Sterylizacja narzędzi medycznych

Książka raportów sterylizacji – co powinna zawierać

Niezależnie od tego, w jaki sposób sterylizujesz narzędzia, warto prowadzić Książkę raportów sterylizacji, w której odnotujesz najistotniejsze informacje o wykonanych sterylizacjach wyrobu medycznego. Sprawdź, co powinien zawierać taki dokument.

dokumentacja

Od 1 stycznia 2021 r. wyłącznie elektroniczna dokumentacja medyczna 

Nowe rozporządzenie o dokumentacji medycznej dostosowuje ją do zwiększającej się roli postaci elektronicznej. Zaproponowane rozwiązania mają skrócić czas przeznaczony na sporządzanie dokumentacji medycznej, zarówno w zakresie jej rodzajów, jak i zawartości, a także inne czynności nie związane bezpośrednio z procesem leczenia. Oto szczegóły.

dokumentacja

Brak wpisu o rozpoznaniu wstępnym – jaki to może stworzyć problem dla placówki medycznej

Wewnętrzny audyt sposobu prowadzenia dokumentacji prowadzony w placówce medycznej pod kątem zgodności działań z obowiązkami wynikającymi z przepisów prawa wykazał, że w dokumentacji medycznej kilkunastu pacjentów występują braki we wpisach dotyczących rozpoznania wstępnego. Jak uniknąć ewentualnych skutków takiej sytuacji?

Dokumentacja medyczna

Jak dokumentować zakażenia koronawirusem – obowiązki kierowników

W chwili kryzysu związanego z wystąpieniem koronawirusa SARS-CoV-2 kierownicy podmiotów leczniczych są zobowiązani nie tylko do monitorowania i rejestracji zakażeń szpitalnych i czynnik ó w alarmowych, lecz także do podejmowania działań zapobiegających szerzeniu się zakażeń i chor ó b zakaźnych. Sprawdź, z jakimi obowiązkami wiąże się ta wyjątkowa sytuacja.

dokumentacja medyczna

Jak wypełnić Kartę zgłoszenia nowotworu złośliwego

Kartę zgłoszenia nowotworu złośliwego wypełnij przy pierwszym rozpoznaniu lub podejrzeniu nowotworu i przy tych wizytach kontrolnych, w czasie których stwierdzono istotne zmiany mające związek z diagnozą czy leczeniem. Oto szczegóły.

e-recepta

Jak wystawiać recepty i e-ZLA w czasie epidemii koronawirusa

Organizacja pracy przychodni w tym trudnym okresie zagrożenia epidemią stanowi nie lada wyzwanie. W celu zminimalizowania ryzyka zarażenia się i rozprzestrzeniania koronawirusa, wszelkie działania są ukierunkowane na ograniczenie kontaktów międzyludzkich, a zatem w dużej mierze wykorzystuje się teleporady. Oto wskazówki dla przychodni.

Lekarze

Karta powikłania poprzetoczeniowego – jakie informacje wpisać

W przypadku gdy potwierdzi się podejrzenie, że objawy wskazują na wystąpienie poważnej niepożądanej reakcji, niezwłocznie prześlij zgłoszenie niepożądanej reakcji do właściwego centrum. Oto, jak go wypełniać.

Recepta

Koronawirus: poznaj szczególne zasady wystawiania recept farmaceutycznych

Możliwość wystawienia recepty farmaceutycznej w przypadku zagrożenia zdrowia pacjenta związanego z COVID-19 – takie uprawnienie na mocy specustawy o koronawirusie zyskali farmaceuci, którzy mają prawo wykonywania zawodu. Sprawdź, w jakich sytuacjach jest dopuszczalne wystawienie takiej recepty.

Po operacji

Nadzór poznieczuleniowy - czy trzeba odnotowywać godzinę przekazania pacjenta

Odpowiedzialność, jaka wiąże się z opieką zespołu poznieczuleniowego nad pacjentem, jest szczególna. Dlatego im bardziej precyzyjne zapisy w dokumentacji medycznej, tym lepiej. Sprawdź, czego nie może w niej zabraknąć.

Jak wypełnić formularz choroby zakaźnej

Jak wypełniać nowy formularz podejrzenia lub rozpoznania koronawirusa

Od 19 grudnia 2019 r. obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie zgłaszania podejrzeń i rozpoznań zakażeń, chorób zakaźnych oraz zgonów z ich powodu, na podstawie którego wydano m.in. formularz podejrzenia lub rozpoznania zakażenia lub choroby zakaźnej. Jak go wypełniać w świetle zakażeń koronawirusem?

Okładka dokumentacja medyczna