Zmiany w teleporadach od 1 marca
Od 1 marca 2021 r. teleporad nie będzie można udzielać dzieciom i osobom powyżej 65 lat – tak zakłada nowelizacja rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie udzielania teleporad przez POZ. Zmiana wynika z modyfikacji standardu organizacyjnego teleporady w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. Teleporada dla wszystkich grup wiekowych dalej będzie możliwa w przypadku potrzeby uzyskania zlecenia na wyroby medyczne lub recepty w ramach kontynuacji leczenia czy zaświadczenia niewymagającego bezpośredniej wizyty pacjenta w przychodni. »
Teleporady maksymalnie w ciągu doby
Jedną ze zmian w zakresie teleporad, które wprowadziło rozporządzenie ministra zdrowia z 12 stycznia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie standardu organizacyjnego teleporady w ramach podstawowej opieki zdrowotnej, są nowe zasady ustalania terminu i realizacji udzielenia teleporady w POZ. Ma to usprawnić kontakt na linii pacjent - świadczeniodawca, a także zwiększyć dostęp do świadczeń realizowanych w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. Zgodnie ze zmianami świadczenie powinno być udzielone nie później niż w pierwszym dniu roboczym następującym po dniu zgłoszenia się pacjenta, czyli w ciągu doby. Czytaj także: Wprowadzono standard organizacyjny teleporady w podstawowej opiece zdrowotnej>> »
Dodatkowe informacje na e-skierowaniu na badanie PET
W związku z wejściem w życie 8 stycznia 2021 r. obowiązku wystawiania skierowań w postaci elektronicznej na świadczenia zdrowotne, o których mowa w rozporządzeniu ministra zdrowia z 15 kwietnia 2019 r. w sprawie skierowań wystawianych w postaci elektronicznej w Systemie Informacji Medycznej, tym obowiązkiem objęto m.in. badania z zakresu medycyny nuklearnej, w tym badanie Pozytonowej Tomografii Emisyjnej (PET). »
Nowe rozporządzenie w sprawie recept
Nowe rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie recept z 23 grudnia 2020 r. (Dz.U. z 2020 r. poz. 2424), które weszło w życie 1 stycznia 2021 r., zastępuje poprzednie rozporządzenie. Konieczność wydania nowego rozporządzenia wynika m.in. z procesu wdrażania rozwiązań w obszarze e-zdrowia związanych z realizacją transgranicznej e-recepty wystawionej w innym niż Polska państwie członkowskim UE lub EFTA. Zmieniono przepis, który określał na czym mogą polegać odstępstwa od obowiązujących wymogów dotyczących recept, aby mogły być one honorowane. Wprowadzono fakultatywne uprawnienie osoby realizującej receptę w aptece, dając jej możliwość postąpienia w sposób korzystny dla pacjenta. W rozporządzeniu zamieszczono nowe wzory recept, zmieniono zasady realizacji recept w sytuacji braku dawkowania leku, rozszerzono obowiązujący zakres danych w DRR, wprowadzono nowe zasady realizacji recept papierowych zawierających produkty o różnych maksymalnych terminach realizacji i inne. Przewidziano okres przejściowy, który umożliwia realizację recept na zasadach dotychczasowych do 30 czerwca 2021 r. »
Elektroniczna wymiana informacji dotycząca niepożądanych odczynów poszczepiennych
Wprowadzono możliwość zgłaszania do sanepidu niepożądanych odczynów poszczepiennych w formie elektronicznej. Zgłoszenia takie i ewentualne korekty przesyłają lekarze i felczerzy. W związku z tym sanepid będzie prowadził rejestr zgłoszeń i udzielał informacji z tego rejestru również w formie elektronicznej. Wprowadzono nowy wzór formularza zgłoszenia niepożądanego odczynu poszczepiennego przystosowanego do elektronicznej wymiany informacji i korekty zgłoszeń za pomocą systemu teleinformatycznego. »
Rząd ogłosił Narodowy Program Szczepień Przeciw COVID-19
