Co powinna zawierać karta noworodka

/appFiles/site_125/images/autor/yPJ1x4CjKDqi6da.jpeg

Autor: Dorota Kaczmarczyk-Szczurek

Dodano: 9 sierpnia 2020
Co powinna zawierać karta noworodka

Karta noworodka – zgodnie z rozporządzeniem w sprawie dokumentacji medycznej – stanowi dokumentację indywidualną wewnętrzną. Rozporządzenie wskazuje, jakie informacje powinny się znaleźć w karcie, lecz nie określa jej jednolitego wzoru. Sprawdź, czego nie może w niej zabraknąć i skorzystaj z zaproponowanego wzoru.

Co powinna zawierać karta noworodka

  • Kartę noworodka zakłada się niezwłocznie po urodzeniu dziecka. Ten element dokumentacji medycznej powinien zawierać określone informacje, które wskazano w przepisach o dokumentacji medycznej.

  • Karta noworodka powinna zawierać oznaczenie podmiotu leczniczego, dane dotyczące matki noworodka i dane dotyczące noworodka.

  • W dalszej kolejności należy opisać postępowanie wobec dziecka po urodzeniu, przez zaznaczenie właściwego opisu – czy konieczne było odśluzowanie, osuszanie, zaopatrzenie pępowiny, zastosowanie tlenu, intubacja, cewnikowanie żyły pępowinowej, masaż serca bądź sztuczna wentylacja.

  • Czytaj więcej na temat zasad wypełniania dokumentacji medycznej i formularzy w dokmed24.pl»

Kartę noworodka zakłada się niezwłocznie po urodzeniu dziecka. Ten element dokumentacji medycznej powinien zawierać określone informacje, które wskazano w przepisach o dokumentacji medycznej. Sprawdź, jakie to dane.

W pierwszej kolejności rozporządzenie wskazuje, że karta noworodka powinna zawierać oznaczenie podmiotu leczniczego. Podajesz więc jego nazwę, adres siedziby, telefon kontaktowy oraz kod resortowy, stanowiący część I systemu resortowych kodów identyfikacyjnych. W przypadku podmiotu leczniczego, w którego strukturze organizacyjnej wyodrębniono jednostki organizacyjne, podajesz także nazwę jednostki organizacyjnej oraz jej kod resortowy stanowiący część V systemu resortowych kodów identyfikacyjnych.

Jeżeli natomiast w strukturze organizacyjnej podmiotu leczniczego wyodrębniono komórki organizacyjne, należy także podać nazwę komórki organizacyjnej, w której udzielono świadczeń zdrowotnych, oraz jej kod resortowy stanowiący część VII systemu resortowych kodów identyfikacyjnych.

Następnie do karty wpisujesz dane dotyczące matki noworodka. Podajesz więc jej imię (imiona) i nazwisko, adres zamieszkania, numer PESEL, a gdy brak jest numeru PESEL, wskazujesz rodzaj, serię i numer dokumentu potwierdzającego tożsamość. W karcie powinieneś oznaczyć również wiek matki, ale tylko wówczas, gdy nie ma ona numeru PESEL, oraz jej grupę krwi wraz z czynnikiem Rh.

W kolejnej rubryce zamieszczasz dane dotyczące noworodka.Wpis rozpoczynasz więc od podania daty urodzenia dziecka, ze wskazaniem roku, miesiąca, dnia oraz godziny i minuty w systemie 24-godzinnym oraz jego płci. Następnie podajesz masę ciała dziecka i długość, a także obwód głowy, obwód klatki piersiowej i ocenę wystawioną dziecku według skali Apgar.Jeżeli podczas porodu doszło do jakichkolwiek urazów, w karcie należy podać zaistniałe urazy okołoporodowe oraz stwierdzone nieprawidłowości. W sytuacji gdy dziecko urodziło się martwe, w karcie musisz odnotować, czy zgon nastąpił przed czy w trakcie porodu.

W dalszej kolejności powinieneś dokonać opisu postępowania wobec dziecka po urodzeniu, przez zaznaczenie właściwego opisu. Wskazujesz więc, czy konieczne było odśluzowanie, osuszanie, zaopatrzenie pępowiny, zastosowanie tlenu, intubacja, cewnikowanie żyły pępowinowej, masaż serca bądź sztuczna wentylacja. Jeżeli po urodzeniu zastosowano u dziecka produkty lecznicze, adnotacja o tym, jakie to były produkty, również powinna znaleźć się w karcie.

W karcie powinna również znaleźć się informacja o przebiegu obserwacji dziecka w kolejnych dobach, stanie noworodka w dniu wypisu oraz o wykonanych testach przesiewowych, szczepieniach i konsultacjach specjalistycznych. Jeżeli w danym przypadku zlecono transport medyczny lub transport wyjazdowym sanitarnym zespołem typu „N”, to w karcie także należy umieścić na ten temat adnotację.

Merytoryczny wpis w karcie kończy się podaniem daty wypisu dziecka.Jeśli jednak nastąpił zgon noworodka albo doszło do martwego urodzenia, w karcie umieszczasz informację na temat daty zgonu albo martwego urodzenia, ze wskazaniem roku, miesiąca, dnia oraz godziny i minuty w systemie 24-godzinnym. W takim przypadku musisz również sporządzić opis słowny stanów chorobowych prowadzących do zgonu, wraz z odstęp  ami czasu między ich wystąpieniem.

W ostatniej rubryce należy oznaczyć osobę udzielającą świadczeń zdrowotnych.Wskaż więc imię (imiona) i nazwisko tej osoby oraz tytuł zawodowy. Podanie tytułu nie dotyczy osoby upoważnionej. Ponadto wskaż numer prawa wykonywania zawodu. W przypadku osoby upoważnionej w tym miejscu podaj unikalny identyfikator upoważnienia nadany przez Rejestr Asystentów Medycznych. Wpis w karcie noworodka opatrz podpisem.

Autor: Dorota Kaczmarczyk-Szczurek