Wyrok sądowy

Czy możesz żądać od sądu zwrotu kosztów związanych z przekazaniem dokumentacji medycznej pacjenta

Sądy cywilne często zwracają się do podmiotów leczniczych z wezwaniem do przekazania dokumentacji medycznej pacjenta. W przypadku dużej liczby wezwań wpływających do placówki lub obszernej dokumentacji medycznej pacjentów wykonanie tego obowiązku może wiązać się z pracochłonnymi czynnościami i koniecznością poniesienia przez nie dodatkowych kosztów. Czy sąd zwróci te koszty?

e-skierowania

Czy musisz wystawiać e-skierowania na wewnętrzne procedury

Czy e-skierowania trzeba wystawiać na badania we własnej przychodni, jeśli są one później rozliczane z NFZ w ramach wizyty kontrolnej? Jak postąpić w przypadku badań, które lekarz wykonuje u pacjenta pierwszorazowego? Obowiązek wystawiania e-skierowań to ogromna rewolucja dla systemu zdrowia w naszym kraju, co do której pojawia się wiele pytań. Oto odpowiedzi na najczęstsze z nich.

dokumenty

Jak postąpić z wersją papierową karty wizyt i z papierowym oświadczeniem pacjenta

W związku z koniecznością prowadzenia jedynie dokumentacji medycznej w postaci elektronicznej mam wątpliwości dotyczące prowadzenia tzw. kart wizyt w przypadku opieki długoterminowej domowej lub hospicjum domowego, które służą temu, aby pacjent lub rodzina potwierdzały fakt odbycia wizyty. Czy karty te należy skanować i umieszczać w dokumentacji elektronicznej medycznej?

Zagranica

Nowe zasady przy wystawianiu e-recepty transgranicznej

Od 1 stycznia 2021 r. wprowadzono w Polsce możliwość wystawiania recept transgranicznych w postaci elektronicznej. Taka recepta pozwala pacjentowi otrzymać lek na terenie Unii Europejskiej na podstawie recepty wystawionej w innym państwie członkowskim niż państwo jej realizacji. Dowiedz się, jakie są nowe zasady wystawiania i realizacji transgranicznej e-recepty.

Skan

Czy skan dokumentacji medycznej jest równoznaczny z jej formą elektroniczną

Prowadziliśmy kartotekę medyczną pacjenta w formie papierowej, a następnie ją zeskanowaliśmy. Czy możemy zniszczyć kartotekę papierową? Czy wystarczy, że będziemy przechowywać wyłącznie wersję elektroniczną w postaci skanu?

Respirator

Jak dokumentować wentylację mechaniczną pacjentów przy użyciu respiratorów

W Twojej placówce – zwłaszcza w dobie pandemii wirusa SARS-CoV-2 – realizujesz procedurę wentylacji mechanicznej przy użyciu respiratorów, co wymaga właściwego odnotowania w dokumentacji medycznej pacjenta. Jakich elementów nie może zabraknąć w takim opisie?

Dokumentacja medyczna

Jakiej dokumentacji medycznej nie możesz gromadzić w formie elektronicznej

Od 1 stycznia 2021 r. obowiązuje elektroniczna postać dokumentacji medycznej z wyjątkami. W formie papierowej możesz prowadzić takie dokumenty, jak książeczka zdrowia dziecka, karta przebiegu ciąży i karta szczepień. Czy w świetle nowych przepisów dane z tych dokumentów można gromadzić w formie elektronicznej?

Oświadczenie pacjenta

Odbierasz oświadczenie pacjenta o odmowie poddania się zabiegowi – o czym musisz pamiętać

Pacjent może wyrazić sprzeciw ustnie albo przez takie zachowanie się, które w sposób niebudzący wątpliwości wskazuje na brak woli poddawania się czynnościom proponowanym przez lekarza.

Recepta

Jakie dane muszą znaleźć się na recepcie nierefundowanej dla cudzoziemca

Większa liczba obcokrajowców w Polsce sprawia, że trafiają oni do lekarzy, którzy wystawiają im recepty. W związku z tym pojawiają się wątpliwości, j akie dane wpisać recepcie nierefundowanej dla takiego pacjenta?

podpis

W jaki sposób uzyskać podpis pacjenta w karcie badania profilaktycznego

Przepisy nie wskazują jednoznacznych i zalecanych rozwiązań związanych ze sposobem składania na dokumentacji medycznej w postaci elektronicznej podpisów przez pacjentów (np. na oświadczeniach włączanych do dokumentacji medycznej czy karcie badania profilaktycznego). Dowiedz się, jaka jest praktyka podmiotów leczniczych, i zastosuj najdogodniejsze dla siebie rozwiązanie.