Leczenie szpitalne

Jak wprowadzać wpisy do okołooperacyjnej karty kontrolnej

Okołooperacyjna karta kontrolna obrazuje poszczególne etapy zabiegu operacyjnego. Sprawdź, jak ją prowadzić zgodnie z nowymi przepisami rozporządzenia o dokumentacji medycznej.

Wdrożenie e-dokumentacji

Jakie ułatwienia wprowadza nowe rozporządzenie o dokumentacji medycznej

Prowadzenie dokumentacji medycznej w postaci elektronicznej pozwala usprawnić proces jej prowadzenia i wyeliminować niektóre błędy spowodowane czynnikiem ludzkim czy skrócić czas niezbędny do wytworzenia dokumentu. Sprawdź, co jeszcze zyskasz dzięki tej formie dokumentacji.

Pacjent w szpitalu

Karta informacyjna z leczenia szpitalnego – co powinna zawierać

Jednym z dokumentów, które dołącza się do historii choroby prowadzonej w lecznictwie szpitalnym, jest karta informacyjna z leczenia szpitalnego. Sprawdź, co – zgodnie z nowymi przepisami – powinna zawierać.

Uczniowie

Opieka zdrowotna nad uczniami – co należy dokumentować

Podmioty medyczne mają obowiązek prowadzić dokumentację z zakresu profilaktycznej i stomatologicznej opieki zdrowotnej nad uczniami. Nowe rozporządzenie o dokumentacji medycznej ogranicza dokumentację w tym zakresie ze względu na fakt, że zasady jej prowadzenia uregulowano w ustawie o opiece zdrowotnej nad uczniami. Sprawdź szczegóły.

e-konto pacjenta

Oświadczenia w Internetowym Koncie Pacjenta – co się zmienia

Zapisane w Internetowym Koncie Pacjenta oświadczenia będą obowiązywać przed każdym podmiotem udzielającym świadczeń na rzecz pacjenta i w zakresie pełnej dokumentacji. Sprawdź, co to oznacza dla placówki medycznej.

Bezpieczny e-podpis

Poznaj nowe sposoby podpisywania dokumentacji medycznej

Dotychczas inaczej podpisywano elektroniczną dokumentację medyczną i dokumentację prowadzoną w postaci elektronicznej. Nowe przepisy ujednoliciły te zasady. Sprawdź, jak to będzie się teraz odbywać.

Recepta

Szczególne rodzaje dokumentacji – co przewiduje nowe rozporządzenie

Lekarz wystawiający recepty w postaci papierowej dla siebie (pro auctore) albo dla rodziny (pro familae) ma obowiązek prowadzić dokumentację zbiorczą w formie wykazu. W postaci papierowej pozostaje również książeczka zdrowia dziecka. Oto szczegóły.

Karta choroby

Z jakich elementów powinna się składać szpitalna historia choroby

Podmiot leczniczy prowadzący szpital sporządza i prowadzi dokumentację indywidualną wewnętrzną w formie historii choroby. Sprawdź, jak jej zawartość reguluje nowe rozporządzenie z 6 kwietnia 2020 r. w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania.

Recepta dla seniora

Czy każdy lekarz rodzinny może wystawić receptę na bezpłatne leki dla seniora

Już kilka miesięcy temu poszerzono krąg osób uprawnionych do wystawiania recept na bezpłatne leki dla seniorów. Mimo to wciąż pojawiają się pytania, kto dokładnie może wystawić taką receptę. Sprawdź, kto ma takie uprawnienie.

Dokumentacja medyczna

Dokumentacja medyczna – co stanowi nowe rozporządzenie

Od 15 kwietnia obowiązuje nowe rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania, jednak do końca roku w ramach przepisów przejściowych można jeszcze stosować stare przepisy. Sprawdź, co się zmienia.