Procedury postępowania ze zwłokami osób zmarłych na koronawirusa

Minister zdrowia wydał rozporządzenie z 3 kwietnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie postępowania ze zwłokami i szczątkami ludzkimi (Dz.U. z 2020 r. poz. 585). Zgodnie z nim w przypadku zwłok osób zmarłych na chorobę wywołaną wirusem SARS-CoV-2(COVID-19) należy unikać m.in. ubierania zwłok do pochówku oraz okazywania zwłok, przeprowadzić dezynfekcję zwłok płynem odkażającym o spektrum działania wirusobójczym. Zwłoki należy umieścić zwłoki w ochronnym, szczelnym worku, wraz z ubraniem lub okryciem szpitalnym, a w przypadku przekazania zwłok do spopielenia umieścić pierwszy worek ze zwłokami w drugim worku. Tak zabezpieczone zwłoki należy umieścić w kapsule transportowej, w przypadku przekazywania zwłok do krematorium albo trumnie do pochówku, w przypadku bezpośredniego pochowania na cmentarzu. Transport zwłok, jeżeli jest to możliwe, należy prowadzić jednym zespołem przewozowym, a pomieszczenia, w których osoba zmarła przebywała, oraz wszystkie przedmioty, z którymi była w styczności, odkazić. Osoby bezpośrednio zaangażowane w proces dekontaminacji ciała i jego otoczenia oraz przygotowania do przewozu zwłok zmarłego zakażonego wirusem SARS-CoV-2 oraz mające bezpośredni kontakt ze zwłokami muszą być zabezpieczane w środki ochrony indywidualnej, m.in. kombinezon albo długi fartuch ochronny i czepek na głowę, jednorazową maskę zakrywającą otwory oddechowe, a do czasu umieszczenia zwłok w ochronnym, szczelnym worku maskę z filtrem, gogle lub przyłbicę ochronną, jednorazowe rękawice nitrylowe. »

Wiedza i Praktyka przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji „Roboty dla szpitali”

Dzisiejszy czas nie jest łatwy zarówno dla nas, jak i dla wielu naszych klientów. Wszyscy zastanawiamy się, czy i jak możemy pomóc. Szczególne wsparcie potrzebne jest teraz służbie zdrowia, która jest na pierwszej linii walki z pandemią. Jest taka możliwość, do czego wszystkich serdecznie zapraszamy! Szczegóły dotyczące akcji>>   Autorem akcji jest nasz partner biznesowy - Centrum Robotów Rhenus Polska, który zrealizował dla Centrum Zdrowia Dziecka automatyzację procesu rejestracji pacjentów drogą elektroniczną, co znacząco skróciło czas obsługi pacjenta. Projekt powstał we współpracy z Fundacją KIDS. Koszt, który normalnie wyniósłby kilkadziesiąt tysięcy złotych (rok) udało się zamknąć w kwocie jedynie 6 tysięcy złotych. Wszystko dzięki darczyńcom oraz producenta platformy robotycznej. Zachęceni odbiorem projektu i efektami osiągniętymi przez szpital, postanowiliśmy się przyłączyć, aby ruszyć z ogólnopolską akcją #roboty_dla_szpitali. Po pierwsze: zapraszamy szpitale do rejestracji Wszystkie szpitale zainteresowane zastosowaniem robota zgłaszają się tutaj.    Jest tam także opis, w czym robot może pomóc i jak to wyglądało w Centrum Zdrowia Dziecka. Zamieszczono także post na LinkedIn. Po drugie: zbieramy fundusze na roboty dla szpitali Czas na nasze działanie. Została uruchomiona także zbiórka funduszy na ten cel.  Bardzo nam zależy, by w każdym polskim szpitalu uruchomiono choć jeden robot, który wsparłby służbę zdrowia w codziennych, żmudnych procedurach obsługi pacjentów. Zbiórka pokryje cześć kosztów projektu, pozostałe środki będą wkładem dostawcy rozwiązania i producenta technologii. Prośba: umieszczajcie i dzielcie się linkiem zbiórki wszędzie. Z klientami, w mediach społecznościowym i ze znajomymi. Niech będzie to nasz wkład w walkę z COVID-19. »

Koronawirus: NFZ wydaje zalecenia dotyczące udzielania świadczeń

W celu minimalizacji ryzyka transmisji infekcji COViD-19, NFZ zaleca ograniczenie do niezbędnego minimum lub czasowe zawieszenie udzielania świadczeń wykonywanych planowo lub zgodnie z przyjętym planem postępowania leczniczego. Dotyczy to przede wszystkim planowanych pobytów w szpitalach w celu: przeprowadzenia diagnostyki oraz zabiegów diagnostycznych, leczniczych i operacyjnych, prowadzenia rehabilitacji leczniczej, świadczeń z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień, stomatologii, ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, badań diagnostycznych wykonywanych ambulatoryjnie takich jak: tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, PET, gastroskopia, kolonoskopia, USG oraz badań profilaktycznych i przeprowadzania szczepień. W każdym przypadku odroczenia terminu udzielenia świadczenia, a szczególnie w razie podjęcia decyzji o zawieszeniu udzielania świadczeń należy ocenić i wziąć pod uwagę uwarunkowania i ryzyka dotyczące stanu zdrowia pacjentów i prawdopodobieństwo jego pogorszenia. Zaleca się także, w porozumieniu z właściwymi dyrektorami OW NFZ, całkowite zawieszenie udzielania świadczeń w mammobusach i dentobusach. Zgodnie z § 9 ust. 5 Ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w przypadku braku możliwości udzielania świadczeń, którego nie można było wcześniej przewidzieć, świadczeniodawca niezwłocznie powinien powiadomić oddział wojewódzki NFZ o tym zdarzeniu. »