e-zwolnienia

Jak zgodnie z przepisami wystawiać e-zwolnienia

Od 1 grudnia 2018 r. lekarze muszą wystawiać zwolnienia wyłącznie w postaci elektronicznej. W tym celu powinni mieć profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS lub zintegrowaną z PUE aplikację gabinetową. Co jeszcze jest niezbędne?

Kary za brak P1

Placówki będą karane za brak podłączenia do Platformy P1 – poznaj możliwe konsekwencje

Resort zdrowia od 1 lipca 2020 r. zamierza wprowadzić kary za niepodłączenie się do systemu P1 – 5.000 zł dla szpitali, 1.000 zł dla innych podmiotów. Obowiązek podłączenia się do tego systemu wiąże się z koniecznością wystawiania recept i skierowań w postaci elektronicznej. Poznaj szczegóły projektu rozporządzenia.

e-zdrowie

Rozwiązania informatyczne – czy właściwie się dostosowałeś

E-recepty, e-zwolnienia, docelowo e-skierowania – te rozwiązania informatyczne powoli stają się faktem. Sprawdź, czy odpowiednio zinformatyzowałeś procedury związane ze świadczeniem usług leczniczych.

Internetowe Konto Pacjenta

Sprawdź, jakie możesz zyskać dofinansowanie za aktywację Internetowego Konta Pacjenta

Przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej mogą składać do NFZ wnioski o zawarcie umowy o finansowanie aktywowania Internetowych Kont Pacjentów. Za aktywowanie jednego Internetowego Konta Pacjenta można zyskać od 12,30 zł do 36,90 zł brutto. Poznaj szczegóły. 

Niszczenie dokumentacji medycznej

Czy po zeskanowaniu możesz zniszczyć papierową dokumentację medyczną

Szefowie placówek medycznych, którzy stoją przed zadaniem wdrożenia elektronicznej dokumentacji medycznej, zastanawiają się, czy mogą skanować wszystkie kartoteki papierowe i zniszczyć papierowe oryginały dokumentacji. Poznaj wytyczne w tym zakresie.

Wystawiane recept

Czy podczas wizyt domowych lekarz może wystawić receptę papierową

Od 8 stycznia 2020 r. wszyscy lekarze w Polsce mają obowiązek wystawiać e-recepty. Jednocześnie powstało bezpłatne oprogramowanie, które to umożliwia. Lekarz może również upoważnić asystenta medycznego, by wystawiał e-recepty w jego imieniu. Jakie są wyjątki od tej reguły?

Jak wystawiać e-recepty

Jak krok po kroku przygotować się do wystawiania e-recept od 1 stycznia 2020 r.

Podmioty lecznicze powinny zgłosić gotowość podłączenia swoich systemów do Elektronicznej Platformy Gromadzenia, Analiz i Udostępnienia Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych oraz podłączyć się do niej nie później niż do 31 grudnia 2019 r. Ma to umożliwić wystawianie e-recept od 1 stycznia 2020 r. Sprawdź, jak sprostać nowym wymaganiom.

Pacjent potwierdzi tożsamość i prawo do świadczeń dowodem w smartfonie

Pacjent potwierdzi tożsamość i prawo do świadczeń dowodem w smartfonie

Świadczeniodawcy uzyskali narzędzie do weryfikacji tożsamości pacjenta i jego uprawnień do świadczeń finansowanych z NFZ - zamiast okazywania tradycyjnego dowodu osobistego pacjent będzie mógł wylegitymować się za pomocą urządzenia mobilnego, przez specjalnie dedykowaną temu publiczną aplikację mObywatel. Poznaj szczegóły.

Upoważnienie dla asystenta medycznego

W jaki sposób upoważnić asystenta medycznego do wystawiania e-recept

Przepisy umożliwiły upoważnienie osób wykonujących czynności pomocnicze do wystawiania e-recept. Wiąże się to również z ich upoważnieniem do przetwarzania danych osobowych i zachowaniem przez te osoby poufności wszelkich informacji i danych uzyskanych w związku z wystawianiem recepty. Zobacz, co się zmieniło w tym zakresie.

Bezpłatne recepty dla seniorów

Którzy lekarze mogą wystawiać recepty na bezpłatne leki dla seniorów - co się zmienia

Od 1 lipca 2020 r. zwiększy się grono lekarzy uprawnionych do wystawiania recept dla seniorów, którzy ukończyli 75 rok życia - receptę będą mogli wypisywać nie tylko lekarze podstawowej opieki zdrowotnej, niektóre pielęgniarki POZ czy lekarze z prawem wykonywania zawodu, którzy zaprzestali jego wykonywania, lecz także lekarze specjaliści. Zobacz, co się zmienia.

Okładka dokumentacja medyczna