
Udostępniasz dokumentację – jaka nowa forma jest dopuszczalna
Placówki medyczne będą mogły udostępniać dokumentację w formie skanu. Żeby dostosować działalność placówki do nowego stanu prawnego wynikającego z nowelizacji ustawy o pracach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, konieczne może być zaktualizowanie regulaminu placówki. Sprawdź, co musisz zrobić.

Jak wypełniać dokumentację medyczną, gdy nie masz jej oryginału
Z jednej strony musisz na bieżąco prowadzić dokumentację medyczną, dokładnie odnotowywać w niej pełne informacje o stanie zdrowia pacjentów i odpowiadać za jej prawidłowe przechowywanie i przetwarzanie, a z drugiej - masz obowiązek wydawać jej oryginały. Jak zatem właściwie kontynuować prowadzenie dokumentacji medycznej i zapewnić jej integralność, gdy chwilowo nie dysponujesz jej oryginałem?

Chcesz, żeby lekarze rzetelnie wypełniali dokumentację medyczną – zastosuj kary umowne
Podpisz z lekarzami umowy zobowiązujące ich do zapłacenia kary umownej odpowiadającej wysokości szkody, którą wyrządzą, np. błędnie uzupełniając dokumentację medyczną. Uchroni Cię to przed płaceniem wysokich grzywien lub utratą kontraktu NFZ. Jakie jeszcze środki prewencyjne możesz stosować, aby zagwarantować właściwe prowadzenie dokumentacji przez lekarzy?

Wystawiłeś fałszywe zwolnienie – sprawdź, co Ci grozi za takie postępowanie
Wystawienie fałszywych orzeczeń lekarskich może skutkować popełnieniem kilku przestępstw, za które wymierzona będzie wysoka, łączna kara. Czego powinieneś unikać w pracy lekarza, aby nie narazić się na tak poważne konsekwencje?

Jakich błędów na recepcie unikać, aby zapobiec odmowie jej realizacji
Brak na recepcie informacji o lekarzu, który ją wystawił, czy daty jej sporządzenia spowoduje, że pacjent nie wykupi leku. Dowiedz się, które z błędów pojawiających się na receptach może poprawić farmaceuta, a kiedy odeśle pacjenta z powrotem do lekarza.

Odbierasz oświadczenia od pacjentów - zadbaj o ich czytelność
Dokumentację medyczną prowadź rzetelnie. Ułatwi ci to nie tylko realizację praw pacjenta do informacji o jego stanie zdrowia i dostępu do dokumentów świadczących o tym stanie, ale także uchroni przed karą nałożoną przez NFZ. Czego zatem unikać?

Nowelizacja ustawy o prawach pacjenta zwiększy ochronę danych w dokumentacji medycznej
Wzmocnienie prawa pacjenta i lepsza ochrona informacji o stanie zdrowia zawartych w dokumentacji medycznej zakłada projekt nowelizacji ustawy o prawach Pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta przyjęty 10 stycznia przez rząd. Projekt Regulacja określi też zasady dostępu do dokumentacji. Prace nad projektem trwały od wielu miesięcy.

Przyjmujesz pacjenta z udarem mózgu – czy możesz rozpocząć leczenie bez uzyskania zgody
Zdarzają się sytuacje, że lekarz nie ma pewności co do stanu świadomości pacjenta, np. z powodu nagłego zdarzenia, udaru mózgu, czy zawału serca. Jak wtedy uzyskiwać zgodę na udzielenie świadczeń, aby nie narazić się na roszczenia?

Wystawiasz orzeczenie o stanie zdrowia – sprawdź, czy zawsze musisz badać pacjenta
Lekarz nie może stawiać diagnozy bez osobistego kontaktu z pacjentem. Jeśli to uczyni, grozi mu za to co najmniej kara dyscyplinarna. Jakich zatem zasad przestrzegać, wystawiając orzeczenia?

Otrzymałeś upoważnienie przesłane pocztą – jak sprawdzić, czy jest prawdziwe
Pacjenci mogą wysłać pocztą do gabinetu lekarskiego upoważnienie do udostępnienia dokumentacji medycznej i wniosek o jej wydanie. Dowiedz się, jak je zweryfikować i jak sprawdzić, czy podpis pacjenta jest prawdziwy.