Wdrożenie elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM)

Wdrożenie elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM) – wskazówki dla placówki medycznej  

Wybierając system do zarządzania dokumentacją medyczną w postaci elektronicznej i EDM, trzeba pamiętać o wszystkich wyzwaniach, które mogą pojawić się podczas tego procesu, np. o konieczności zmiany przyzwyczajeń personelu medycznego. Sprawdź, co ma znaczenie przy wdrożeniu systemu teleinformatycznego w placówce medycznej.

Glukometr

Monitorowanie stężenia glukozy: nowe rozwiązanie dla diabetyków i problemy z jego zastosowaniem

Czujnik do systemu monitorowania stężenia glukozy flash (FGM) zastępuje konieczność monitorowania poziomu glikemii glukometrem. Od stycznia 2023 roku wprowadzono rozszerzoną refundację tego typu rozwiązań. Nie oznacza to końca formalnych problemów ze zdobyciem urządzenia FGM.

licencje na oprogramowanie do EDM

Licencje na oprogramowanie do e-dokumentacji medycznej – jak uniknąć zbędnych wydatków

Decydując się na wdrożenie e-dokumentacji, należy kupować wyłącznie to, czego potrzebujemy. Pamiętajmy, że zakup oprogramowania do kompleksowej obsługi dokumentacji medycznej w placówce wiąże nas z firmą na długo. Jak zatem nie popełnić błędów, za które będziemy jeszcze długo płacić?

zakładanie opasek identyfikacyjnych pacjentom

W którym momencie zakładać pacjentowi opaskę identyfikacyjną

Szpital ma obowiązek zaopatrzyć pacjenta w opaskę identyfikacyjną w izbie przyjęć. Jak zatem zgodnie z przepisami dopełnić formalności związanych z przyjęciem do szpitala?

e-recepty

Resort zdrowia chce ograniczyć sprzedaż recept przez Internet

W świetle ostatnich doniesień medialnych o wystawieniu przez jednego lekarza w ciągu kilku godzin kilkudziesięciu, a nawet kilkuset recept, podstawowym problemem jest traktowanie recepty jak zwykłego produktu, a nawet kwitu bagażowego czy numerka w szatni. W związku z tymi niepokojącymi zjawiskami resort zdrowia planuje wprowadzenie ograniczenia sprzedaży recept przez Internet.

apteka

Ważne zmiany dla aptek w sprawie umów na realizację recept

Od 26 kwietnia 2023 r. obowiązują zmienione przepisy dotyczące zawierania umów na realizację recept przez apteki. Nowelizację zarządzenia prezesa NFZ w sprawie warunków zawierania umów na wydawanie refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na receptę opublikowano 12 kwietnia. Sprawdź, co się zmienia.

System medyczny

Aktualne wymogi związane z przekazywaniem informacji do Systemu Ewidencji Zasobów Ochrony Zdrowia

Rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie zakresu informacji gromadzonych w Systemie Ewidencji Zasobów Ochrony Zdrowia oraz sposobu i terminów przekazywania tych informacji podlegało już kilku zmianom w ciągu 2022 roku. Warto zatem wiedzieć, jak obecnie wyglądają zasady przekazywania informacji do tego systemu.

Komunikacja elektroniczna

Czy pacjent może przed wizytą wypełnić dokument elektroniczny

Czy jest możliwe, aby pacjent przed wizytą wypełnił kartę wywiadu medycznego, bez konieczności elektronicznego podpisywania jej swoim podpisem elektronicznym? Dokument byłby dokumentem zewnętrznym, a jego integralność i autentyczność danych byłyby potwierdzane podpisem podmiotu medycznego.

chatGPT

Jak lekarz może wykorzystać ChatGPT w placówce medycznej

Algorytmy sztucznej inteligencji (AI) cechują się coraz większą dokładnością i skutecznością, dzięki czemu mogą stanowić realną pomoc dla profesjonalistów. Systemy AI mogą ułatwić pracę lekarzy, podnosić ich jakość i skracać czas trwania leczenia oraz przyczynić się do redukcji części kosztów. Możliwe jest również usprawnienie procesu diagnozowania pacjentów.

e-medycyna

Nadzór telemetryczny – nowe świadczenie gwarantowane

Nadzór telemetryczny to nowe świadczenie gwarantowane w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej (AOS). Sprawdź, jak nowe prawo, które obowiązuje od 31 grudnia 2022 r., reguluje tę kwestię.