NFZ zaleca ograniczenie zabiegów planowych
Narodowy Fundusz Zdrowia wydał zalecenie ograniczenia do niezbędnego minimum lub czasowe zawieszenie udzielania świadczeń wykonywanych planowo. Ma to zminimalizować ryzyko transmisji infekcji COViD-19 oraz zapewnić dodatkowe łóżka szpitalne dla pacjentów wymagających pilnego przyjęcia do szpitala. Przy ograniczeniu lub zawieszeniu udzielania świadczeń, należy wziąć pod uwagę przyjęty plan leczenia oraz wysokie prawdopodobieństwo pobytu pacjenta po zabiegu w oddziale anestezjologii i intensywnej terapii. Zalecenie dotyczy przede wszystkim planowanych pobytów w szpitalach w celu: przeprowadzenia diagnostyki, zabiegów diagnostycznych, leczniczych i operacyjnych, zwłaszcza: endoprotezoplastyki dużych stawów dużych zabiegów korekcyjnych kręgosłupa zabiegów naczyniowych na aorcie brzusznej i piersiowej pomostowania naczyń wieńcowych zabiegi wewnątrzczaszkowe dużych zabiegów torakochirurgicznych nefrektomii histerektomii. Ograniczenie nie powinno dotyczyć planowej diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych. NFZ przypomina, że w każdym przypadku odroczenia terminu udzielenia świadczenia, należy indywidualnie ocenić oraz wziąć pod uwagę uwarunkowania i ryzyka dotyczące stanu zdrowia pacjentów, a także prawdopodobieństwo jego pogorszenia oraz potencjalne skutki. »
Od 17 października nowe obostrzenia w związku z COVID-19
Od 17 października zmieniają się zasady funkcjonowania punktów gastronomicznych, zawiesza się działalność basenów i siłowni, a także ogranicza maksymalną liczbę uczestników zgromadzeń publicznych. Rząd wprowadza nowe narzędzia do walki z koronawirusem. Żebyzapewnić bezpieczeństwo najbardziej wrażliwej i narażonej na COVID-19 grupy – seniorów, od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 – 12:00 w sklepie, aptece i na poczcie wprowadza się godziny wyłącznie dla osób powyżej 60. roku życia. Oprócz tego zaostrza się zasady epidemiczne w domach pomocy społecznej i placówkach opieki, a także zaleca maksymalne ograniczenie kontaktu z osobami powyżej 70. roku życia. Nowe zasady bezpieczeństwa w całym kraju: Strefa żółta (cały kraj, z wyjątkiem powiatów ze strefy czerwonej): lokale gastronomiczne mogę być otwarte w godz. 6:00 – 21:00. Zajęty może być co drugi stolik. Po godz. 21:00 wyłącznie możliwość zamówienia posiłków na wynos; ograniczenie liczba osób w transporcie publicznym – zajętych może być 50% miejsc siedzących lub 30% liczby wszystkich miejsc; od 19.10 – ograniczona liczba osób na weselach i innych uroczystościach – maksymalnie 20 osób, bez możliwości zabawy tanecznej; w uroczystościach religijnych może uczestniczyć maksymalnie 1 osoba na 4m2; w zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć maksymalnie 25 osób; w szkołach wyższych oraz ponadpodstawowych obowiązuje nauczanie hybrydowe; wydarzenia sportowe bez udziału publiczności; w wydarzeniach kulturalnych maksymalnie 25% miejsc zajętych przez publiczność; zawieszona działalność basenów, aquaparków i siłowni. Strefa czerwona: ograniczenie liczby osób w placówkach handlowych do 5 osób na 1 kasę; od 19.10 - zakaz organizacji imprez okolicznościowych (wesela, konsolacje i inne); podczas uroczystości religijnych nie więcej niż 1 osoba na 7m2, w zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć maksymalnie 10 osób; w szkołach wyższych oraz ponadpodstawowych obowiązuje nauczanie w trybie zdalnym (z wyłączeniem zajęć praktycznych). Oprócz tego w strefie czerwonej obowiązują takie same zasady bezpieczeństwa, jak w strefie żółtej: lokale gastronomiczne mogę być otwarte w godz. 6:00 – 21:00. Zajęty może być co drugi stolik. Po godz. 21:00 wyłącznie możliwość zamówienia posiłków na wynos; ograniczenie liczba osób w transporcie publicznym – zajętych może być 50% miejsc siedzących lub 30% liczby wszystkich miejsc; wydarzenia sportowe bez udziału publiczności; w wydarzeniach kulturalnych maksymalnie 25% miejsc zajętych przez publiczność; zawieszona działalność basenów, aquaparków i siłowni. »
Nowe obostrzenia - od soboty cała Polska w żółtej strefie
