Co musi się znaleźć w Karcie zlecenia badania genetycznego
Chociaż przepisy jasno określają podstawowe dane, które należy wpisać do Karty zlecenia badania genetycznego, to istnieje możliwość dodania do tej dokumentacji innych, dodatkowych informacji. Sprawdź, które z nich mogą być istotne.
- Standardy dotyczące jakości pracy laboratoriów diagnostycznych i mikrobiologicznych, w tym diagnostyki immunologicznej, oceny jakości badań, ich interpretacji i autoryzacji wyników, są zawarte w załączniku do rozporządzenia określającego wymagania jakościowe dla tych laboratoriów.
- W Karcie zlecenia badania genetycznego należy podać dane jednostki zlecającej badanie oraz pacjenta, w tym jego dane osobowe i informacje o materiale biologicznym. Ważne jest również wskazanie rodzaju i trybu badania, miejsca przekazania wyników oraz istotnych danych klinicznych, które mogą wpływać na interpretację wyników, takich jak historia chorób genetycznych w rodzinie pacjenta czy przebyte choroby.
- W przypadku badań genetycznych u kobiet warto uwzględnić dodatkowe informacje, takie jak historia ciąż, porodów, poronień, urodzeń martwych dzieci, a także przyczyny komplikacji ciążowych i porodowych oraz inne istotne informacje zdrowotne. Te dodatkowe dane mogą być kluczowe dla właściwej interpretacji wyników badań genetycznych.
Dołącz do prenumeratorów magazynu
Dokumentacja Medyczna w Praktyce
Zyskujesz:
- ✔ Magazyn w wersji papierowej i e-wydania
- ✔ Alert E-zdrowie
- ✔ Porady email od eksperta
- ✔ Gotowe wzory dokumentów
- ✔ Udział w webinarach
Logowanie