Czy musisz udostępnić NFZ kserokopie dokumentacji medycznej pacjentów
Podczas kontroli masz obowiązek przedstawić kontrolerowi żądaną dokumentację i udzielać informacji oraz pomocy, niezbędnych w związku z prowadzoną kontrolą. Sprawdź, czy dotyczy to także dokumentacji medycznej zawierającej dane osobowe pacjentów.
NFZ nałożył na placówkę kilkumilionową karę - czy sąd może ją obniżyć
Podmioty lecznicze mogą kierować sprawy o zmniejszenie kar umownych nałożonych przez NFZ na drogę sądową, nawet gdy stwierdzono nieprawidłowości związane z rozliczaniem świadczeń. Poznaj praktykę sądową w tego typu sprawach.
Jak NFZ może karać za wyłudzenia i fałszowanie dokumentacji medycznej
Fałszowanie dokumentacji medycznej w celu wyłudzenia środków finansowych od Narodowego Funduszu Zdrowia jest przestępstwem i podlega karze. Wiąże się też ze zwrotem środków do NFZ, a nawet zakazem zawarcia umowy z płatnikiem przez kolejne 5 lat. Jak nie dopuścić do takiej sytuacji?
8 najczęstszych błędów w dokumentacji medycznej – sprawdź, co zakwestionował NFZ
Brak potwierdzenia udzielonych świadczeń lub porad oraz gromadzenie informacji lub prowadzenie dokumentacji medycznej w sposób naruszający przepisy to najczęstsze zarzuty NFZ wobec placówek medycznych. Tak wynika z najnowszej kontroli realizacji umów przeprowadzonych w I kwartale 2017 roku.
Rozliczyłeś z NFZ świadczenia, których nie wykonałeś - co Ci grozi
Pacjenci coraz częściej zgłaszają skargi na gabinety, gdy odkryją, że wykazują w ZIP świadczenia, których faktycznie u nich nie wykonano. Jakie kary może wskutek kontroli nałożyć NFZ? Czy może zawiadomić prokuraturę?
Czy kontroler NFZ może żądać wydania oryginałów dokumentacji medycznej
Dokumentacja medyczna cieszy się szczególnym zainteresowaniem Narodowego Funduszu Zdrowia podczas przeprowadzanych przez niego kontroli. Jest bowiem bogatym źródłem wiedzy o sposobie realizacji umowy i udzielania świadczeń opieki zdrowotnej. Poznaj zasady jej udostępniania w oryginale.
Chcesz współpracować z inną placówką – jak wystawiać recepty
Każdy lekarz i lekarz dentysta może ordynować leki refundowane, niezależnie od tego, czy wystawia recepty w gabinecie czy wyłącznie dla siebie i najbliższych. Dowiedz się, jakich procedur musisz dopełnić w NFZ w tym zakresie.
Nie pobrałeś nowych numerów recept – sprawdź, ile jeszcze masz na to czasu
Z końcem roku wygasły umowy z NFZ na wystawianie recept. W to miejsce pojawił się obowiązek złożenia do NFZ wniosku o utrzymanie uprawnienia do pobierania numerów recept po wygaśnięciu umowy upoważniającej do wystawiania recept. Początkowo placówki i lekarze mieli na to czas do końca 2016 r., lecz fundusz wydłużył czas na tę czynność o pół roku. Sprawdź, co musisz zrobić.
Wypisujesz recepty na leki refundowane – dowiedz się, co się zmieniło od 1 stycznia
Od 1 stycznia 2017 r. nie masz już obowiązku podpisywania umów z Narodowym Funduszem Zdrowia na wystawianie recept na refundowane leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne. Sprawdź, jak zmieniły się dotychczasowe zasady współpracy z NFZ w tym zakresie.
Najczęstsze błędy na receptach – analiza przypadków
Stan ordynacji lekarskiej w praktyce pozostawia wiele do życzenia. Potwierdzają to cykliczne kontrole prowadzone przez NFZ. Dowiedz się, za co najczęściej karze NFZ i jak uniknąć tych nieprawidłowości.