Zgoda na udzielenie świadczeń zdrowotnych

Świadoma zgoda pacjenta na udzielenie świadczeń zdrowotnych – jak ją uzyskiwać

Wykonanie zabiegu leczniczego bez zgody pacjenta może skutkować karą więzienia nawet do 2 lat! Zgoda jest niezbędna nie tylko przy diagnostyce i leczeniu, ale także w przypadku działań profilaktycznych czy rehabilitacyjnych. Dowiedz się więcej na temat prawa do wyrażenia zgody przez pacjenta.

Błąd w dok. medycznej

Błędy w dokumentacji medycznej – kiedy pacjent może żądać sprostowania, obowiązki personelu i ryzyko roszczeń

Błędy zdarzają się wszędzie, nawet w dokumentach o istotnym znaczeniu – dokumentacji medycznej. Jak należy postąpić w przypadku literówki, błędu w nazwisku pacjenta czy innej omyłki? Czy prawo przewiduje możliwość poprawienia lapsusu?

Karta pacjenta

Na jakich zasadach pacjent ma prawo do dostępu do dokumentacji medycznej i jak ją udostępniać?

Czy wiesz, kto może uzyskać dostęp do dokumentacji medycznej w Twojej placówce? Krąg tych podmiotów jest szerszy, niż mogłoby się wydawać. Choć podstawową zasadą jest udostępnianie jej pacjentowi i osobom przez niego upoważnionym, istnieje wiele innych osób i instytucji, które mogą wnioskować o wgląd w te dane. Sprawdź, dlaczego jest to tak ważne dla zarządzania ochroną zdrowia.

Bezpieczeństwo danych

Bezpieczeństwo dokumentacji medycznej – jak skutecznie chronić dane pacjentów

Zabezpieczenie dokumentacji elektronicznej to klucz do ochrony Twoich danych! Wdrożenie systemów z wielopoziomowym uwierzytelnianiem, regularne aktualizacje i zarządzanie dostępem to podstawa. Zainwestuj w bezpieczeństwo już teraz – zadbaj o dane w swojej firmie!

EDM w ratownictwie medycznym

Od 2026 roku dokumentacja medyczna ratownictwa medycznego w pełni cyfrowa

Od 1 stycznia 2026 r. dokumentacja medyczna działań ratunkowych – zarówno tych prowadzonych przez zespoły naziemne, jak i lotnicze – będzie tworzona wyłącznie w formie elektronicznej. Nowe przepisy to nie tylko krok w stronę cyfryzacji ochrony zdrowia, lecz przede wszystkim duże wyzwanie organizacyjne i technologiczne dla zarządzających szpitalami, dyspozytorniami oraz innymi jednostkami włączonymi w system Państwowego Ratownictwa Medycznego. Sprawdź!

łączenie oświadczeń pacjenta

Czy można połączyć oświadczenia pacjenta w jednym dokumencie?

W praktyce placówek medycznych często spotykamy się z sytuacją, w której oświadczenia pacjenta – m.in. o upoważnieniu do informacji, dostępie do dokumentacji czy zgodzie na zabieg – są łączone w jeden formularz. Czy to zgodne z przepisami?

fałszowanie dokumentacji medycznej

Jak uniknąć posądzenia o fałszowanie dokumentacji medycznej?

Prowadzenie dokumentacji medycznej to nie tylko obowiązek, lecz także potencjalne źródło ryzyka prawnego. Nawet drobne zmiany mogą zostać uznane za fałszerstwo, jeśli nie zostaną odpowiednio oznaczone. Jak dokumentować świadczenia, aby uniknąć zarzutów?

wydanie oryginałów dokumentacji medycznej pacjentowi

Jak zabezpieczyć się przy wydaniu oryginałów dokumentacji medycznej pacjentowi?

Czy można bezpiecznie przekazać pacjentowi oryginały dokumentacji medycznej? Tak – pod warunkiem, że placówka odpowiednio się zabezpieczy. Wystarczy kilka prostych kroków, takich jak uzyskanie podpisanego oświadczenia o zwrocie, aby chronić zarówno dane pacjenta, jak i interesy medycznej instytucji. Sprawdź, jak zrobić to zgodnie z prawem i uniknąć problemów w przyszłości.

najczęstsze błędy w dokumentacji medycznej

Najczęstsze błędy w dokumentacji medycznej – jak ich unikać i jakie grożą konsekwencje

Nieczytelne wpisy, niespójność informacji oraz rozbieżności między dokumentacją a innymi dowodami mogą prowadzić do wszczęcia postępowania karnego. W dobie informatyzacji oraz rosnącej świadomości pacjentów na temat ich praw, coraz częściej dochodzi do sporów związanych z jakością prowadzenia dokumentacji medycznej.

 Dostęp do dokumentacji medycznej

Dostęp towarzystw ubezpieczeniowych i ABW do psychiatrycznej dokumentacji medycznej – kiedy jest możliwy

Czy towarzystwa ubezpieczeniowe i ABW mogą uzyskać dostęp do psychiatrycznej dokumentacji medycznej? Sprawdź, kiedy zgoda pacjenta jest wymagana i czy wystarczy udostępnienie informacji. Poznaj szczegóły prawne i zasady ochrony danych medycznych. Dowiedz się więcej!