Wystawianie e-skierowań

Sprawdź, o ile więcej otrzymasz z NFZ za wystawianie e-skierowań

NFZ jeszcze przed obowiązkową datą wdrożenia e-skierowań, którą jest 8 stycznia 2021 r., będzie premiował placówki POZ i AOS, które odchodzą od skierowań wystawianych w postaci papierowej, a wdrażają ich formę elektroniczną. Sprawdź, jak będzie to realizowane.

IT w medycynie

Jak się podłączyć do Platformy P1, aby wystawiać e-recepty

Poprawa jakości obsługi pacjentów, elektroniczna obsługa recept, skierowań, a w konsekwencji wsparcie systemu kolejkowego udzielania świadczeń zdrowotnych to korzyści płynące z informatyzacji ochrony zdrowia. Sprawdź, jak włączyć się do projektu Platforma P1, który realizuje Centrum e-Zdrowia.

Korygowanie błędów w e-dokumentacji

Czy należy korygować drobne błędy w dokumentacji w postaci elektronicznej

To, czy poprawić błąd w dokumentacji medycznej, zależy od tego, czy może on powodować błędy merytoryczne w procesie diagnostyczno-terapeutycznym, czy nie ma większego znaczenia w udzielaniu świadczeń danemu pacjentowi. Sprawdź, jak te kwestie reguluje nowe rozporządzenie o dokumentacji medycznej.

Dokumentacja medyczna

Jaką formę muszą mieć elementy dokumentacji medycznej

Nowe rozporządzenie o dokumentacji medycznej wprowadza zasadę, że jakikolwiek element dokumentacji medycznej prowadzony w postaci papierowej albo elektronicznej nie może być jednocześnie prowadzony w drugiej z nich. Dotychczas dość powszechną praktyką było to, że wpisy w dokumentacji były wprowadzane raz na papierze, raz w systemie elektronicznym. Jak w praktyce stosować nowe zasady?

e-zdrowie

Pacjent odstępuje od wideokonsultacji – kiedy musisz zwrócić pieniądze

Gdy zawierasz z pacjentem umowę na poradę medyczną przez Internet, musisz wyraźnie potwierdzić nie tylko prawo do odstąpienia od umowy, lecz także jego warunki, w tym ewentualne potrącenie odstępnego. Sprawdź, kiedy będziesz mieć takie prawo.

Dokumentacja

Dokumentacja zbiorcza – czy można zrezygnować z jej prowadzenia

Rezygnacja z dokumentacji zbiorczej ma ułatwić i usprawnić proces tworzenia dokumentacji w formie elektronicznej, a także umożliwić odejście od prowadzenia wielu rodzajów dokumentacji medycznej, często niepotrzebnie powielanej. Oto szczegóły.

E-dokumentacja medyczna

Elektroniczna postać dokumentacji medycznej obowiązkowa od 2021 roku

Ustawodawca całkowicie odwraca dotychczasową praktykę w zakresie prowadzenia dokumentacji medycznej i wprowadza ważną zmianę, która rzutuje na całe jej postrzeganie. Za podstawową uznaje się teraz elektroniczną postać dokumentacji medycznej, a to w połączeniu z możliwościami systemów teleinformatycznych daje zupełnie nowe możliwości jej prowadzenia i przetwarzania. Co się zmienia?

Teleporada

Jak dokumentować płatności online za wideokonsultacje medyczne

W momencie pojawienia się obowiązku rejestrowania transakcji na kasie fiskalnej rejestracji podlegają także transakcje internetowe. Pojawia się zatem wątpliwość, w jaki sposób dostarczyć pacjentowi paragon. Poznaj możliwe sposoby rozwiązania dokumentowania płatności online za teleporady.

Rodzaje dokumentacji

Jak rozróżniać dokumentację medyczną i jak ją łączyć z wersją papierową

W związku z wprowadzeniem elektronicznej postaci dokumentacji medycznej jako podstawowej pojawia się problem związany z tym, jak ją rozróżnić od elektronicznej dokumentacji medycznej, a także jak łączyć ze sobą dokumentację w formie papierowej i elektronicznej. Poznaj możliwe rozwiązania.

Wpisy w e-dokumentacji

Jak wprowadzać wpisy do dokumentacji medycznej w postaci elektronicznej

Udzielanie świadczeń zdrowotnych powinno być zorganizowane w taki sposób, aby możliwe było przestrzeganie zasad prowadzenia dokumentacji medycznej. Nie ma podstaw, z wyjątkiem nadzwyczajnych sytuacji związanych z koniecznością ratowania życia lub zdrowia, aby zwlekać z wpisami w dokumentacji medycznej. Sprawdź, jak się do tego przygotować.