szablon

Zalety tworzenia szablonów dokumentacji medycznej

Szablony dokumentacji medycznej pomagają oszczędzić czas oraz zapewniają kompletność informacji, co ma znaczenie zarówno dla jakości udzielanych świadczeń medycznych, jak i ochrony przed ewentualnymi roszczeniami pacjentów oraz kontrolą instytucji nad sektorem zdrowotnym.

godzina na oświadczeniu o wyrażeniu zgody na badanie

Czy wpisywać godzinę na oświadczeniu o wyrażeniu zgody na badanie

Zgodę pacjenta należy uzyskać we właściwym czasie, zawsze przed wykonaniem badania. Odpowiednio sformułowane oświadczenie może zabezpieczyć placówkę na wypadek roszczeń pacjenta. Sprawdź, w czym może pomóc wpisanie godziny w treści zgody na badanie.

Dokumentacja medyczna w poradni rehabilitacyjnej

Jak prowadzić dokumentację w poradni rehabilitacyjnej

Gdy u tego samego pacjenta kilkukrotnie wykonujemy to samo świadczenie, numer kolejny w księdze zabiegów nie powinien być stały, przypisany do tej konkretnej osoby. Co jest jeszcze niezbędne, aby mieć pewność, że właściwie uzupełniamy dokumentację w poradni rehabilitacyjnej?

wydruki

Jak udostępniać wydruki dokumentacji medycznej

Pacjent zwrócił się o udostępnienie wydruków dokumentacji medycznej w celu dalszego leczenia specjalistycznego w innej placówce medycznej. Sprawdź, czy placówka medyczna, zamiast udostępnienia wydruku, może zaproponować pacjentowi skan tej dokumentacji.

Zgoda na udzielenie świadczeń zdrowotnych

Zgoda na udzielenie świadczeń zdrowotnych – jak ją uzyskiwać

Wykonanie zabiegu leczniczego bez zgody pacjenta w niektórych przypadkach grozi karą więzienia do 2 lat. Zgoda jest wymagana zarówno w przypadku działań diagnostycznych, terapeutycznych, jak i profilaktycznych oraz rehabilitacyjnych. Poznaj najważniejsze zasady związane z jej uzyskiwaniem.

dokumentacja psychologa i psychoterapeuty

Czy psychoterapeuta i psycholog w prywatnym gabinecie muszą prowadzić dokumentację medyczną

Gabinety psychologiczne oraz psychoterapeutyczne od pewnego czasu cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Liczba udzielanych świadczeń przez te osoby znacznie wzrasta. Tym samym pojawia się coraz więcej pytań o to, jakie dokumenty z realizacji udzielanych świadczeń powinien tworzyć psycholog i psychoterapeuta oraz jakie obowiązki musi spełnić w związku z nowymi zasadami ochrony danych osobowych. Oto odpowiedź.

Rejestr udostępnianej dokumentacji medycznej

Rejestr udostępnianej dokumentacji medycznej – jak go prowadzić

Każdy podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych musi prowadzić wykaz udostępnianej dokumentacji medycznej. Sprawdź, jak właściwie prowadzić taki wykaz i jakich błędów unikać, aby nie narazić się na zarzuty ze strony organów kontrolujących.

Badanie profilaktyczne

Odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego: wracają lekarskie badania profilaktyczne

Od 1 lipca 2023 r. w Polsce zniesiono stan zagrożenia epidemicznego wprowadzonego po okresie epidemii. Ta data ma istotne znaczenie dla placówek medycznych mających status pracodawców. Zniesienie stanu zagrożenia epidemicznego wiąże się bowiem z powrotem w pełnym zakresie obowiązków w zakresie pracowniczych profilaktycznych badań lekarskich personelu. Oto szczegóły.

zgoda sądu na leczenie

Kiedy lekarz musi uzyskać zgodę sądu na podjęcie leczenia

W niektórych przypadkach lekarz musi uzyskać zgodę sądu opiekuńczego na przeprowadzenie konkretnego działania medycznego. W praktyce jest to zgoda zastępcza. Kiedy należy o nią wnioskować?

przechowywania dokumentacji medycznej

Okres przechowywania dokumentacji medycznej pacjenta – o czym musisz pamiętać

Placówki medyczne przechowują dokumentację medyczną przez 20 lat z wyjątkami i mają obowiązek zapewnić możliwość jej udostępnienia pacjentom bez zbędnej zwłoki. Jak zorganizować ten proces, aby uniknąć kar?