NFZ zaleca odroczenie terminów operacji
W celu ograniczenia zużycia zapasów krwi i preparatów krwiopochodnych, NFZ zaleca od 23 do 29 marca 2020 r. stopniowe ograniczanie przyjęć, a od 30 marca br. wstrzymanie przyjęć pacjentów na zabiegi operacyjne wykonywane planowo, przede wszystkim: endoprotezoplastyki dużych stawów duże zabiegi korekcyjne kręgosłupa zabiegi naczyniowe na aorcie brzusznej i piersiowej pomostowanie naczyń wieńcowych; nefrektomia; histerektomia. Decyzja o odroczeniu terminu zabiegu powinna być podejmowana indywidualnie w odniesieniu do każdego pacjenta, u którego ma być wykonana operacja, z uwzględnieniem jego aktualnego stanu klinicznego i ryzyk wynikających z przeprowadzenia leczenia operacyjnego w późniejszym terminie. Pacjentom, co do których zostanie podjęta decyzja o odroczeniu operacji, należy wyznaczyć kolejny termin zabiegu. Aktualizacja kolejki powinna być przeprowadzona z uwzględnieniem daty zgłoszenia się pacjenta ze skierowaniem u świadczeniodawcy. »
Teleporady lekarskie i pielęgniarskie przez platformę
Powstaje specjalna platforma, która umożliwi pacjentom teleporady lekarskie i pielęgniarskie udzielane przez podmioty wykonujące działalność leczniczą - informuje Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia. Umożliwiła to nowelizacja ustawy z 2 marca 2020 o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. »
Z powodu koronawirusa odwołano egzaminy specjalizacyjne dla lekarzy i dentystów
Zgodnie z informacją zamieszczoną przez Centrum Egzaminów Medycznych w Łodzi w związku z koronawirusem minister zdrowia odwołuje Państwowe Egzaminy Specjalizacyjne dla lekarzy i dentystów, które były zaplanowane po 13 marca br. Decyzja wiąże się ze wzrostem ryzyka zarażenia wirusem SARS-CoV-2 i zidentyfikowanymi przypadkami zachorowań na COVID-19 w Polsce i wynika z troski o bezpieczeństwo osób biorących udział w PES. Dyrektor CEM w porozumieniu z ministrem zdrowia ustali nowe terminy PES i poinformuje o tym lekarzy, którzy mieli do nich przystąpić, co najmniej dwa tygodnie przed datą egzaminu. »
Archiwalny Wypełnij krótką ankietę i pobierz ebook "Prawa pacjenta w dobie koronawirusa"
Szanowni Państwo, zwracamy się do Państwa z prośbą wypełnienia krótkiej ankiety, która pozwoli nam poznać Państwa potrzeby w kontekście funkcjonowania placówki medycznej, a COVID-19. Ankieta jest anonimowa i zajmie 3 minuty. Po wypełnieniu ankiety mogą Państwo pobrać bezpłatnie e-poradnik "Prawa Pacjenta w dobie koronawirusa E-PORADNIK DLA PLACÓWEK MEDYCZNYCH". Dziękujemy! Wypełnij ankietę. »
Archiwalny Badania medycyny pracy w okresie epidemii koronawirusa wykona także inny lekarz i zdalnie
W razie braku dostępności do lekarza uprawnionego do przeprowadzenia badania wstępnego lub kontrolnego, badanie to może przeprowadzić inny lekarz. Lekarz ten może również wydać odpowiednie orzeczenie lekarskie, przy czym będzie ono ważne 30 dni od dnia odwołania stanu epidemii – tak wynika ze znowelizowanej 31 marca 2020 r. ustawą z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Przeprowadzenie badania medycyny pracy i wydanie orzeczenia może nastąpić zdalnie. Z takiego rozwiązania może skorzystać każdy lekarz, w tym lekarz medycyny pracy. Wynika to z art. 2 ust. 4 ustawy z 5 grudnia 1996 r. o wykonywaniu zawodu lekarza i lekarza dentysty, zgodnie z którym lekarz może udzielać świadczeń zdrowotnych, w tym badać stan zdrowia i wydawać orzeczenia lekarskie, za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności. »
Archiwalny Stan epidemii – lekarze mogą być kierowani do pracy przy jej zwalczaniu
Od 20 marca w Polsce obowiązuje rozporządzenie ministra zdrowia z 20 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii (Dz.U. z 2020 r. poz. 491). Wprowadzenie stanu epidemii pozwala na wielu ograniczeń, m.in. wprowadzenie zakazu opuszczania określonych obszarów, nakazu przebywania w innych, zamykania instytucji i zakładów pracy, reglamentowania pewnych towarów, kierowanie do pracy w zwalczaniu epidemii, udostępnienie lokali, przejmowanie pojazdów, poddania się obowiązkowi badań. Po wprowadzeniu stanu epidemii pracownicy podmiotów leczniczych i osoby wykonujące zawody medyczne mogą być skierowani do pracy przy zwalczaniu epidemii. Takiemu obowiązkowi takiemu - jeśli niesie on ryzyko zakażenia - nie podlegają osoby do 18. roku życia lub powyżej 60 roku życia, a także kobiety w ciąży lub osoby wychowujące dzieci w wieku do 18lat, w tym osoby wychowujące dzieci samotnie oraz osoby, u których orzeczono częściową lub całkowitą niezdolność do pracy, a także inwalidzi i osoby z orzeczonymi chorobami przewlekłymi. Decyzja o skierowaniu do pracy przy zwalczaniu epidemii stwarza obowiązek pracy do 3 miesięcy. Osobie skierowanej do takiej pracy przysługuje wynagrodzenie zasadnicze nie niższe niż 150% przeciętnego wynagrodzenia zasadniczego przewidzianego na danym stanowisku pracy w zakładzie wskazanym w decyzji. Wynagrodzenie nie może być niższe niż to, które skierowany do pracy przy zwalczaniu epidemii otrzymał w miesiącu poprzedzającym miesiąc skierowania do pracy. Osobie skierowanej do pracy przysługuje zwrot kosztów przejazdu, zakwaterowania i wyżywienia, chyba że zostały one zapewnione przez pracodawcę w miejscu wykonywania pracy. Przez czas trwania pracy przy zwalczaniu epidemii dotychczasowy pracodawca nie może rozwiązać stosunku pracy. Nie może również wypowiedzieć umowy o pracę, chyba że istnieje podstawa do jej rozwiązania bez wypowiedzenia z winy pracownika, albo w przypadku zmiany lub uchylenia decyzji. »