Jakie dane o pacjencie można udostępniać zakładom ubezpieczeń

/appFiles/site_125/images/autor/r49A6zBKGPjduUI.jpeg

Autor: Marta Bogusiak

Dodano: 28 września 2016
Jakie dane o pacjencie można udostępniać zakładom ubezpieczeń

Lekarz musi umożliwić pacjentowi skorzystanie z rekompensaty za poniesiony uszczerbek na zdrowiu, która mu przysługuje. Jak zatem sprawnie komunikować się z zakładem ubezpieczeń, aby - przy jednoczesnej dbałości o prywatność pacjenta - ułatwić mu realizację uprawnień z umowy ubezpieczenia?

Placówka medyczna - za zgodą pacjenta - udostępnia dokumentację medyczną zakładom ubezpieczeń (art. 23 ust. 3 pkt 7 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta). Dodatkowo zakłady ubezpieczeń są uprawnione do zaciągania informacji o stanie zdrowia osoby ubezpieczonej na mocy art. 38 ust. 6 ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej (dalej u.d.u.). Jest on przepisem szczególnym do regulacji zawartej w ustawie o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Przepis ten – z racji tego, że znajduje się w przepisach o ubezpieczeniach - często bywa pomijany w praktyce. Tymczasem szczegółowo reguluje zarówno zakres i sposób pozyskiwania przez zakłady ubezpieczeń informacji o pacjentach.

Pozostało jeszcze 88 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Dołącz do prenumeratorów magazynu

"Dokumentacja Medyczna w Praktyce"

Sprawdź ofertę »
Zyskujesz:
  • fachowe rozwiązanie Twojego problemu
  • alerty prawne na Twój e-mail
  • gotowe wzory dokumentów

Logowanie

Adres e-mail lub login:

Hasło

Nie pamiętam hasła
Okładka dokumentacja medyczna