Nieprzytomny pacjent

Pacjent jest nieprzytomny – kiedy musisz uzyskać zgodę sądu na działania medyczne

Prawo zezwala na ratowanie nieprzytomnego pacjenta bez jego zgody tylko wtedy, gdy jego życie jest zagrożone. Jak jednak postąpić, gdy stan pacjenta jest stabilny, a ty chcesz podjąć dalsze czynności terapeutyczne?

odwołanie upoważnienia do zasięgania informacji o zdrowiu

Pacjent odwołuje upoważnienie do uzyskiwania informacji o jego zdrowiu – co robić

Pacjenci często zmieniają lub odwołują oświadczenia dotyczące udostępniania dokumentacji medycznej oraz udzielania informacji o stanie zdrowia. Jak odnotować to w dokumentacji? Czy usuwać, czy pozostawiać takie oświadczenia?

roszczenia po zabiegach medycyny estetycznej

Wykonujesz zabiegi medycyny estetycznej – zabezpiecz się przed roszczeniami

Wraz ze wzrostem zapotrzebowania na zabiegi estetyczne, rośnie liczba podmiotów udzielających tego typu świadczenia. O czym – obok właściwie prowadzonej dokumentacji medycznej – musisz pamiętać, prowadząc działalność w tym zakresie? Jak jeszcze zabezpieczyć się przed roszczeniowym pacjentem?

Zgoda na znieczulenie pacjenta

Zgoda na ogólne znieczulenie pacjenta – kiedy trzeba ją uzyskać 

Uzyskanie zgody na znieczulenie to jeden z warunków prawnych legalnie wykonywanej operacji albo zastosowania metody leczenia lub diagnostyki, które stwarzają podwyższone ryzyko dla pacjenta. Zgoda pacjenta na udzielenie świadczenia jest przejawem jego woli i wymaga pisemnej zgody. Kiedy trzeba ją uzyskiwać w takiej formie?

Uprawnienia opiekuna faktycznego

Zgoda na udzielenie świadczenia medycznego – co może opiekun faktyczny

Opiekun faktyczny, np. osoba, która sprawowała opiekę nad pacjentem, zanim przyprowadziła go do lekarza, może wyrazić ustnie lub pisemnie zgodę na badanie pacjenta. Jakie jeszcze ma uprawnienia i jak ich przestrzegać?

Dostępność lekarstw

Leki zagrożone brakiem dostępności w 2023 roku – jakie działania mogą podejmować placówki medyczne

Przyczyny braków dostępności leków są złożone. Z jednej strony wpłynęła na to pandemia, która poprzerywała łańcuchy dostaw i przyczyniła się do zwiększonego popytu na część preparatów. Nie bez znaczenia jest też inflacja powodująca wykupywanie medykamentów na zapas. Sprawdź, co mogą zrobić w takiej sytuacji placówki medyczne, zwłaszcza szpitale?

ustawa o jakości w opiece zdrowotnej

29 sierpnia 2023 r.: Ustawa o jakości w opiece zdrowotnej – ostatnie dni zapisu na bezpłatny webinar live!

Czy jako menedżer zdrowia chciałbyś być dobrze przygotowany na zmiany związane z ustawą o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta? Jeśli tak, mamy dla Ciebie idealną okazję – bezpłatny webinar live, który odbędzie się już 29 sierpnia 2023 r. o godzinie 12:00.

dokumentacja medyczna dla zakładu ubezpieczeń

Dokumentacja medyczna dla zakładu ubezpieczeń: jakie dane o pacjencie można udostępnić

Lekarz ma obowiązek umożliwić pacjentowi skorzystanie z rekompensaty za poniesiony uszczerbek na zdrowiu, która mu przysługuje. Jak zatem sprawnie komunikować się z zakładem ubezpieczeń, aby – przy jednoczesnej dbałości o prywatność pacjenta – ułatwić mu realizację uprawnień z umowy ubezpieczenia?

leki

Darmowe leki dla seniorów oraz dzieci i młodzieży przez 18 rokiem życia

Osoby, które ukończyły 65 lat oraz dzieci i młodzież do 18 lat będą mogły skorzystać z programu bezpłatnych refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Tak wynika z przyjętego przez rząd projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o refundacji leków.

Operacja

Czy dopuszczalny jest monitoring na salach operacyjnych

Monitoring podczas udzielania świadczeń zdrowotnych na salach operacyjnych, bez wyraźnej i świadomej zgody pacjenta, stanowi oczywiste naruszenie zbiorowych praw pacjentów do poszanowania intymności i godności. Takie wnioski płyną również z wyroku z 23 maja 2023 r. NSA w Warszawie (sygn. akt II OSK 1761/20).