250 mln zł na bezpieczeństwo personelu i pacjentów w podeszłym wieku
Ministerstwo Zdrowia przeznaczy blisko 250 mln zł z Programu Wiedza Edukacja Rozwój na projekt, który ma zapewnić większe bezpieczeństwo pacjentom i personelowi zakładów opiekuńczo-leczniczych, domów pomocy społecznej, zakładów pielęgnacyjno-opiekuńczych i hospicjów na czas COVID-19. Zgodnie z założeniami projektu, środki z Funduszy Europejskich będą przeznaczone na dodatki do wynagrodzeń, zakup środków ochrony osobistej i środków do dezynfekcji. Dodatki będą rekompensatą dla personelu bezpośrednio zaangażowanego w opiekę nad pacjentami za to, aby mogli oni wykonywać pracę w jednym miejscu. Pozwoli to zapobiegać transmisji wirusa SARS-CoV-2 i w znaczącym stopniu ograniczy możliwość zakażenia się pacjentów przebywających w tych podmiotach. Do projektu mogą przystąpić wszystkie podmioty świadczące usługi w trybie stacjonarnym. W przypadku hospicjów, zakładów opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych pracownicy muszą zobowiązać się do pracy w jednym podmiocie. Inaczej będzie w domach pomocy społecznej, gdzie takie deklaracje będą musieli złożyć jedynie ratownicy i pielęgniarki. Projekt przewiduje też możliwość wdrożenia modeli systemów pracy. Decyzja o ich zastosowaniu należeć będzie do kierowników podmiotów, które przystąpią do projektu. Projekt potrwa do końca br. Jego realizatorem będzie Narodowy Fundusz Zdrowia. »
Już ponad 100 tys. wystawionych e-skierowań
W Polsce trwa wdrożenie skierowań w postaci elektronicznej i – jak informuje Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia - właśnie wystawiono 100-tysięczne e-skierowanie. Od początku uruchomienia, czyli od lutego 2019 roku z tego e-rozwiązania skorzystało ponad 76 tys. pacjentów. E-skierowania w Polsce dla większości usług medycznych będą obowiązkowe 8 stycznia 2021 roku. Jednak już teraz ta e-usługa staje się coraz bardziej popularna. W okresie od stycznia do maja 2020 roku lekarze wystawiali średnio ok. 13 tys. e-skierowań miesięcznie, to ponad dwa razy więcej niż pod koniec ubiegłego roku. Rekordowym miesiącem był maj 2020 roku, wystawiono wtedy ponad 26 tys. e-skierowań. Zaletą e-skierowania jest możliwość uzyskania go w trakcie e-wizyty, a następnie zapisania się bez wychodzenia z domu. Wystarczy skontaktować się z poradnią telefonicznie i podać 4-cyfrowy kod i swój nr PESEL. W przypadku e-skierowania nie obowiązuje 14-dniowy termin na dostarczenie dokumentu do placówki, e-skierowanie jest jej udostępnione w systemie informatycznym. Jedynie jeżeli placówka nie jest jeszcze podłączona do systemu e-zdrowie (P1) musimy jej dostarczyć wydruk informacyjny e-skierowania z odręcznym podpisem lekarza, który je wystawił. »
Informacja o ograniczeniu pracy personelu musi być pisemna
Kierownik szpitala wykonującego świadczenia związane z przeciwdziałaniem COVID-19 ma obowiązek poinformować na piśmie osoby, które mają bezpośredni kontakt z pacjentami z podejrzeniem lub zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, w tym uczestniczą w ich transporcie, o objęciu ich ograniczeniem związanym z zakazem udzielania świadczeń opieki zdrowotnej innym pacjentom – tak stanowi rozporządzenie ministra zdrowia z 22 maja 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie standardów w zakresie ograniczeń przy udzielaniu świadczeń opieki zdrowotnej pacjentom innym niż z podejrzeniem lub zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 przez osoby wykonujące zawód medyczny mające bezpośredni kontakt z pacjentami z podejrzeniem lub zakażeniem tym wirusem (Dz.U. z 2020 r. poz. 918). Ograniczenie nie dotyczy udzielania świadczeń opieki zdrowotnej niewymagających bezpośredniego kontaktu z tymi pacjentami, zwłaszcza udzielania tych świadczeń w formie teleporad. Rozporządzenie obowiązuje od 23 maja 2020 r. »
Inspektor sanitarny skieruje do izolatorium
Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia z 12 maja 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie standardu organizacyjnego opieki w izolatoriach (Dz.U. z 2020 r. poz. 847) rozszerzono grupę podmiotów, które mogą kierować osoby z podejrzeniem zachorowania na COVID-19 do izolatorium. Taką możliwość zyskali państwowi inspektorzy sanitarni. Gdy z niej skorzystają, muszą jednocześnie powiadomić o tym podmiot leczniczy sprawujący opiekę zdrowotną w izolatorium. Do tej pory do izolatorium pacjenta kierował lekarz. W izolatoriach przebywają osoby, które nie mogą odbywać kwarantanny w domu, a są podejrzane o zakażenie koronawirusem. Rozporządzenie wchodzi w życie 13 maja. »
Przedłużono ważność starych druków recept