Rząd ogłosił projekt Narodowego Programu Szczepień Przeciw COVID-19. Zgodnie z jego założeniami dobrowolnym i bezpłatnym szczepieniom będą podlegać osoby dorosłe oraz dzieci w wieku od 12 lat. Do 12 grudnia każdy może zgłosić swoje uwagi do projektu. Z kolei 15 grudnia rząd planuje przyjąć gotową strategię. Podstawowym celem zaprezentowanym w programie jest dostarczenie szczepionek: bezpiecznych i skutecznych, w wystarczającej ilości, w najkrótszym czasie, darmowych, dobrowolnych i łatwo dostępnych. Dokument składa się z 9 rozdziałów opisujących m. in. skuteczność i bezpieczeństwo szczepionek, proces zakupów i finansowanie, dystrybucję i logistykę, zalecenia medyczne i organizację punktów szczepień czy kolejność szczepień. Propozycje zmian w programie szczepień będzie można przesyłać pod adresem: [email protected]. Przed rozpoczęciem szczepień rząd planuje przeprowadzić dużą akcję informacyjną i profrekwencyjną. Wszystko po to, aby zachęcić do szczepień jak największą liczbę obywateli. Osoby zainteresowane zaszczepieniem będą mogły to zrobić: stacjonarnie w placówkach POZ, stacjonarnie w innych placówkach medycznych, przez mobilne zespoły szczepiące, w centrach szczepiennych szpitali rezerwowych. Zatwierdzenie szczepionki na COVID-19 odbywa się za zgodą Komisji Europejskiej. Szczepionka przeszła już m.in. szczegółowe badania laboratoryjne. Na obecnym etapie specjaliści z 27 krajów UE dokonują oceny dokumentacji. Następnie do 29 grudnia planowane jest głosowanie ekspertów z krajów członkowskich. Wspomniany proces zakończy się wydaniem decyzji przez Komisję Europejską. Oznacza to, że proces rejestracji powszechnych szczepień rozpocznie się najprawdopodobniej w pierwszym kwartale 2021 roku. »
Nabór placówek, które będą szczepić przeciwko wirusowi SARS-CoV-2
Narodowy Fundusz Zdrowia do 11 grudnia 2020 r. zbiera elektroniczne deklaracje od placówek medycznych, które chcą przystąpić do programu szczepień przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Pierwszeństwo mają poradnie podstawowej opieki zdrowotnej. Nabór prowadzony jest wśród placówek medycznych i indywidualnych praktyk zawodowych, zwłaszcza tych, które mają już umowę z NFZ na świadczenie podstawowej opieki zdrowotnej. Placówki, które mogą zgłosić się do programu, muszą spełnić kilka podstawowych warunków. Wśród nich m.in.: prowadzić działalność w warunkach ambulatoryjnych (w gabinecie) lub na miejscu u pacjenta, dysponować kadrą i warunkami lokalowymi pozwalającymi na przeprowadzenie szczepień, zadeklarować lub posiadać podłączenie do elektronicznej platformy P1, prowadzonej przez Centrum eZdrowia, dzięki której możliwa będzie np. rejestracja osób do zaszczepienia. Żeby przystąpić do programu, do 11 grudnia 2020 r. należy wypełnić elektroniczny formularz zgłoszeniowy i spełnić wymagania opisane w ogłoszeniu o naborze. W pierwszej kolejności do programu będą zakwalifikowane placówki POZ, które mają już umowę z NFZ na udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej. Rozpatrywanie wniosków potrwa do 17 grudnia 2020 r. Placówki, które pozytywnie przejdą kwalifikację, otrzymają elektroniczne potwierdzenie i będą dołączone do programu. Znajdą się także na wykazach prowadzonych przez dyrektorów oddziałów wojewódzkich NFZ przy udziale wojewodów. Fundusz nie wyklucza przeprowadzenia dodatkowych naborów, jeśli będzie taka potrzeba. Do programu zakwalifikuje się placówka, która zadeklaruje wykonywanie szczepień przez co najmniej 5 dni w tygodniu przez jeden zespół szczepiący, oraz zdolność do wykonania co najmniej 180 szczepień w tygodniu. Placówka, która stara się o dołączenie do programu, musi również mieć zespół wyjazdowy, który będzie szczepił pacjentów, którzy ze