
Udostępniasz dokumentację medyczną KRUS – czy możesz pobierać za to opłatę
W odróżnieniu od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, KRUS nie ma ustawowej gwarancji dostępu do dokumentacji bez opłat . Jednak zgodnie z utartą praktyką placówki medyczne nie pobierają takiej opłaty, poza kosztami wysyłki pocztowej. Jak to uregulować?

Wystawiasz recepty pro auctore albo pro familiae – co musisz wpisać w wykazie
Jeśli wystawiasz recepty dla siebie lub najbliższych członków rodziny musisz prowadzić uproszczoną dokumentację medyczną. Sprawdź, co musi się w niej znaleźć, aby mieć pewność, że prowadzisz ją poprawnie.

Audyt procesowy dokumentacji medycznej – sprawdź, przed czym Cię uchroni
Prawnicy podczas procesów inaczej patrzą na dokumentację medyczną niż lekarze, którzy uzupełniają ją na co dzień. Sąd może uznać ją za niepełną, niewiarygodną lub prowadzoną niezgodnie z przepisami. Sprawdź, co możesz zrobić, aby zapobiec takim zarzutom.

Dokumentacja służby medycyny pracy – czym się różni od „zwykłej” dokumentacji medycznej
Dokumentacja medyczna prowadzona przez jednostki służby medycyny pracy zawiera więcej elementów i informacji niż tradycyjna dokumentacja medyczna. Co zatem jeszcze dodatkowo musi się w niej znaleźć?

Jak poprawnie wypełnić skierowanie do poradni specjalistycznej
Korzystanie przez pacjenta z niektórych świadczeń specjalistycznych wymaga wydania mu stosownego skierowania. Sprawdź, o czym musisz pamiętać, aby było ono właściwie uzupełnione i nie zawierało braków.

Jak uzupełnić formularz kontroli sanitarnej - protokół pobrania próbki
Próbki pobiera się w ilościach niezbędnych do przeprowadzenia badań, przy zapewnieniu reprezentatywności dla całej partii, z której je pobrano. Pobranie próbki i próbki kontrolnej potwierdza się w protokole pobrania próbki. Jak go sporządzać?

Czy możesz ustalać dodatkowe opłaty za przesłanie dokumentacji medycznej
Nie wolno ustalać wyższych niż ustawowe opłat za udostępnianie dokumentacji medycznej, a szpital czy przychodnia może jedynie wymagać od pacjenta pokrycia kosztów ewentualnej przesyłki pocztowej. Czy ustalanie wszelkich innych dodatkowych opłat za przesyłanie dokumentacji pocztą jest zabronione?

Jak udostępniać e-dokumentację z zachowaniem poufności i ochrony danych osobowych
Wprowadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej będzie oznaczało, że wszelkie dokumenty wymagające podpisania przez pacjenta będą musiały mieć formę papierową, a po podpisaniu będą np. zeskanowane. Jak zatem udostępniać dokumentację z zachowaniem prawa pacjentów do informacji?

Oświadczenie o wykorzystaniu szczepionki dostarczonej samodzielnie – jak je należycie wypełnić
Kwestia szczepienia dzieci powraca dość systematycznie. Niektórzy rodzice bądź opiekunowie małoletnich odmawiają zgody na wykonanie szczepienia. Inni z kolei chcą, aby dziecko zaszczepić szczepionką zakupioną przez nich osobiście. Sprawdź, o co wtedy zadbać.

Stosowanie skrótów w dokumentacji medycznej – co jest dozwolone
Zdarzają się sytuacje, że lekarze stosują skróty w dokumentacji medycznej, które nie są powszechnie znane. Gdy dokumentacja trafia do innej placówki, nie zawsze jest możliwe jej odczytanie. Sprawdź, jaka praktyka jest dopuszczalna w tym zakresie.