Elektroniczna dokumentacja medyczna

Elektroniczna dokumentacja medyczna – co lekarz powinien o niej wiedzieć?

Prawo zobowiązuje lekarzy do uzupełniania Elektronicznej Dokumentacji Medycznej (EDM). Obejmuje ona nie tylko skierowania, recepty i zwolnienia lekarskie, ale i wiele innych dokumentów zawierających informacje o historii leczenia pacjenta. Jak prowadzić EDM i co każdy lekarz powinien o niej wiedzieć?

e-recepta

Jak wystawiać recepty i e-ZLA w czasie epidemii koronawirusa

Organizacja pracy przychodni w tym trudnym okresie zagrożenia epidemią stanowi nie lada wyzwanie. W celu zminimalizowania ryzyka zarażenia się i rozprzestrzeniania koronawirusa, wszelkie działania są ukierunkowane na ograniczenie kontaktów międzyludzkich, a zatem w dużej mierze wykorzystuje się teleporady. Oto wskazówki dla przychodni.

Jakie warunki musisz spełnić, aby udostępniać dokumentację e-mailem

Jakie warunki musisz spełnić, aby udostępniać dokumentację e-mailem

Komunikacja drogą elektroniczną stała się codziennością, a wraz z cyfryzacją zaczęła sięgać także relacji pacjent - lekarz. Coraz częściej pacjenci zwracają się w e-mailach z prośbami o udostępnienie kopii dokumentacji medycznej. Sprawdź, w jakiej formie możesz udzielić informacji.

W jakich sytuacjach możesz udostępniać dokumentację medyczną policji

W jakich sytuacjach możesz udostępniać dokumentację medyczną policji

Organy ścigania, przede wszystkim policja, powszechnie zwracają się do placówek o wydanie dokumentacji medycznej w związku z prowadzonym postępowaniem karnym, wprawiając tym samym personel w stan wątpliwości co do słuszności swojego postępowania. Jak zatem postępować?

Numeracja stron dokumentacji medycznej

Numeracja stron dokumentacji medycznej – jak powinieneś to robić prawidłowo

Mimo nagłośnienia wniosków kontroli NIK dotyczących dokumentacji medycznej ogłoszonych w 2016 roku, placówki nadal nie numerują dokumentacji albo numerują ją niewłaściwie (podwójna numeracja, brak numeracji niektórych kart). Dlaczego powinieneś się tego wystrzegać?

skierowanie

W jakich sytuacjach masz obowiązek zwrócić pacjentowi skierowanie

Żeby zapewnić pacjentom rzeczywisty, równy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej, wprowadzono ustawowe regulacje dotyczące kolejności udzielania świadczeń opieki zdrowotnej, tzw. kolejki oczekujących, a niektórych świadczeń udzielasz na podstawie skierowania. W jakich sytuacjach możesz zwrócić pacjentowi skierowanie?

dokumentacja medyczna, karta zgonu

Karta zgonu – kto i jak ją wypełnia

Przepisy regulujące kwestie tego, kto wystawia kartę zgonu, wydano blisko 60 lat temu i nie zawsze przystają do rzeczywistości. Jak zatem stosować je w praktyce do czasu, gdy powstaną nowe regulacje?

dokumentacja

Pacjent żąda niewpisywania wszystkich informacji do dokumentacji – czy możesz mu tego odmówić

Coraz częściej pacjenci chcą dyktować lekarzowi, które informacje mają się znaleźć w dokumentacji medycznej, a które nie. Takie sytuacje nie są rzadkie. Czy możesz na żądanie pacjenta niektórych informacji nie wpisywać do dokumentacji medycznej?

6 najczęstszych błędów w dokumentacji medycznej

6 najczęstszych błędów w dokumentacji medycznej – jak ich unikać

Analizując nieprawidłowości w dokumentacji medycznej, pamiętaj o tym, że waga poszczególnych błędów zależy od konkretnej sytuacji. Dlatego nie bagatelizuj żadnego z nich.

uzupełnianie dokumentacji pod dyktando

Zlecasz uzupełnianie dokumentacji pod dyktando – jak zadbać o rzetelność wpisów

Jakość i zawartość wpisów w dokumentacji medycznej uchroni Cię podczas ewentualnych sporów czy roszczeń pacjenta. Jak zatem sumiennie opisywać wszystkie czynności nawet, gdy inna osoba uzupełnia dokumentację pod Twoje dyktando?