względu na stan zdrowia nie mogą samodzielnie zgłosić się do punktu szczepień. Możliwe jest także zorganizowanie transportu z miejsca pobytu pacjenta do punktu szczepień i z powrotem, gdy stan pacjenta uniemożliwia mu dotarcie do punktu szczepień. Każdy zespół szczepiący musi składać się z: lekarza, pielęgniarki, położnej lub higienistki szkolnej bądź osoby wykonującej inny zawód medyczny, która posiadająca niezbędne uprawnienia i kwalifikacje. O zakwalifikowaniu pacjenta do szczepienia i jego zaszczepienia decyduje lekarz. Każda placówka zakwalifikowana do programu musi ściśle przestrzegać zasad reżimu sanitarnego. Szczepienie dla pacjentów jest bezpłatne. Placówki szczepiące otrzymają wynagrodzenie. Obejmie ono szczepienie na miejscu w warunkach ambulatoryjnych, szczepienie w miejscu zamieszkania pacjenta oraz koszty transportu pacjenta domu do punktu szczepień i z powrotem. Wykonane szczepienie musi być potwierdzone w karcie szczepienia. Fundusz rozliczy szczepienie tylko po zaszczepieniu i wypełnieniu karty szczepienia. Formularz zgłoszenia jest dostępny tutaj>> »
Podwójne wynagrodzenie dla personelu medycznego walczącego z COVID-19
Od 1 listopada 2020 r. dodatkowe wynagrodzenie w formie dodatkowego świadczenia pieniężnego w związku ze zwalczaniem epidemii COVID-19 otrzymają: personel SOR, izb przyjęć, zespołów ratownictwa medycznego oraz diagności laboratoryjni. Ponadto wysokość dodatku została podwojona. Minister zdrowia, poleceniem z 1 listopada 2020 roku, zobowiązał prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia do przyznania dodatkowego wynagrodzenia za pracę w związku ze zwalczaniem epidemii COVID-19 nowym grupom personelu medycznego. W poleceniu zapisano także podwyżkę dodatku o 100%. Komu przysługuje dodatkowe wynagrodzenie? Do tej pory dodatkowe wynagrodzenie otrzymują osoby wykonujące zawód medyczny (m.in. lekarze, lekarze dentyści, pielęgniarki, ratownicy medyczni), które zajmują się leczeniem pacjentów chorych na COVID-19 w szpitalach II i III poziomu zabezpieczenia (placówki te muszą być wpisane do wykazu prowadzonego przez dyrektorów oddziałów NFZ wspólnie z wojewodami). Od 1 listopada dodatek przysługuje także osobom: wykonującym zawód medyczny w SOR lub izbach przyjęć, zespołach ratownictwa medycznego, w tym lotniczych zespołach ratownictwa, wykonującym czynności diagnostyki laboratoryjnej w laboratoriach przy szpitalach I, II i III poziomu zabezpieczenia, z którymi NFZ podpisał umowę na wykonywanie testów w kierunku SARS-CoV-2 (laboratoria te muszą być wpisane na listę Ministerstwa Zdrowia). Dodatkowe wynagrodzenie przysługuje pracownikom medycznym zatrudnionym na umowę o pracę lub na umowę cywilno-prawną. Ile wynosi dodatkowe wynagrodzenie? Od 1 listopada dodatek został podwojony i wynosi aktualnie 100% wynagrodzenia wynikającego z umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej. Jednocześnie maksymalna kwota dodatku nie może być wyższa niż 15 tys. zł. Skąd pochodzą środki na sfinansowanie dodatkowego wynagrodzenia? Środki na dodatkowe wynagrodzenie pochodzą z budżetu państwa, z części której dysponentem jest Minister Zdrowia. Narodowy Fundusz Zdrowia odpowiada za przekazanie środków na sfinansowanie dodatkowego wynagrodzenia do placówek medycznych. »
NFZ zaleca ograniczenie zabiegów planowych
