Zlecenie lekarskie

Zalecenie a zlecenie lekarskie – podobieństwa pozorne, różnice zasadnicze

Składową czynności lekarskich związaną z prowadzeniem dokumentacji medycznej są zarówno zalecenia, jak i zlecenia lekarskie. Tych terminów nie można stosować zamiennie, gdyż są odmienne i adresowane do różnych odbiorców.

Dokumentacja medyczna

Dokumentacja medyczna z leczenia ambulatoryjnego – co w niej zawrzeć

Dokumentacja ambulatoryjna musi przede wszystkim ułatwiać opiekę nad pacjentem. Samo spełnienie wymogów prawnych nie wystarczy, wpisy muszą być praktyczne, czytelne i umożliwiać szybki dostęp do kluczowych informacji, które wspierają proces diagnostyczny i terapeutyczny. Zobacz, co musi się w niej znaleźć. 

przemoc domowa

Podejrzewasz, że rodzina znęca się nad pacjentem – jak złożyć zawiadomienie

Lekarze, którzy w związku z wykonywaniem swoich obowiązków zawodowych, podejrzewają popełnienie przestępstwa z użyciem przemocy domowej, mają obowiązek zawiadomić o tym niezwłocznie policję lub prokuratora. Dowiedz się, co powinny zawierać stosowne dokumenty.

Dokumentacja medyczna

Udostępnienie dokumentacji medycznej pacjenta: czy możesz pobrać opłatę za koszty wysyłki

Rzecznik Praw Pacjenta zwraca uwagę na częste problemy z dostępem do dokumentacji medycznej. Pamiętaj, że zabezpieczenie dokumentacji powinno umożliwiać jej wykorzystanie bez zbędnej zwłoki. Jak ustalić zasady tego procesu, aby przestrzegać praw pacjenta do dostępu do informacji medycznej?

widok z góry na pozycje poradnictwa zawodowego dla lekarzy

Prowadzenie dokumentacji medycznej pacjenta przy hospitalizacji do 24 godzin – które formularze możesz pominąć

Czy musisz wypełniać wszystkie formularze przy hospitalizacji jednodniowej? Sprawdź, które elementy historii choroby można pominąć, żeby ograniczyć formalności, nie narażając się na zarzuty ze strony NFZ. Zobacz, jak „odchudzić” dokumentację przy pobycie do 24 godzin i nie popełnić błędu.

dokumentacja medyczna

Dokumentacja medyczna w podmiocie leczniczym – praktyczny przewodnik dla personelu medycznego. Ruszyła przedsprzedaż!

Nie ryzykuj kar i nie trać czasu na nerwowe przygotowania do kontroli NFZ. Sięgnij po książkę „Dokumentacja medyczna w podmiocie leczniczym” – praktyczny przewodnik, który krok po kroku pokazuje, jak poprawnie prowadzić, archiwizować i udostępniać dokumentację medyczną w każdej formie. Zobacz, co zyskasz i zamów od razu!

e-mail

E-mail z prośbą o udostępnienie dokumentacji medycznej – jak powinna zareagować placówka medyczna

Pacjenci coraz częściej kontaktują się z placówkami medycznymi drogą elektroniczną, również w sprawie dostępu do dokumentacji medycznej. Sprawdź, co musisz zrobić, jeśli taki wniosek wpłynie do Ciebie e-mailem. Na końcu znajdziesz 3 najważniejsze zasady, których warto przestrzegać.

Podpis cyfrowy

Darmowe generatory podpisów elektronicznych a dokumentacja medyczna – co jest zgodne z prawem?

Czy placówka medyczna może używać darmowych generatorów podpisów elektronicznych do odwzorowania dokumentacji medycznej? Choć korzystanie z kreatora podpisów to kuszące rozwiązanie, może prowadzić do poważnych naruszeń przepisów. Sprawdź, jakie rodzaje podpisów są legalne w EDM, co wybrać: podpis kwalifikowany, zaufany lub osobisty, co mówi ustawa o systemie informacji w ochronie zdrowia.

Bezpieczeństwo IT

Jak zadbać o bezpieczeństwo cyfrowe w placówce medycznej dzięki logom systemowym

Wiele incydentów dałoby się wykryć lub im zapobiec, gdyby wcześniej ktoś sprawdził logi. Te proste zapisy pokazują, kto co robił w systemie i dają Ci dowód w razie kontroli. Nie musisz być informatykiem, aby z nich korzystać – wystarczy wiedzieć, na co zwrócić uwagę.

Digitalizacja

Skan czy odwzorowanie cyfrowe? Sprawdź, jak przeprowadzić digitalizację dokumentacji medycznej

Planujesz przejście na dokumentację wyłącznie elektroniczną? Sprawdź, co zrobić z dokumentacją dostarczoną przez pacjenta lub powstałą np. podczas awarii. Czy zawsze trzeba ją odwzorować cyfrowo i podpisać, czy wystarczy skan?