Dokumentacja RTG – czy zawsze musisz udostępnić pacjentowi oryginał

/appFiles/site_125/images/autor/kJ5eGKiYgLTW4RE.jpeg

Autor: Tomasz Popielski

Dodano: 6 kwietnia 2020
Dokumentacja RTG – czy zawsze musisz udostępnić pacjentowi oryginał

Mimo, że oryginały klisz RTG stanowią własność szpitala, na wniosek pacjenta możesz je wydać. Sprawdź zatem, co musisz pozostawić w dokumentacji medycznej, aby mieć pewność, że jest ona kompletna.

Dokumentacja RTG – czy zawsze musisz udostępnić pacjentowi oryginał

  • Wraz ze zmianą przepisów ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta w 2017 roku, zmianie uległy zasady wydawania oryginałów dokumentacji medycznej.

  • Dotychczas pacjent był upoważniony do otrzymania oryginałów, a od czasu zmiany, może uzyskać oryginał dokumentacji tylko, gdy zwłoka w wydaniu tej dokumentacji mogłaby spowodować zagrożenie życia lub zdrowia pacjenta.

  • Pozostałe organy, w tym sądy, ciągle mają prawo otrzymać dokumentację oryginalną. W takiej sytuacji powinieneś wykonać kopię tej dokumentacji i przekazać za potwierdzeniem odbioru i zastrzeżeniem zwrotu. Nowe przepisy wprowadziły jednak jeden wyjątek od tej zasady.

  • Dokumentację medyczną w postaci kliszy rentgenowskiej ciągle możesz wydać pacjentowi w oryginale, na takich samych zasadach jak w przypadku np. sądów. Kwestię tę reguluje art. 27 ust. 2 ustawy o prawach pacjenta i od tej zasady nie ma odstępstwa.

  • Co zatem zrobić, jeśli pacjent chce uzyskać oryginał kliszy?

  • Czytaj też: Udostępnianie dokumentacji medycznej – jakie masz obowiązki» 

Nowe przepisy stały się przedmiotem postępowania przed Naczelnym Sądem Administracyjnym. W wyroku z 30 stycznia 2018 r. (sygn. akt II OSK 2825/17) znalazło się kilka ciekawych zagadnień. Sprawa dotyczyła bowiem wydania pacjentowi oryginału badania RTG.

Początkowo podmiot leczniczy odmawiał wydania tej dokumentacji, wskazując, że stanowi ona własność szpitala. Tym samym nie ma obowiązku jej wydawania, a istnieje jedynie możliwość jej przeglądania. Oczywiście takie stanowisko było błędne. Może z tego powodu szpital zmienił swoją argumentację, wskazując, że oryginał tego badania już pacjentowi wydano.

Pacjent, zapewne stwierdził, że kliszy nie otrzymał, ponieważ złożył skargę do Rzecznika Praw Pacjenta. Ten zaś uznał tłumaczenia szpitala i stwierdził, że w sprawie nie doszło do naruszenia praw pacjenta.

Taką decyzję pacjent zaskarżył i sąd I instancji przechylił się do skargi, stwierdzając, że rzecznik powinien dalej prowadzić postępowania wyjaśniające. Sąd w swej argumentacji powołał się na fakt, że klisza RTG stanowiła załącznik do karty informacyjnej, a tym samym jest dokumentacją indywidualną zewnętrzną, którą placówka powinna wydać pacjentowi. Natomiast zgodnie z rozporządzeniem ws. dokumentacji medycznej należy odnotować ten fakt w dokumentacji wewnętrznej, a także załączyć kopię lub pełen opis wydanego badania.

Rzecznik nie zgodził się z tą argumentacją, wskazując że nie ma wątpliwości że badanie RTG stanowi dokumentację wewnętrzną szpitala. Naczelny Sąd Administracyjny choć się z tym zgodził, to ostatecznie uznał, że całościowo rzecznik nie miał racji. Sąd uznał bowiem, że choć badanie RTG stanowi dokumentację indywidualną wewnętrzną, to w tym przypadku pacjent ma prawo dostępu do oryginału tego dokumentu.

Z kolei obowiązkiem podmiotu leczniczego jest wykonanie kopii lub opisu, a także pozyskanie pokwitowania odbioru. Jednocześnie sąd bardzo mocno podkreślił, że „pokwitowanie odbioru” jest podstawowym narzędziem podczas ochrony praw pacjenta, szczególnie w przypadku różnic w wyjaśnieniach złożonych przez pacjenta i szpital. Mimo, że sąd tego wprost nie wskazał, to można uznać, że braki w zakresie pokwitowania będą obciążały szpital.

Tym samym NSA uznał, że mimo że sąd I instancji pomylił się co do przedstawionej argumentacji, to jednak w ostatecznym rozrachunku miał rację. Tym samym można stwierdzić, że oryginały klisz RTG stanowią własność szpitala i nie powinny być wydawane pacjentowi, chyba że na jego wniosek. Jeżeli jednak pacjent tego zażąda, to należy mu tę kliszę wydać, pozostawiając jej kopię lub pełen opis w dokumentacji, zaś od pacjenta uzyskać pokwitowanie odbioru i zastrzeżenie zwrotu. Niedopełnienie którejkolwiek obowiązku może skończyć się odpowiedzialnością podmiotu leczniczego.

Jeżeli pacjent chciałby pozyskać oryginał kliszy, to powinieneś wykonać kopię tej kliszy lub też pełen opis i dopełnić wszelkich formalności związanych w odnotowaniu w rejestrach.

Autor: Tomasz Popielski