Na COVID-19 zachorowało dziś ponad 4 tysiące osób, zmarło 76 osób. W związku z taką dynamiką zakażeń premier poinformował podczas konferencji prasowej, że od soboty 10 października cała Polska znajdzie się w strefie żółtej. Oznacza to wprowadzenie wielu obostrzeń, m.in. obowiązkowe noszenie maseczek w przestrzeni publicznej. Inne obostrzenia dotyczą: wydarzeń sportowych i kulturalnych - mogą się odbywać z 25% publiczności wydarzeń kulturalnych na otwartej przestrzeni - limit do 100 osób gastronomii - w lokalu gastronomicznym może przebywać jedna osoba na 4 m kw. wesołych miasteczek, parków rozrywki rekreacyjnych - może w nich przebywać jedna osoba na 10 m kw. siłowni - może w nich przebywać jedna osoba na 7 m kw. kin - w czasie seansu w sali może przebywać 25% publiczności wesel i innych rodzinnych uroczystości - limit 75 osób z wyjątkiem obsługi (od 17 października). Podczas konferencji zachęcono wszystkich obywateli do zainstalowania w swoich smartfonach aplikacji STOP COVID - ProteGO Safe to aplikacja, która pomoże w wychodzeniu z najostrzejszych obostrzeń związanych z pandemią. Im więcej z nas będzie z niej korzystać, tym szybciej i skuteczniej ograniczymy tempo i zasięg rozprzestrzeniania się koronawirusa. To także profesjonalna pomoc zarówno dla zdrowych, jak i zakażonych osób. »
Lekarze rodzinni zlecą test na COVID-19
W aplikacji gabinet.gov.pl udostępniono funkcjonalność do wystawiania zleceń przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej na wykonanie testu w kierunku zakażenia koronawirusem. Po wystawieniu zlecenia, pacjent będzie mógł udać się do dowolnego punktu mobilnego w celu pobrania wymazu. Po wykonaniu badania, wynik będzie dostępny dla zlecającego lekarza w ww. aplikacji, a dla pacjenta na jego Internetowym Koncie Pacjenta. Czytaj też: Czy lekarz rodzinny w czasie teleporady może poprosić o dokumentację fotograficzną np. znamion na ciele» Czytaj więcej na temat dokumentacji medycznej i EDM w dokmed24.pl» Film instruktażowy, jak wystawić zlecenie na test na koronawirusa>> »
Pacjent otrzyma kod recepty w aplikacji mobilnej
Od 1 września obowiązuje ustawa z 14 sierpnia 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w celu zapewnienia funkcjonowania ochrony zdrowia w związku z epidemią COVID-19 oraz po jej ustaniu (Dz.U. z 2020 r. poz. 1493). Ustawa przewiduje m.in. umożliwienie podjęcia decyzji przez ministra zdrowia o przeprowadzeniu państwowego egzaminu specjalizacyjnego lekarzy, diagnostów laboratoryjnych, farmaceutów czy fizjoterapeutów wyłącznie w jednej postaci egzaminu – ustnego albo pisemnego, w sytuacji kiedy ze względu na bezpieczeństwo osób biorących udział w tym egzaminie nie będzie możliwości przeprowadzenia obydwu części egzaminu, przeprowadzenie egzaminu ustnego za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej umożliwiających jednoczesny udział zdającego i wszystkich członków zespołu egzaminacyjnego, zwolnienie z ponoszenia opłaty za kolejne zgłoszenie do egzaminu, a także realizację kursów specjalizacyjnych z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Wprowadzono zmiany mające na celu elektronizację obsługi procedury wystawiania i rozpatrywania zapotrzebowań na produkty lecznicze i środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego niezbędnych dla ratowania życia lub zdrowia oraz wystawiania i rozpatrywania zgłoszenia przedsiębiorcy prowadzącego działalność polegającą na prowadzeniu hurtowni farmaceutycznej o konieczności wydania zgody na czasowe dopuszczenie do obrotu produktu leczniczego, m.in. poprzez stworzenie Systemu Obsługi Importu Docelowego (SOID), umożliwiającego składanie zapotrzebowań i wniosków o dopuszczenie do obrotu produktu leczniczego w formie elektronicznej, ich rozpatrywanie realizację oraz komunikację z ministrem właściwym ds. zdrowia w tym zakresie. Nowelizacja rezygnuje z recepty papierowej na sprowadzany w trybie importu produkt leczniczy, rozszerza katalog kanałów komunikacji, w ramach których pacjent może otrzymać uproszczoną informację o recepcie i skierowaniu wystawionych w postaci elektronicznej, przez dodanie możliwości przekazywania informacji o wystawionej recepcie do aplikacji mobilnych. »
