Rozmowa z pacjentem

Jakie informacje możesz uzyskać od pacjenta, aby założyć mu e-dokumentację

Możemy przetwarzać zwykłe dane osobowe pacjenta, gdy jest to niezbędne do wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na placówce medycznej, np. udzielania świadczeń zdrowotnych. Jednak uzyskanie takich danych jak zawód czy adres e-mail do kontaktu wymaga już dobrowolnej zgody pacjenta na ich przetwarzanie. Oto szczegóły.

Bezpieczeństwo komputera

Lista 6 przypadków naruszeń ochrony danych, których powinieneś unikać

Urząd Ochrony Danych Osobowych opracował wykaz powszechnych przypadków incydentów bezpieczeństwa, do których dochodzi w placówkach medycznych. Warto się z nimi zapoznać, aby unikać ich w przyszłości i należycie zabezpieczyć dane pacjentów.

Recepty pytania pacjentów

Najczęstsze pytania Czytelników o e-recepty – poznaj odpowiedzi

Termin realizacji e-recepty nie może przekroczyć 365 dni od daty jej wystawienia albo naniesionej na recepcie daty realizacji „od dnia”. Ale czy jest to regułą – to jedno z częstych pytań związanych z systemem e-zdrowie. Poznaj odpowiedzi na najczęstsze pytania Czytelników.

Serwis komputera

Oddajesz komputer z danymi do serwisu – jaką umowę należy zawrzeć

Zlecasz naprawę komputerów pracowników do serwisu, a na dyskach znajdują się ważne dane dotyczące pacjentów. Czy w takiej sytuacji powinieneś zawrzeć umowę z serwisantem dotyczącą przekazania danych?

koronawirus a działalność przychodni

Jak zorganizować wystawianie recept w przychodniach w okresie epidemii koronawirusa

Organizacja pracy przychodni w tym trudnym okresie zagrożenia epidemią stanowi nie lada wyzwanie. W celu zminimalizowania ryzyka zarażenia się i rozprzestrzeniania koronawirusa, wszelkie działania są ukierunkowane na ograniczenie kontaktów międzyludzkich, a zatem w dużej mierze wykorzystuje się teleporady. Oto wskazówki dla przychodni.

Dokumentacja

Co zrobić z cyfrowo odwzorowaną dokumentacją medyczną podmiotu leczniczego

Przepisy nie pozwalają na zastąpienie dokumentacji papierowej jej odwzorowaniem cyfrowym. Tak zeskanowana dokumentacja nie miałaby waloru oryginału, który musisz przechowywać przez określony czas. Sprawdź, dlaczego musisz tak postępować.

Asystent medyczny

Asystent medyczny może wystawić e-receptę – jak go upoważnić do tej czynności

Od 23 października 2018 r. lekarze mogą upoważnić asystentów medycznych do wystawania e-zwolnień w swoim imieniu. Asystentem medycznym będzie osoba wykonująca zawód medyczny lub czynności pomocnicze przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych. Poznaj warunki prawne tej czynności.

e-medycyna

Jak aktywować konto w Rejestrze Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą

Aktywne konto w Rejestrze Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą jest niezbędne, aby podłączyć się do Elektronicznej Platformy Gromadzenia, Analiz i Udostępnienia Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych. Jak je utworzyć lub odzyskać dane do logowania?

E-recepty

Jak korzystać z aplikacji gabinetowej, żeby wystawiać e-recepty i e-skierowania

Udostępnienie środowisku medycznemu darmowej aplikacji, narzędzia, za pośrednictwem którego mogą być wystawiane elektroniczne skierowania i recepty, to ważna pomoc resortu zdrowia w informatyzacji systemu opieki zdrowotnej. Sprawdź, jak korzystać z tego narzędzia.

e-recepta

Jak przygotować się do wdrożenia e-recept i e-skierowań

Resort zdrowia planuje wprowadzenie od 1 lipca 2020 r. kar za niepodłączenie się do systemu P1 – 5.000 zł dla szpitali, 1.000 zł dla innych podmiotów. Obowiązek podłączenia się do tego systemu wiąże się z koniecznością wystawiania recept i skierowań w postaci elektronicznej. Sprawdź, jak sprostać nowym wymaganiom.