
Nazwiska i adresy pacjentów – czy musisz je udostępnić fiskusowi
Czy organy kontroli skarbowej mają prawo żądać od lekarzy danych wynikających z dokumentacji medycznej, w tym wchodzących w jej skład danych identyfikujących pacjenta, skoro te dane są objęte tajemnicą lekarską? Sprawdź, co wynika z przepisów.

Czy można pobrać opłatę za udostępnienie dokumentacji medycznej przed jej wydaniem
Opłata za udostępnienie dokumentacji medycznej nie jest daniną publiczną, a stanowi swoistego rodzaju cenę za usługę, której wysokość ma związek z kosztem faktycznie świadczonej usługi. Dowiedz się, czy jej wysokość może być ustalona przy przyjęciu wniosku o wykonanie usługi.

Jak wypełnić zgłoszenie wystąpienia niepożądanego odczynu poszczepiennego
Po podaniu każdej szczepionki może pojawić się niepożądany odczyn poszczepienny. Dowiedz się, jakie masz obowiązki, gdy go rozpoznałeś o komu musisz to zgłosić.

Czy musisz udostępnić sądowi oryginał dokumentacji medycznej pacjenta
Do gabinetu wpłynęła korespondencja z sądu z wezwaniem do złożenia oryginału dokumentacji medycznej byłego pacjenta. Co należy zrobić? Czy udostępnić kartotekę?

Jak poprawić błędny wpis w karcie informacyjnej ze szpitala
Problem z poprawianiem błędnych wpisów w dokumentacji medycznej wynika z faktu, że brak jest przepisów regulujących tę kwestię, a więc tak naprawdę nie ma jasnych wytycznych, co należy zrobić. Poznaj możliwe rozwiązania.

Podejrzenie wystąpienia choroby zakaźnej u pacjenta - jak je udokumentować
Lekarz lub felczer, który podejrzewa lub rozpoznaje zakażenie, chorobę zakaźną lub zgon z powodu zakażenia bądź choroby zakaźnej ma obowiązek zgłosić ten fakt właściwemu państwowemu inspektorowi sanitarnemu - nie później niż w ciągu 24 godzin od chwili powzięcia podejrzenia lub rozpoznania zakażenia, choroby zakaźnej lub zgonu z powodu zakażenia lub choroby zakaźnej. Sprawdź, jak właściwie wypełnić niezbędną dokumentację.

System wymiany e-dokumentacji umożliwił lekarzom analizę dotychczasowego stanu zdrowia
Podlasie jest jednym z regionów, gdzie uruchomiono platformę E-zdrowie umożliwiającą m.in. wymianę dokumentacji medycznej. Sprawdź, jak tam działa, co zyskali pacjenci i lekarze oraz wykorzystaj tę wiedzę w swojej placówce.

Dostrzegłeś błąd w dokumentacji medycznej – według jakiej procedury go poprawić
Prawidłowo prowadzona dokumentacja medyczna jest cennym dowodem w przypadku ewentualnych procesów sądowych. Jednak – jak wynika z kontroli NIK - wciąż powtarzają się w niej podobne błędy, które niwelują jej wartość. Dowiedz się, jaką procedurę stosować, aby nie dopuścić do tych nieprawidłowości.

Czy masz prawo doliczyć koszt usługi do opłat za udostępnianie dokumentacji medycznej
Ustawodawca przyznając uprawnienie do pobierania opłat za udostępnienie dokumentacji medycznej w pewnym stopniu również je ograniczył, określając maksymalne stawki za udostępnienie dokumentacji . Sprawdź, jak ustalać tę opłatę i czy możesz np. do niej doliczyć koszt wykonania usługi.

Jak właściwie wypełnić Kartę oceny narażenia zawodowego
Karta oceny narażania zawodowego w związku z podejrzeniem choroby zawodowej jest rozbudowanym dokumentem. Gdy nie masz informacji, które musisz umieścić w karcie, wówczas zwróć się o nie np. do pracodawcy lub lekarza sprawującego profilaktyczną opiekę medyczną nad pacjentem. Czego jeszcze nie może zabraknąć w tym dokumencie?