
Jak wymieniać w Systemie P1 informacje o zdarzeniach medycznych i inne dokumenty
Wymiana EDM, informacji o zdarzeniach medycznych, e-ZLA, deklaracji POZ, oświadczeń woli usługobiorców i zleceń na wyroby medyczne powinna przebiegać według wymagań określonych przez Centrum e-Zdrowia. Sprawdź szczegóły.

Jak podpisywać dokumentację medyczną w postaci elektronicznej – możliwe sposoby
Wdrożenie dokumentacji medycznej w postaci elektronicznej nasunęło nowe pytania, które nie pojawiały się w przypadku funkcjonowania dokumentacji w formie papierowej, podpisywanej własnoręcznie. Sprawdź, jak obecnie podpisywać elektroniczną dokumentację medyczną.

Powstała nowa wersja wymagań dla systemów informatycznych usługodawców
Centrum e-Zdrowia konsultowało zaktualizowaną wersję dokumentu „Minimalne wymagania techniczne i funkcjonalne dla systemów usługodawców”. Stworzono go jako aktualizację jego poprzedniej wersji. Przedstawiamy najważniejsze zmiany w treści tego dokumentu.

Kto i jak może uzyskać dofinansowanie na rozwój informatyzacji w placówce
Obecnie trwa drugi etap programu pilotażu wymiany EDM, a świadczeniodawcy, którzy zdecydowali się na udział w nim, mogą otrzymać dofinansowanie wydatków związanych z informatyzacją. Sprawdź szczegóły.

Jak efektywnie inwestować w sprzęt IT do prowadzenia dokumentacji medycznej
Z technologicznego punktu widzenia urządzenia, które są rdzeniem infrastruktury informatycznej każdego systemu – serwery, macierze dyskowe, stacje robocze, terminale, drukarki, specjalistyczne skanery – to fundament każdego środowiska informatycznego. Oznacza to, że są elementem krytycznym procesu informatyzacji. Sprawdź, jak wybrać odpowiednie do potrzeb urządzenia, które będą służyć placówce wiele lat.

Katalog EDM rozszerzono o wyniki badań laboratoryjnych
Od 25 kwietnia 2021 r. katalog elektronicznej dokumentacji medycznej rozszerzono o dodatkową dokumentację: wyniki badań laboratoryjnych i ich opisy. Sprawdź, co to oznacza w praktyce podmiotów leczniczych.

Od 1 lipca obowiązek przekazywania danych o zdarzeniach medycznych za pośrednictwem SIM
Od 1 lipca podmioty lecznicze powinny dostosować swoje oprogramowanie do możliwości realizacji wymiany EDM i raportowania zdarzeń medycznych. Sprawdź, jakie dane będziesz musiał przekazać od tego dnia do SIM.

Repozytorium elektronicznej dokumentacji medycznej – poznaj wskazówki dotyczące jego prowadzenia
Aby móc korzystać z dobrodziejstw cyfryzacji, konieczne jest także zapewnienie narzędzi, które pozwolą na skuteczną i sprawną wymianę danych, informacji między podmiotami oraz osobami udzielającymi świadczeń. Sprawdź, jak ma działać repozytorium elektronicznej dokumentacji medycznej.

Jak ma przebiegać elektroniczne przekazanie dokumentacji podmiotowi kierującemu na badanie
Placówka medyczna powinna przekazywać w określonym czasie drogą elektroniczną część sporządzonej przez siebie dokumentacji podmiotowi kierującemu pacjenta na badanie diagnostyczne, konsultację lub leczenie. Taka zasada wynika z nowego rozporządzenia o dokumentacji medycznej, które obowiązuje od początku 2021 roku. Jak ma zatem wyglądać elektroniczne przekazanie dokumentacji?

Jakie funkcjonalności powinny mieć programy do prowadzenia dokumentacji medycznej
Naczelna Rada Lekarska (NRL) zwróciła się ostatnio do Ministerstwa Zdrowia z prośbą o aktualizację dokumentu pt. „Minimalne wymagania techniczne i funkcjonalne dla systemów teleinformatycznych usługodawców”. Dostrzeżono konieczność stworzenia narzędzi, które umożliwią podmiotom i osobom inwestującym w systemy informatyczne czytelne rozróżnienie, który z dostępnych programów przygotowany jest do wymiany elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM). Jak zatem ułatwić sobie wybór właściwego oprogramowania?