Rozporządzenie ministra zdrowia z 17 kwietnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie recept dopuściło stosowanie druków recept, które traciły ważność 17 kwietnia. Na starym wzorze widnieje opis „Dane i podpis lekarza”. Natomiast na nowym wzorze, który miał wejść w życie w tym tygodniu, widnieje opis „Dane i podpis osoby uprawnionej”, ponieważ recepty wypisują też pielęgniarki oraz położne. Jednolity wzór recept dotyczyłby tych trzech zawodów medycznych. »
Fizjoterapia za pomocą teleporad
Fizjoterapeuci od 11 kwietnia mogą udzielać porad z zakresu rehabilitacji leczniczej za pomocą systemów teleinformatycznych lub innych systemów łączności (np. przez telefon czy komunikatory internetowe), jeśli nie zagraża to pogorszeniem stanu pacjenta – tak wynika z nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia z 10 kwietnia 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacji leczniczej. Rozporządzenie przewiduje także dopuszczenie zawieszenia terminów udzielania świadczeń z rehabilitacji do czasu odwołania stanu epidemii. »
Nowe rozporządzenie o dokumentacji medycznej
Nowe rozporządzenie z 6 kwietnia 2020 r. w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania upraszcza prowadzenie niektórych form dokumentacji medycznej, a nowe przepisy zobowiązują placówki medyczne do wdrożenia elektronicznej postaci dokumentacji medycznej od 1 stycznia 2021 r. Rozporządzenie zaczyna obowiązywać 15 kwietnia. Czytaj więcej: Od 1 stycznia 2021 r. wyłącznie elektroniczna dokumentacja medyczna>> »
NFZ sfinansuje testy na koronawirusa w każdym szpitalu
Pacjenci i personel medyczny wszystkich szpitali będą mieli zagwarantowany dostęp do testów na obecność wirusa SARS-CoV-2. Koszty testów pokryje Narodowy Fundusz Zdrowia. Taką możliwość wprowadza nowelizacja zarządzenia prezesa NFZ nr 51/2020/DSOZ dotyczącego rozliczania świadczeń medycznych związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Nowe przepisy przewidują, że NFZ rozliczy wykonanie testów na obecność koronawirusa w laboratoriach szpitali umieszczonych na wykazie prowadzonym przez dyrektora oddziału wojewódzkiego NFZ w porozumieniu z wojewodą. Testy mogą być wykonane nie tylko dla pacjentów tych szpitali, lecz także dla pacjentów i personelu medycznego wszystkich pozostałych placówek szpitalnych w Polsce. Wymazy ze szpitali trafią do wskazanych laboratoriów (np. w szpitalu jednoimiennym) i w efekcie szpital wykonujący test będzie mógł rozliczyć koszt tego testu z Funduszem. »
Numer telefonu NFZ dla lekarzy w związku z koronawirusem
Od 2 kwietnia pod numerem (22) 574 99 03, od poniedziałku do piątku, w godzinach 8.00-16.00 lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni mogą zgłaszać sygnały dotyczące nieprawidłowości związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych wobec pacjentów z podejrzeniem lub zakażeniem koronawirusem. Wszystkie zgłoszenia będą analizowane i wyjaśniane w ścisłej współpracy z Głównym Inspektorem Sanitarnym oraz Ministerstwem Zdrowia. »
Procedury postępowania ze zwłokami osób zmarłych na koronawirusa
Minister zdrowia wydał rozporządzenie z 3 kwietnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie postępowania ze zwłokami i szczątkami ludzkimi (Dz.U. z 2020 r. poz. 585). Zgodnie z nim w przypadku zwłok osób zmarłych na chorobę wywołaną wirusem SARS-CoV-2(COVID-19) należy unikać m.in. ubierania zwłok do pochówku oraz okazywania zwłok, przeprowadzić dezynfekcję zwłok płynem odkażającym o spektrum działania wirusobójczym. Zwłoki należy umieścić zwłoki w ochronnym, szczelnym worku, wraz z ubraniem lub okryciem szpitalnym, a w przypadku przekazania zwłok do spopielenia umieścić pierwszy worek ze zwłokami w drugim worku. Tak zabezpieczone zwłoki należy umieścić w kapsule transportowej, w przypadku przekazywania zwłok do krematorium albo trumnie do pochówku, w przypadku bezpośredniego pochowania na cmentarzu. Transport zwłok, jeżeli jest to możliwe, należy prowadzić jednym zespołem przewozowym, a pomieszczenia, w których osoba zmarła przebywała, oraz wszystkie przedmioty, z którymi była w styczności, odkazić. Osoby bezpośrednio zaangażowane w proces dekontaminacji ciała i jego otoczenia oraz przygotowania do przewozu zwłok zmarłego zakażonego wirusem SARS-CoV-2 oraz mające bezpośredni kontakt ze zwłokami muszą być zabezpieczane w środki ochrony indywidualnej, m.in. kombinezon albo długi fartuch ochronny i czepek na głowę, jednorazową maskę zakrywającą otwory oddechowe, a do czasu umieszczenia zwłok w ochronnym, szczelnym worku maskę z filtrem, gogle lub przyłbicę ochronną, jednorazowe rękawice nitrylowe. »
- « pierwsza
- «
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- »
- ostatnia »