
Wymieszanie się dokumentacji medycznej pacjentów – co grozi placówce
Błędna dokumentacja medyczna może się przyczynić do błędnej diagnozy oraz wprowadzenia omyłkowego leczenia pacjenta. Może to skutkować pogorszeniem się jego stanu zdrowia, a w skrajnych przypadkach kalectwem lub śmiercią. Jakie mogą być prawne konsekwencje dla podmiotu leczniczego za nieprawidłowo prowadzoną dokumentację medyczną?

4 wpisy w dokumentacji medycznej, które potwierdzą, że fachowo informujesz pacjenta
Często lekarze niedokładnie i nieprecyzyjnie informują pacjentów o problemach zdrowotnych, co działa na ich niekorzyść w procesach sądowych. Sprawdź, co powinieneś wpisać w dokumentacji medycznej, aby uniknąć takich sytuacji.

Czy opiekun faktyczny może uzyskać dostęp do dokumentacji medycznej
Opiekun faktyczny może wyrazić zgodę na badanie pacjenta, zgłosić działanie niepożądane produktu leczniczego, uzyskać w miarę wczesną informację o odstąpieniu przez lekarza od leczenia oraz być poinformowanym przez lekarza o konieczności przeprowadzenia operacji bez uzyskania zgody sądu. Czy może jednak wyrazić zgodę na leczenie pacjenta czy mieć dostęp do informacji o jego stanie zdrowia pacjenta i dokumentacji medycznej?

Jak postąpić z listami oczekujących w placówkach, które nie weszły do sieci szpitali
Znamy już listę placówek, które znalazły się w sieci szpitali. Zabrakło wielu tych, które zabezpieczały kilkadziesiąt procent udzielanych świadczeń na danym terenie. Co się stanie z pacjentami, którzy znajdowali się na listach oczekujących podmiotów, które nie weszły do sieci szpitali?

Kiedy możesz udostępnić dokumentację zmarłego pacjenta
Nie powinieneś udostępniać dokumentacji medycznej osobie, której zmarły pacjent nie upoważnił do dostępu do dokumentacji medycznej. Są jednak sposoby, aby pomóc rodzinie pacjenta uzyskać prawo do dostępu do dokumentacji medycznej zmarłego. Sprawdź, co możesz zrobić.

Szkolisz fizjoterapeutów – sprawdź, jak właściwie wypełniać kartę specjalizacji
Karta specjalizacji w dziedzinie fizjoterapii wraz z wymaganymi wpisami stanowi dowód odbycia szkolenia specjalizacyjnego zgodnie z programem specjalizacji. Kartę specjalizacji prowadzi kierownik specjalizacji. Dowiedz się, czego nie może w niej zabraknąć.

Znieczulasz pacjenta - jak należycie wypełnić kartę przebiegu tej procedury
Karta przebiegu znieczulenia jest jednym z dokumentów dodatkowych, które dołączasz do historii choroby pacjenta. Należy ona do dokumentacji indywidualnej wewnętrznej. Jakie informacje musi bezwzględnie zawierać?

Jak bezbłędnie wypełnić Kartę indywidualną ratownika medycznego
Aktualny wzór Karty indywidualnej ratownika medycznego obowiązuje od 11 maja 2016 r. N ie jest on obszerny, lecz w wyznaczonych rubrykach musisz umieścić wiele informacji. Sprawdź, jak rzetelnie ją prowadzić.

Jesteś lekarzem medycyny pracy – jak właściwie wypełnić kartę badania psychologicznego
Karta badania psychologicznego z zakresu medycyny pracy stanowi dokumentację indywidualną, która jest własnością podmiotów zobowiązanych do jej prowadzenia. Sprawdź, jak prawidłowo ją wypełniać.

5 wpisów, które co najmniej raz powinieneś umieścić w dokumentacji medycznej
Nie zawsze uchronisz się przed sprawą sądową. Możesz jednak tworzyć dokumentację medyczną w taki sposób, że dla każdego sędziego i biegłego będzie jasne, że jesteś staranny, zapobiegliwy i traktujesz pacjenta holistycznie. Co zatem jest istotne, abyś mógł spokojnie czekać na wynik sprawy sądowej.