f88c704a2dbe36e82c4944e48471a48edd53d508-large

Co grozi za wynoszenie dokumentacji medycznej do domu

Bieżące wypełnianie dokumentacji medycznej to jeden z ważniejszych obowiązków w codziennej praktyce lekarzy. Często się zdarza, że lekarze zabierają dokumentację medyczną do domów, aby tam dokończyć konieczne wpisy. Czy takie postępowanie jest legalne?

b39070e582c6d9b90551a526bbd3ff97c14cf8f4-large

Czy można połączyć oświadczenia pacjenta w jeden dokument

Oświadczenia pacjenta o upoważnieniu do uzyskiwania informacji o jego stanie zdrowia, uzyskiwania dokumentacji czy zgody na zabieg o podwyższonym ryzyku są często połączone w jeden dokument. Kiedy tak nie należy robić?

52caa4340008110ab5fc1126d4787ae3b328ee08-large

Kiedy jest wymagana zgoda na leczenie z sądu opiekuńczego

Zdarza się, że do lekarza trafia pacjent, który nie jest w stanie udzielić świadomej zgody na leczenie. Natomiast taka zgoda jest niezbędna, gdyż udzielenie świadczenia opieki zdrowotnej bez zgody rodzi odpowiedzialność zarówno cywilną, jak i karną. Kiedy i w jaki sposób taką zgodę trzeba uzyskać?

Elektroniczna dokumentacja medyczna

Elektroniczna dokumentacja medyczna – co lekarz powinien o niej wiedzieć?

Prawo zobowiązuje lekarzy do uzupełniania Elektronicznej Dokumentacji Medycznej (EDM). Obejmuje ona nie tylko skierowania, recepty i zwolnienia lekarskie, ale i wiele innych dokumentów zawierających informacje o historii leczenia pacjenta. Jak prowadzić EDM i co każdy lekarz powinien o niej wiedzieć?

Jakie warunki musisz spełnić, aby udostępniać dokumentację e-mailem

Jakie warunki musisz spełnić, aby udostępniać dokumentację e-mailem

Komunikacja drogą elektroniczną stała się codziennością, a wraz z cyfryzacją zaczęła sięgać także relacji pacjent - lekarz. Coraz częściej pacjenci zwracają się w e-mailach z prośbami o udostępnienie kopii dokumentacji medycznej. Sprawdź, w jakiej formie możesz udzielić informacji.

W jakich sytuacjach możesz udostępniać dokumentację medyczną policji

W jakich sytuacjach możesz udostępniać dokumentację medyczną policji

Organy ścigania, przede wszystkim policja, powszechnie zwracają się do placówek o wydanie dokumentacji medycznej w związku z prowadzonym postępowaniem karnym, wprawiając tym samym personel w stan wątpliwości co do słuszności swojego postępowania. Jak zatem postępować?

dokumentacja medyczna, karta zgonu

Karta zgonu – kto i jak ją wypełnia

Przepisy regulujące kwestie tego, kto wystawia kartę zgonu, wydano blisko 60 lat temu i nie zawsze przystają do rzeczywistości. Jak zatem stosować je w praktyce do czasu, gdy powstaną nowe regulacje?

dokumentacja

Pacjent żąda niewpisywania wszystkich informacji do dokumentacji – czy możesz mu tego odmówić

Coraz częściej pacjenci chcą dyktować lekarzowi, które informacje mają się znaleźć w dokumentacji medycznej, a które nie. Takie sytuacje nie są rzadkie. Czy możesz na żądanie pacjenta niektórych informacji nie wpisywać do dokumentacji medycznej?

6 najczęstszych błędów w dokumentacji medycznej

6 najczęstszych błędów w dokumentacji medycznej – jak ich unikać

Analizując nieprawidłowości w dokumentacji medycznej, pamiętaj o tym, że waga poszczególnych błędów zależy od konkretnej sytuacji. Dlatego nie bagatelizuj żadnego z nich.

uzupełnianie dokumentacji pod dyktando

Zlecasz uzupełnianie dokumentacji pod dyktando – jak zadbać o rzetelność wpisów

Jakość i zawartość wpisów w dokumentacji medycznej uchroni Cię podczas ewentualnych sporów czy roszczeń pacjenta. Jak zatem sumiennie opisywać wszystkie czynności nawet, gdy inna osoba uzupełnia dokumentację pod Twoje dyktando?