skierowanie

W jakich sytuacjach masz obowiązek zwrócić pacjentowi skierowanie

Żeby zapewnić pacjentom rzeczywisty, równy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej, wprowadzono ustawowe regulacje dotyczące kolejności udzielania świadczeń opieki zdrowotnej, tzw. kolejki oczekujących, a niektórych świadczeń udzielasz na podstawie skierowania. W jakich sytuacjach możesz zwrócić pacjentowi skierowanie?

potwierdzenie samodzielnie wydrukowanej dokumentacji

Czy pacjent może żądać potwierdzenia samodzielnie wydrukowanej dokumentacji

Pacjenci najczęściej proszą o poświadczenie kopii za zgodność z oryginałem, gdy chcą swoją dokumentację udostępniać dalej, np. na potrzeby postępowania przed sądem, organem rentowym albo w innych sformalizowanych postępowaniach. Czy możesz poświadczyć za zgodność z oryginałem dokumentację, którą pacjent sam sfotografował lub wydrukował?

dokumentacja w służbie medycyny pracy

Jakiej dokumentacji nie może zabraknąć w służbie medycyny pracy

Karta badania profilaktycznego i rejestry orzeczeń lekarskich to specyficzna dokumentacja medycyny pracy. Jakie jeszcze kartoteki musisz prowadzić, jeśli sprawujesz profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracującymi?

Kiedy pielęgniarka może wystawić skierowanie na badania

Kiedy pielęgniarka może wystawić skierowanie na badania w imieniu lekarza

Pielęgniarki i położne mogą wykonywać określone czynności zamiast lekarzy, przy czym nie uzależniono możliwości podejmowania tych czynności od nieobecności lekarza w placówce. Czy – nawet jeśli lekarz pełni dyżur – to w ramach przyznanych uprawnień pielęgniarki i położne mogą wystawiać recepty lub zlecać badania?

dokumentacja badań sanitarno-epidemiologicznych

Czego nie może zabraknąć w dokumentacji badań sanitarno-epidemiologicznych

Wykonane badania sanitarno-epidemiologiczne i ich wyniki odnotowujesz w dokumentacji medycznej pacjenta. Sprawdź, czego nie może zabraknąć w tych wpisach i jakie wzory stosować.

dokumentacja medyczna, udostępnianie

Fotografowanie dokumentacji medycznej – czy jest możliwe

Mimo że procedurę udostępniania dokumentacji medycznej uregulowano w przepisach, w dalszym ciągu budzi różnego rodzaju wątpliwości. W dobie smartfonów pytania, z jakimi zmagają się zainteresowani, dotyczą m.in. możliwości wykonywania przez pacjenta zdjęć dokumentacji medycznej. Czy takie działanie jest możliwe?

szczepienia, informacja o szczepieniach

Jak dokumentować obowiązek powiadamiania o konieczności poddania się szczepieniom

Informacji o szczepieniach udzielaj w sposób jasny, przejrzysty, zrozumiały i przystępny. Ostrożnie używaj specjalistycznej terminologii, nie każdy pacjent wszystko dobrze zrozumie. Dowiedz się, jak dokumentować wypełnienie obowiązku informacyjnego.

dane osobowe pacjentów

Nazwiska i adresy pacjentów – czy musisz je udostępnić fiskusowi

Czy organy kontroli skarbowej mają prawo żądać od lekarzy danych wynikających z dokumentacji medycznej, w tym wchodzących w jej skład danych identyfikujących pacjenta, skoro te dane są objęte tajemnicą lekarską? Sprawdź, co wynika z przepisów.

dokumentacja medyczna

Czy można pobrać opłatę za udostępnienie dokumentacji medycznej przed jej wydaniem

Opłata za udostępnienie dokumentacji medycznej nie jest daniną publiczną, a stanowi swoistego rodzaju cenę za usługę, której wysokość ma związek z kosztem faktycznie świadczonej usługi. Dowiedz się, czy jej wysokość może być ustalona przy przyjęciu wniosku o wykonanie usługi.

niepożądany odczyn poszczepienny

Jak wypełnić zgłoszenie wystąpienia niepożądanego odczynu poszczepiennego

Po podaniu każdej szczepionki może pojawić się niepożądany odczyn poszczepienny. Dowiedz się, jakie masz obowiązki, gdy go rozpoznałeś o komu musisz to zgłosić.