
Dokumentacja służby medycyny pracy – czym się różni od „zwykłej” dokumentacji medycznej
Dokumentacja medyczna prowadzona przez jednostki służby medycyny pracy zawiera więcej elementów i informacji niż tradycyjna dokumentacja medyczna. Co zatem jeszcze dodatkowo musi się w niej znaleźć?

Jak poprawnie wypełnić skierowanie do poradni specjalistycznej
Korzystanie przez pacjenta z niektórych świadczeń specjalistycznych wymaga wydania mu stosownego skierowania. Sprawdź, o czym musisz pamiętać, aby było ono właściwie uzupełnione i nie zawierało braków.

Jak uzupełnić formularz kontroli sanitarnej - protokół pobrania próbki
Próbki pobiera się w ilościach niezbędnych do przeprowadzenia badań, przy zapewnieniu reprezentatywności dla całej partii, z której je pobrano. Pobranie próbki i próbki kontrolnej potwierdza się w protokole pobrania próbki. Jak go sporządzać?

Czy możesz ustalać dodatkowe opłaty za przesłanie dokumentacji medycznej
Nie wolno ustalać wyższych niż ustawowe opłat za udostępnianie dokumentacji medycznej, a szpital czy przychodnia może jedynie wymagać od pacjenta pokrycia kosztów ewentualnej przesyłki pocztowej. Czy ustalanie wszelkich innych dodatkowych opłat za przesyłanie dokumentacji pocztą jest zabronione?

Jak udostępniać e-dokumentację z zachowaniem poufności i ochrony danych osobowych
Wprowadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej będzie oznaczało, że wszelkie dokumenty wymagające podpisania przez pacjenta będą musiały mieć formę papierową, a po podpisaniu będą np. zeskanowane. Jak zatem udostępniać dokumentację z zachowaniem prawa pacjentów do informacji?

Oświadczenie o wykorzystaniu szczepionki dostarczonej samodzielnie – jak je należycie wypełnić
Kwestia szczepienia dzieci powraca dość systematycznie. Niektórzy rodzice bądź opiekunowie małoletnich odmawiają zgody na wykonanie szczepienia. Inni z kolei chcą, aby dziecko zaszczepić szczepionką zakupioną przez nich osobiście. Sprawdź, o co wtedy zadbać.

Stosowanie skrótów w dokumentacji medycznej – co jest dozwolone
Zdarzają się sytuacje, że lekarze stosują skróty w dokumentacji medycznej, które nie są powszechnie znane. Gdy dokumentacja trafia do innej placówki, nie zawsze jest możliwe jej odczytanie. Sprawdź, jaka praktyka jest dopuszczalna w tym zakresie.

Wymieszanie się dokumentacji medycznej pacjentów – co grozi placówce
Błędna dokumentacja medyczna może się przyczynić do błędnej diagnozy oraz wprowadzenia omyłkowego leczenia pacjenta. Może to skutkować pogorszeniem się jego stanu zdrowia, a w skrajnych przypadkach kalectwem lub śmiercią. Jakie mogą być prawne konsekwencje dla podmiotu leczniczego za nieprawidłowo prowadzoną dokumentację medyczną?

4 wpisy w dokumentacji medycznej, które potwierdzą, że fachowo informujesz pacjenta
Często lekarze niedokładnie i nieprecyzyjnie informują pacjentów o problemach zdrowotnych, co działa na ich niekorzyść w procesach sądowych. Sprawdź, co powinieneś wpisać w dokumentacji medycznej, aby uniknąć takich sytuacji.

Czy opiekun faktyczny może uzyskać dostęp do dokumentacji medycznej
Opiekun faktyczny może wyrazić zgodę na badanie pacjenta, zgłosić działanie niepożądane produktu leczniczego, uzyskać w miarę wczesną informację o odstąpieniu przez lekarza od leczenia oraz być poinformowanym przez lekarza o konieczności przeprowadzenia operacji bez uzyskania zgody sądu. Czy może jednak wyrazić zgodę na leczenie pacjenta czy mieć dostęp do informacji o jego stanie zdrowia pacjenta i dokumentacji medycznej?