System Ewidencji Zasobów Ochrony Zdrowia

System Ewidencji Zasobów Ochrony Zdrowia – jakie nowe dane i kiedy prześlesz

Zmieniają się terminy i zakres danych przesyłanych do Systemu Ewidencji Zasobów Ochrony Zdrowia. Rozszerzyła się także grupa podmiotów zobligowanych do comiesięcznego przekazywania informacji w zakresie posiadanych wyrobów medycznych i nabytych środków ochrony osobistej. Poznaj najnowsze zmiany w zakresie raportowania danych do SEZOZ.

system p1

Jak będzie przebiegać wymiana elektronicznej dokumentacji medycznej na Platformie P1

Od 1 lipca 2021 r. wszystkie placówki medyczne powinny być gotowe do realizacji wymiany elektronicznej dokumentacji medycznej i raportowania zdarzeń medycznych do Systemu P1, co umożliwi wymianę danych. Sprawdź, co dokładnie będziesz musiał przekazać do systemu.

Asystent medyczny1

Nowe rodzaje upoważnień dla asystentów medycznych w podmiocie leczniczym

Chcąc usprawnić pracę lekarzy i odciążyć ich z obowiązków ściśle formalnych, ustawodawca przewidział możliwość upoważnienia asystenta medycznego do wystawiania pewnych rodzajów dokumentów medycznych. Sprawdź, jakie dokumenty może wystawiać asystent medyczny.

e-podpis

Jaki podpis elektroniczny stosować do elektronicznej dokumentacji medycznej

Ustawodawca stopniowo rozszerza katalog dokumentów, które placówki medyczne zobowiązane są prowadzić jako elektroniczną dokumentację medyczną (EDM). W konsekwencji w podmiotach leczniczych pojawiają się coraz częściej pytania, jak bezpiecznie i zgodnie z przepisami tworzyć elektroniczną dokumentację medyczną. Sprawdź, jak autoryzować wytwarzane dokumenty.

eDokumentacja

Czy musisz wdrożyć elektroniczną postać dokumentacji medycznej w prywatnym gabinecie

Niektóre dokumenty medyczne nadal funkcjonują w formie papierowej, np. skierowania do szpitala psychiatrycznego czy zgody pacjenta na leczenie. Czy w związku z tym od 2021 roku w gabinecie prywatnym też trzeba prowadzić dokumentację medyczną wyłącznie w formie elektronicznej?

Dokumentacja

Czy w tym samym podmiocie można prowadzić dokumentację medyczną na dwa sposoby

Czy dopuszczalne jest, aby od 1 stycznia prowadzić w podmiocie jednocześnie dokumentację w postaci elektronicznej i papierowej? Czy istnieją odstępstwa od zasady prowadzenia dokumentacji medycznej w postaci elektronicznej?

Dokumentacja

Kiedy jest dopuszczalne prowadzenie dokumentacji medycznej w postaci papierowej – wyjątki

Nie masz jeszcze w pełni wdrożonej dokumentacji medycznej w postaci elektronicznej? Nie jesteś sam. Choć obowiązek ten obowiązuje formalnie już od 2020 roku, wiele placówek wciąż działa na podstawie tzw. wyjątku technicznego. To furtka pozwalająca czasowo pozostać przy dokumentacji papierowej lub niespełniającej standardów EDM – ale tylko w ściśle określonych przypadkach, wskazanych w § 5 ust. 2 rozporządzenia ministra zdrowia.

rejestracja

Jak prowadzić e-rejestrację na szczepienia przeciwko COVID-19

Korzystanie z e-rejestracji – aplikacji dla punktów szczepień – wymaga kilku formalności i czynności technicznych w systemie. Z aplikacji może korzystać każdy tzw. otwarty punkt szczepień – to znaczy przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej, szpitale tymczasowe i inne podmioty, które zawarły z NFZ umowę o realizację Programu Szczepień. Poznaj szczegółową instrukcję.

Kody QR

Jak generować kody QR potwierdzające zaszczepienie pacjenta przeciwko COVID-19

Dzięki postępującej cyfryzacji ochrony zdrowia pojawiła się innowacyjna metoda potwierdzenia szczepienia przeciw COVID-19. Te osoby, które zaszczepiono, mają możliwość pobrania kodu QR zawierającego informację o fakcie zaszczepienia i jego dacie. Jakie zatem czynności podczas szczepienia musi wykonać personel medyczny?

e-skierowania

E-skierowanie – jakie rodzi problemy w praktyce i jak je rozwiązywać

Od 8 stycznia 2021 r. wszyscy lekarze w Polsce wystawiają obowiązkowe e-skierowania. E-skierowanie jest już kolejną po e-recepcie usługą e-zdrowia wdrażaną do polskiego systemu opieki zdrowotnej. Sprawdź szczegóły tego rozwiązania, aby nie popełnić błędów.