Transfuzja krwi

Jakie informacje powinna zawierać Książka transfuzyjna

Książka transfuzyjna powinna zawierać ściśle określone informacje, m.in. przetoczoną objętość krwi i ocenę przebiegu przetoczenia. Sprawdź, gdzie wpisać ewentualne uwagi o niepożądanych reakcjach i zdarzeniach.

Jak rejestrować zakażenia koronawirusem

Jak rejestrować zakażenia koronawirusem

Gromadzenie informacji o zakażeniach szpitalnych i czynnikach alarmowych w postaci rejestru to jeden z obowiązków zarządzających szpitalami. Ułatwia to m.in. sprawowanie nadzoru epidemiologicznego. Poznaj szczegółowe wymagania dotyczące prowadzenia tego dokumentu.

koronawirus

Nie skierujesz pacjenta na badania na koronawirusa – co Ci grozi

W obecnej sytuacji wiele się mówi o dostępności testów na koronawirusa. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby wykonywać ich więcej. Czy lekarz, który nie skieruje pacjenta na badania na koronawirusa, może podlegać odpowiedzialności karnej lub dyscyplinarnej? Oto odpowiedź.

przymus bezpośredni

Pacjent w podejrzeniem koronawirusa ucieka ze szpitala - czy możesz zastosować przymus bezpośredni

Słyszymy o przypadkach, gdy pacjenci, u których podejrzewa się koronawirusa, zachowują się skrajnie nieodpowiedzialnie, nie czekają na wynik badania i uciekają ze szpitala. Jakie prawa ma w takiej sytuacji placówka medyczna?

Opłata za zaświadczenie

Kiedy placówka może pobierać opłaty za wystawienie zaświadczenia lekarskiego

Do przychodni zgłaszają się pacjenci, którzy czasem proszą o wystawienie zaświadczenia lekarskiego. To, do jakiego celu będzie ono wykorzystane, ma wpływ na to, czy wystawić zaświadczenie bezpłatnie, czy pobrać opłatę. Oto szczegóły.

Przyjęcia do szpitala w stanie nagłym

Stwierdzenie przyjęcia do szpitala w stanie nagłym – jakie informacje musi zawierać

Przyjmując pacjenta do szpitala, niezbędne jest zaznaczenie w dokumentacji medycznej, w jakim trybie się to odbywa – planowym czy nagłym. Niezwykle ważne jest także podanie daty i godziny przyjęcia pacjenta do szpitala. Czego jeszcze nie może zabraknąć w dokumentacji medycznej tego typu?

Zlecenie zabiegu operacyjnego

W jaki sposób należy wypełniać zlecenie zabiegu operacyjnego

W skierowaniu na operację wpisujesz rozpoznanie u pacjenta, inne informacje lub dane – jeśli je masz – w zakresie niezbędnym do przeprowadzenia leczenia. Sprawdź, o czym jeszcze nie możesz zapomnieć, wypełniając tę dokumentację?

Wyniki badań

Brak staranności w opisie badań wyników diagnostycznych – jak sobie z tym poradzić

Wykonując badanie tomografii komputerowej, zwróć uwagę na prawidłowy opis na wyniku wykonywanego przez Ciebie badania. Sprawdź, jak zabezpieczyć się przed ewentualnym zarzutem niestaranności w opisie badań.

pielegniarka

Jak wypełnić zlecenie na zabiegi wykonywane przez pielęgniarkę

Rodzaj zabiegu, jaki ma wykonać pielęgniarka, i wskazanie, gdzie zabieg ma być wykonany, to elementy, które powinny znaleźć się w zleceniu na zabiegi wykonywane przez pielęgniarkę. Dowiedz się, co jeszcze trzeba koniecznie wpisać w tym dokumencie.

Karta założenia wkłucia u pacjenta

Jakie informacje należy wpisać do Karty założenia wkłucia u pacjenta

Karta założenia i obserwacji wkłuć obwodowych to dokument, który zawiera najistotniejsze informacje na temat założonego u pacjenta wenflonu. Sprawdź, jak ją właściwie wypełniać.

Okładka dokumentacja medyczna