Od 8 sierpnia dodatkowe obostrzenia
Od soboty w powiatach z największym wzrostem zakażeń wrócą niektóre obostrzenia. Do konsultacji publicznych trafił projekt rozporządzenia wprowadzający regionalne obostrzenia w wybranych powiatach. Większe obostrzenie będą obowiązywać w powiatach oznaczonych kolorem „czerwonym”: ostrzeszowskim, nowosądeckim, w Nowym Sączu, wieluńskim, pszczyńskim, w Rudzie Śląskiej, rybnickim, w Rybniku i pow. wodzisławskim. Łagodniejsze rygory będą w powiatach oznaczonych na żółto: wieruszowskim, w Jastrzębiu-Zdroju, jarosławskim, w Żorach, kępińskim, przemyskim, cieszyńskim, pińczowskim, oświęcimskim i w Przemyślu. Obostrzenia wprowadzone są regionalnie w związku ze wzrostem liczby zakażeń w tych regionach. W wybranych powiatach zostaną wprowadzone obostrzenia dotyczące: targów i kongresów, wydarzeń sportowych i kulturalnych, gastronomii, sanatoriów, wesel, transportu i obowiązku noszenia maseczek. Lista powiatów, w których wracają obostrzenia powstała na podstawie analiz dynamiki wzrostów zakażeń w ciągu ostatnich 14 dni. Jeśli nowych zachorowań było powyżej 12 na 10 tys. mieszkańców, wtedy powiat zaliczany jest do czerwonej strefy, a jeśli między 6 a 12 na 10 tys., to do żółtej strefy. Lista powiatów, w których obowiązują dodatkowe obostrzenia będzie poddawana bieżącej analizie i będzie się zmieniać. Będzie modyfikowana dwa razy w tygodniu. Ze względu na to, że według ekspertów i lekarzy nie ma praktycznie przeciwwskazań medycznych do zasłaniania ust i nosa, od 1 września ma zostać wprowadzony obowiązek posiadania zaświadczenia potwierdzającego takie przeciwwskazania medyczne. »
Przy resorcie zdrowia powstał zespół ds. strategii zwalczania COVID-19
W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia opublikowano zarządzenie ws. powołania zespołu ds. opracowania strategii działań związanych ze zwalczaniem epidemii COVID-19. Do zadań zespołu należą: 1) analiza standardów międzynarodowych związanych ze zwalczaniem COVID-19; 2) ocena przygotowania podmiotów wykonujących działalność leczniczą i innych podmiotów i służb do walki z COVID-19; 3) opracowanie strategii testowania osób pod kątem zakażenia wirusem SARS-CoV-2; 4) analiza dotychczasowego przygotowania i funkcjonowania zakaźnych szpitali jednoimiennych; 5) opracowanie strategii działania zakaźnych szpitali jednoimiennych; 6) opracowanie strategii postępowania ze zwiększoną zachorowalnością grypy, zwłaszcza w zakresie jej testowania i poziomu wyszczepialności społeczeństwa. »
250 mln zł na bezpieczeństwo personelu i pacjentów w podeszłym wieku
Ministerstwo Zdrowia przeznaczy blisko 250 mln zł z Programu Wiedza Edukacja Rozwój na projekt, który ma zapewnić większe bezpieczeństwo pacjentom i personelowi zakładów opiekuńczo-leczniczych, domów pomocy społecznej, zakładów pielęgnacyjno-opiekuńczych i hospicjów na czas COVID-19. Zgodnie z założeniami projektu, środki z Funduszy Europejskich będą przeznaczone na dodatki do wynagrodzeń, zakup środków ochrony osobistej i środków do dezynfekcji. Dodatki będą rekompensatą dla personelu bezpośrednio zaangażowanego w opiekę nad pacjentami za to, aby mogli oni wykonywać pracę w jednym miejscu. Pozwoli to zapobiegać transmisji wirusa SARS-CoV-2 i w znaczącym stopniu ograniczy możliwość zakażenia się pacjentów przebywających w tych podmiotach. Do projektu mogą przystąpić wszystkie podmioty świadczące usługi w trybie stacjonarnym. W przypadku hospicjów, zakładów opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych pracownicy muszą zobowiązać się do pracy w jednym podmiocie. Inaczej będzie w domach pomocy społecznej, gdzie takie deklaracje będą musieli złożyć jedynie ratownicy i pielęgniarki. Projekt przewiduje też możliwość wdrożenia modeli systemów pracy. Decyzja o ich zastosowaniu należeć będzie do kierowników podmiotów, które przystąpią do projektu. Projekt potrwa do końca br. Jego realizatorem będzie Narodowy Fundusz Zdrowia. »
