
Leczenie małoletniego – kiedy uzyskać zgodę sądu opiekuńczego
Jeśli potrzebujesz zgody na leczenie małoletniego pacjenta, w niektórych przypadkach konieczne będzie wystąpienie do sądu opiekuńczego. Sprawdź, kiedy wymagane jest uzyskanie takiego zezwolenia.

Braki w dokumentacji medycznej: co grozi placówce za niedołączenie wyników badań do dokumentacji pacjenta?
Brak wyników badań w dokumentacji medycznej może skutkować nie tylko zarzutem naruszenia praw pacjenta, ale i przegraną w procesie sądowym. Sprawdź, dlaczego dołączanie wyników badań jest tak istotne i jak uniknąć kosztownych konsekwencji.

Kiedy można legalnie zniszczyć zdjęcie RTG, aby nie narazić się na roszczenia pacjenta
Przechowywanie dokumentacji medycznej wiąże się z wieloma obowiązkami. Kluczowe znaczenie mają zarówno okresy retencji dokumentów, jak i warunki ich archiwizacji. Czy istnieje jeden, sztywny termin, po którym można zniszczyć dokumentację, np. zdjęcie rentgenowskie? Jakie są ryzyka związane z niewłaściwym przechowywaniem danych medycznych?

Likwidujesz placówkę – jak zapewnić pacjentowi dostęp do dokumentacji medycznej
Likwidując placówkę medyczną, pamiętaj o właściwym postępowaniu z dokumentacją medyczną. Zapewnij pacjentom ciągłość dostępu do niej i uniknij odpowiedzialności prawnej. Sprawdź, o czym musisz pamiętać.

Świadoma zgoda pacjenta: jakie informacje musisz przekazać przed zabiegiem?
Przygotowując pacjenta do zabiegu, często pojawia się pytanie, czy wystarczy przekazać informacje o korzyściach, czy należy także omówić ryzyka i możliwe powikłania. Jaką rolę odgrywa świadoma zgoda? Czy musisz informować tylko o typowych skutkach, czy także o rzadkich, ale poważnych komplikacjach?

Zgoda na udzielenie świadczeń zdrowotnych – jak nie naruszyć prawa pacjenta?
Zabieg bez zgody pacjenta? To nie tylko naruszenie praw, ale i przestępstwo zagrożone karą do 2 lat więzienia. Sprawdź, jak zgodnie z prawem uzyskać świadomą zgodę i uniknąć ryzyka odpowiedzialności karnej.

Czy pacjent ma prawo odebrać wyniki badań laboratoryjnych bezpośrednio w laboratorium?
Czy pacjent, któremu zlecono badania w ramach NFZ, może odebrać ich wyniki bezpośrednio w laboratorium, czy musi udać się do jednostki kierującej? Co mówi prawo i jakie są możliwe rozwiązania?

Czy możesz poinformować pacjenta o jego stanie zdrowia w obecności osób trzecich
Czy można rozmawiać o zdrowiu pacjenta na korytarzu, gdy inni słuchają? Lekarz nie zawsze ma możliwość przekazania informacji w cztery oczy, ale czy to oznacza, że musi milczeć? Oto kluczowe zasady, które pozwolą mówić o stanie zdrowia pacjenta bez naruszania jego prywatności.

Kto i kiedy może złożyć wniosek o uchylenie tajemnicy lekarskiej
Lekarz jest zobowiązany do zachowania tajemnicy lekarskiej, obejmującej informacje uzyskane w związku z wykonywaniem zawodu, także po śmierci pacjenta. Obowiązek ten nie jest bezwzględny, ponieważ istnieją wyjątki umożliwiające ujawnienie tajemnicy. Dowiedz się, kiedy i w jakich sytuacjach może to nastąpić.

Badanie kleszcza w kierunku boreliozy narusza prawa pacjenta
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie podzielił stanowisko Rzecznika Praw Pacjenta, oddalając skargi podmiotów leczniczych na decyzje dotyczące m.in. długotrwałej antybiotykoterapii oraz badań laboratoryjnych materiału zwierzęcego. Wyrok wskazuje na konieczność przestrzegania standardów medycznych i unikania praktyk niezgodnych z aktualną wiedzą medyczną. Jakie konsekwencje niosą te rozstrzygnięcia dla środowiska medycznego? Sprawdź szczegóły, by lepiej zrozumieć swoje obowiązki wobec pacjentów!