skanowanie papierowej dokumentacji

Czy wdrażając e-dokumentację, musisz zeskanować papierowe kartoteki

Możesz wykonać cyfrowe odwzorowanie dokumentacji papierowej i umieścić ją w systemie informatycznym, a także dołączyć do niej zdigitalizowane elementy dokumentacji papierowej. Czy jednak po całkowitym przejściu na e-dokumentację stanie się to twoim obowiązkiem? Sprawdź, jak przepisy regulują te kwestie?

Pilotaż e-skierowań

Jakie zmiany na listach oczekujących wymusi pilotaż e-skierowań

Niedługo rozpocznie się pilotaż e-skierowań, a wdrożenie tego elementu e-dokumentacji wymaga dostosowania przepisów dotyczących list oczekujących. Sprawdź, co przewiduje projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych w tym zakresie.

Bezpłatny certyfikat z ZUS do podpisywania e-ZLA

Czy możesz upoważnić inną osobę do wystawiania e-zwolnień

Zaświadczenie lekarskie jest dokumentem elektronicznym uwierzytelnionym przez lekarza, który zalogował się do systemu. W związku z obciążeniem lekarzy obowiązkami administracyjnymi, pojawiło się pytanie o upoważnienie innej osoby do wystawiania elektronicznych zwolnień. Sprawdź, czy to możliwe.

E-skierowania

E-skierowania – dowiedz się, jak przebiegnie kolejny etap wdrażania e-dokumentacji

Wirtualne e-skierowanie dostępne na Platformie P1, które pacjent otrzyma e-mailem lub w formie SMS to niedaleka przyszłość, w której będą musiały się odnaleźć placówki medyczne. Obecnie powstają ramy prawne dla tego rozwiązania. Uszczelni ono system kolejek oczekujących Sprawdź, jakie jeszcze korzyści przyniosą e-skierowania i jakie przypadki wykluczą.

e-zwolnienia

E-zwolnienia lekarskie – sprawdź, co musisz zrobić, aby nie utracić prawa do ich wystawiania od 1 grudnia

Tylko do końca listopada lekarze mogą wystawiać papierowe zwolnienia na dotychczasowych zasadach. Do tego czasu musisz uzyskać decyzję z ZUS dotyczącą wystawiania e-zwolnień. Sprawdź, jak to zrobić.

e-ZLA

Elektroniczne zwolnienia lekarskie – jak się przygotować do obowiązkowej daty ich wdrożenia

E-ZLA, które będą obligatoryjne od 1 grudnia 2018 r., powinieneś wystawiać zgodnie ze wzorem ustalonym przez ZUS. W tym celu załóż profil informacyjny w systemie informatycznym ZUS. Sprawdź, z czego jeszcze musisz się wywiązać, aby wystawiać e-zwolnienia.

b4e6656393f0ee1d2ef92976fa7added8f26ac71-xlarge

Które dokumenty pacjent może wypełniać cyfrowym długopisem

Podpis za pomocą długopisu cyfrowego spełnia wszystkie prawne wymogi podpisu elektronicznego. A zatem pacjent może w ten sposób podpisywać zgody i oświadczenia dołączane do dokumentacji medycznej. Sprawdź, jak jeszcze możesz wykorzystać to nowatorskie rozwiązanie.

7d4cddfd89cb5fd758190e37b3257ed481730e37-xlarge

Błąd w e-ZLA – jak go poprawić

Może się zdarzyć, że w procesie wystawiania elektronicznego zaświadczenia lekarskiego (e-ZLA) dojdzie do wprowadzenia błędnych danych – okresu, na jaki zaświadczenie zostaje wystawione, informacji o pacjencie czy danych płatnika. Czy możesz sprostować elektroniczne zaświadczenie lekarskie?

d41e99baa359e4c6a168aa822e0b4438b2c90287-xlarge

E-recepty - czym są i czym różnią się od tradycyjnych recept

Od 2020 roku recepty mają być wystawiane wyłącznie w postaci elektronicznej, za wyjątkiem braku dostępu do systemu teleinformatycznego. Poznaj szczegóły tego rozwiązania.

668030a2d7385e4732f8f371d6977900e406504b-xlarge

Podpis elektroniczny czy e-PUAP – co wybrać do uwierzytelniania wpisów w e-dokumentacji

Każdy wpis do dokumentacji medycznej wymaga opatrzenia podpisem. Wraz z elektronicznym przetwarzaniem danych od podpisu wymaga się, aby przybrał formę elektroniczną. Jaki sposób uwierzytelniania wybrać, aby spełnić wymogi prawne?