E-zwolnienia – 17 najczęstszych pytań i odpowiedzi
Znasz już zasady wystawiania i obsługi e-zwolnień. Nie oznacza to jednak, że w codziennej praktyce nie spotkasz się z sytuacjami nietypowymi. Jakie problemy występują najczęściej i jak sobie z nimi radzić?
Jak obsługiwać Platformę Usług Elektronicznych ZUS
Zakład Ubezpieczeń Spo łecznych udostępnił placówkom medycznym i lekarzom Aplikacje Gabinetowe konieczne do przekazywania e-ZLA. Dowiedz się, jak obsługiwać to narzędzie.
Jak wypisać e-ZLA, gdy nie masz dostępu do Internetu
Jeżeli w czasie wizyty pacjenta pojawią się problemy techniczne – nie zadziała sprzęt albo utracisz połączenie z Internetem - nie wpadaj w panikę. Ustawodawca przewidział rozwiązanie, dzięki któremu awaria sprzętu nie powinna wywoływać u lekarza stresu. Poznaj specjalny tryb wystawiania zaświadczeń lekarskich, który możesz wykorzystać w takich sytuacjach.
Jak wystawić e-zwolnienie po 1 grudnia 2018 r.
Całkowite przejście z tradycyjnych, papierowych metod wystawiania zwolnień lekarskich na system e-zwolnień nastąpiło 1 grudnia 2018 r. Jest to pierwszy zakończony etap informatyzacji w ochronie zdrowia. Na czym polega ta rewolucja i czy należy się jej obawiać?
Jakie możliwości kontroli zaświadczeń lekarskich stwarza elektronizacja tego procesu
Zasady kontroli e-ZLA są podobne do tego, jak weryfikowane były dotychczas zwolnienia wystawiane ręcznie. Niemniej jednak wprowadzenie systemu elektronicznych zwolnień, podlegających automatycznemu ewidencjonowaniu w bazie ZUS, ma ten proces usprawnić i uszczelnić system ubezpieczeń społecznych. Oto szczegóły.
Jakie narzędzia umożliwiają obsługę e-zwolnień
Elektroniczne zwolnienie lekarskie możesz skutecznie wystawić za pomocą używanej w gabinecie aplikacji zintegrowanej z systemem ZUS bądź korzystając online z Platformy Usług Elektronicznych ZUS. W tym celu musisz dysponować aktywnym kontem na PUE ZUS i odpowiednim podpisem. Jak spełnić te wymogi?
Katalog korzyści płynących z wdrożenia sytemu e–zwolnień
Z jednej strony wprowadzenie e-zwolnień usprawni procedurę wystawiania zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy i zmniejszy biurokrację. Z drugiej strony lekarze nie powinni zapomnieć o największej zalecie tego rozwiązania dla ZUS – ułatwionej kontroli zasadności wystawionego zaświadczenia lekarskiego, a w konsekwencji ograniczenia nadużyć związanych z ich wystawianiem. Sprawdź, co zyskają poszczególni użytkownicy systemu.
Kiedy musisz wydrukować e-ZLA z systemu
Od 1 grudnia 2018 e. zaświadczenia lekarskie wystawiane w formie elektronicznej nie istnieją wyłącznie w przestrzeni wirtualnej. Sprawdź, w jakich zatem sytuacjach jest możliwy wydruk e-ZLA.
Kto odpowiada za poprawność wystawienia e-zwolnień – lekarz czy asystent
Wybór asystenta, który będzie wystawiał e-ZLA, musi być przemyślany – upoważniana osoba powinna cechować się wysokim poczuciem obowiązku i rzetelnym wykonywaniem powierzonej pracy. Sprawdź, jak możesz zminimalizować ryzyko poniesienia odpowiedzialności za niewłaściwe wystawienie zaświadczenia lekarskiego.
Możesz upoważnić asystenta medycznego do wystawienia e-ZLA – poznaj szczegóły
Lekarze od 23 października mogą upoważnić do wystawiania zaświadczeń o niezdolności do pracy asystentów medycznych. Sprawdź, jak korzystać z tego udogodnienia, gdy e-ZLA będą obowiązkowe od grudnia.