Dodatki do wynagrodzenia za pracę w jednym miejscu w związku z COVID-19
Resort zdrowia przeznacza dodatkowe środki na wynagrodzenia dla medyków bezpośrednio zaangażowanych w leczenie pacjentów z COVID-19. Dodatkowe wynagrodzenie za pracę wyłącznie w jednej placówce zajmującej się zakażonymi lub podejrzewanymi o zakażenie wirusem SARS-CoV-2 pacjentami, otrzymają osoby, które: 1) wykonują zawód medyczny (m.in. lekarze, lekarze dentyści, pielęgniarki, ratownicy medyczni) mające bezpośredni kontakt z pacjentami zakażonymi lub podejrzewanymi o zakażenie wirusemSARS-CoV-2, w tym uczestniczą w transporcie tych pacjentów. 2) pracują w placówkach medycznych zajmującymi się leczeniem chorych na COVID-19 (mowa o szpitalach jednoimiennych lub szpitalach z oddziałem zakaźnym, czyli placówkach wpisanych do wykazu dyrektorów oddziałów wojewódzkich NFZ, przygotowanych wspólnie z wojewodami). Dodatkowe wynagrodzenie przysługuje pracownikom medycznym zatrudnionym na umowę o pracę lub umowę cywilno-prawną. Rekompensata wyniesie: 80% wynagrodzenia brutto otrzymywanego przez pracownika medycznego w innych miejscach pracy (poza szpitalem jednoimiennym) za marzec 2020 r. albo miesiąc poprzedzający ten, w którym pracownik został objęty ograniczeniem, albo 50% wynagrodzenia zasadniczego pracownika medycznego w szpitalu, w którym będzie objęty ograniczeniem za marzec 2020 r. W przypadku, gdy pracownik ten nie był w tym czasie zatrudniony w danym szpitalu - 50% wysokości miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego tej osoby w szpitalu na dzień udostępniania informacji. Kwota rekompensaty nie może być niższa niż 50% wynagrodzenia zasadniczego pracownika medycznego w szpitalu, w którym będzie objęty ograniczeniem za marzec 2020 roku. W przypadku gdy pracownik nie był w tym czasie zatrudniony w danym szpitalu - 50% wysokości miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego tej osoby w szpitalu na dzień udostępniania informacji oraz nie może być wyższa niż 10 tys. zł. Szpitale jednoimienne lub szpitale z oddziałami zakaźnymi w celu otrzymają środków z NFZ powinny stworzyć listy stanowisk pracowników medycznych, którzy mają bezpośrednią styczność z pacjentami zarażonymi lub podejrzewanymi o zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Następnie listy te należy przekazać do właściwego OW NFZ. Dyrektor OW NFZ podpisze umowę z placówką medyczną, której przekaże środki na dodatkowe wynagrodzenie. Wzory dokumentów: Oświadczenie o wysokości wynagrodzenia personelu bezpośrednio zaangażowanego w -leczenie pacjentów z COVID-19>> Wykaz stanowisk personelu bezpośrednio zaangażowanego w leczenie pacjentów z COVID-19>> Wzór umowy z NFZ na dodatkowe wynagrodzenia dla personelu bezpośrednio zaangażowanego w leczenie pacjentów z COVID-19>> »
Informacja o ograniczeniu pracy personelu musi być pisemna
Kierownik szpitala wykonującego świadczenia związane z przeciwdziałaniem COVID-19 ma obowiązek poinformować na piśmie osoby, które mają bezpośredni kontakt z pacjentami z podejrzeniem lub zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, w tym uczestniczą w ich transporcie, o objęciu ich ograniczeniem związanym z zakazem udzielania świadczeń opieki zdrowotnej innym pacjentom – tak stanowi rozporządzenie ministra zdrowia z 22 maja 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie standardów w zakresie ograniczeń przy udzielaniu świadczeń opieki zdrowotnej pacjentom innym niż z podejrzeniem lub zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 przez osoby wykonujące zawód medyczny mające bezpośredni kontakt z pacjentami z podejrzeniem lub zakażeniem tym wirusem (Dz.U. z 2020 r. poz. 918). Ograniczenie nie dotyczy udzielania świadczeń opieki zdrowotnej niewymagających bezpośredniego kontaktu z tymi pacjentami, zwłaszcza udzielania tych świadczeń w formie teleporad. Rozporządzenie obowiązuje od 23 maja 2020 r. »
- « pierwsza
- «
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- »
- ostatnia »