. Aby to zrobić, złóż wniosek o zmianę danych – formularz ZUS FZLA. Możesz go złożyć elektronicznie lub w formie papierowej.

Jeśli w wyświetlonej tabeli nie będzie Twojego aktualnego miejsca pracy, możesz wpisać NIP podmiotu, a system wyszuka dane. Gdy odnajdzie podmiot o wskazanym NIP, jego nazwa zostanie wpisana, a wszystkie wyszukane adresy będą dodane do listy, z której będziesz mógł wybrać właściwy. Jeżeli system nie odnajdzie podmiotu o podanym NIP albo nie wybierzesz jego danych, uzupełnij je ręcznie, tzn. podaj nazwę skróconą oraz adres. Gdy wprowadzisz i zatwierdzisz dane, system sprawdzi, czy jesteś zgłoszony do ubezpieczeń przez pracodawcę. Jeśli nie, zostaniesz o tym poinformowany – wyświetli się komunikat. Dodane miejsce pracy będzie dostępne tylko na czas bieżącej sesji. Żeby na stałe zaktualizować informację o miejscu, w którym przyjmujesz pacjentów, złóż wniosek o zmianę danych.