Narodowy Fundusz Zdrowia wydał zalecenie ograniczenia do niezbędnego minimum lub czasowe zawieszenie udzielania świadczeń wykonywanych planowo. Ma to zminimalizować ryzyko transmisji infekcji COViD-19 oraz zapewnić dodatkowe łóżka szpitalne dla pacjentów wymagających pilnego przyjęcia do szpitala. Przy ograniczeniu lub zawieszeniu udzielania świadczeń, należy wziąć pod uwagę przyjęty plan leczenia oraz wysokie prawdopodobieństwo pobytu pacjenta po zabiegu w oddziale anestezjologii i intensywnej terapii. Zalecenie dotyczy przede wszystkim planowanych pobytów w szpitalach w celu: przeprowadzenia diagnostyki, zabiegów diagnostycznych, leczniczych i operacyjnych, zwłaszcza: endoprotezoplastyki dużych stawów dużych zabiegów korekcyjnych kręgosłupa zabiegów naczyniowych na aorcie brzusznej i piersiowej pomostowania naczyń wieńcowych zabiegi wewnątrzczaszkowe dużych zabiegów torakochirurgicznych nefrektomii histerektomii. Ograniczenie nie powinno dotyczyć planowej diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych. NFZ przypomina, że w każdym przypadku odroczenia terminu udzielenia świadczenia, należy indywidualnie ocenić oraz wziąć pod uwagę uwarunkowania i ryzyka dotyczące stanu zdrowia pacjentów, a także prawdopodobieństwo jego pogorszenia oraz potencjalne skutki. »
Od 17 października nowe obostrzenia w związku z COVID-19
Od 17 października zmieniają się zasady funkcjonowania punktów gastronomicznych, zawiesza się działalność basenów i siłowni, a także ogranicza maksymalną liczbę uczestników zgromadzeń publicznych. Rząd wprowadza nowe narzędzia do walki z koronawirusem. Żebyzapewnić bezpieczeństwo najbardziej wrażliwej i narażonej na COVID-19 grupy – seniorów, od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 – 12:00 w sklepie, aptece i na poczcie wprowadza się godziny wyłącznie dla osób powyżej 60. roku życia. Oprócz tego zaostrza się zasady epidemiczne w domach pomocy społecznej i placówkach opieki, a także zaleca maksymalne ograniczenie kontaktu z osobami powyżej 70. roku życia. Nowe zasady bezpieczeństwa w całym kraju: Strefa żółta (cały kraj, z wyjątkiem powiatów ze strefy czerwonej): lokale gastronomiczne mogę być otwarte w godz. 6:00 – 21:00. Zajęty może być co drugi stolik. Po godz. 21:00 wyłącznie możliwość zamówienia posiłków na wynos; ograniczenie liczba osób w transporcie publicznym – zajętych może być 50% miejsc siedzących lub 30% liczby wszystkich miejsc; od 19.10 – ograniczona liczba osób na weselach i innych uroczystościach – maksymalnie 20 osób, bez możliwości zabawy tanecznej; w uroczystościach religijnych może uczestniczyć maksymalnie 1 osoba na 4m2; w zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć maksymalnie 25 osób; w szkołach wyższych oraz ponadpodstawowych obowiązuje nauczanie hybrydowe; wydarzenia sportowe bez udziału publiczności; w wydarzeniach kulturalnych maksymalnie 25% miejsc zajętych przez publiczność; zawieszona działalność basenów, aquaparków i siłowni. Strefa czerwona: ograniczenie liczby osób w placówkach handlowych do 5 osób na 1 kasę; od 19.10 - zakaz organizacji imprez okolicznościowych (wesela, konsolacje i inne); podczas uroczystości religijnych nie więcej niż 1 osoba na 7m2, w zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć maksymalnie 10 osób; w szkołach wyższych oraz ponadpodstawowych obowiązuje nauczanie w trybie zdalnym (z wyłączeniem zajęć praktycznych). Oprócz tego w strefie czerwonej obowiązują takie same zasady bezpieczeństwa, jak w strefie żółtej: lokale gastronomiczne mogę być otwarte w godz. 6:00 – 21:00. Zajęty może być co drugi stolik. Po godz. 21:00 wyłącznie możliwość zamówienia posiłków na wynos; ograniczenie liczba osób w transporcie publicznym – zajętych może być 50% miejsc siedzących lub 30% liczby wszystkich miejsc; wydarzenia sportowe bez udziału publiczności; w wydarzeniach kulturalnych maksymalnie 25% miejsc zajętych przez publiczność; zawieszona działalność basenów, aquaparków i siłowni. »
- « pierwsza
- «
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- »
- ostatnia »