
Jak postępować, gdy pacjent upoważnił różne osoby do odbioru dokumentacji medycznej przy kolejnych wizytach
Jak postąpić, w sytuacji gdy pacjent leczył się kilkukrotnie w tej samej placówce, za każdym razem upoważniając inną osobę do odbioru dokumentacji medycznej? Komu i które części dokumentacji należy w takim przypadku udostępnić?

Ustne zamówienie dokumentacji medycznej – czy jest możliwe
Czy pacjent może zamówić dokumentację medyczną ustnie lub telefonicznie? Dowiedz się, jakie są obowiązujące przepisy i jak właściwie postępować w takich sytuacjach. Sprawdź, jak odpowiedzieć na nietypowe wnioski o wydanie dokumentacji!

Co zrobić z papierową dokumentacją po jej cyfrowym odwzorowaniu
Zniszczenie dokumentacji po wykonaniu odwzorowania cyfrowego, poza sytuacjami ściśle uregulowanymi przez prawo, może nieść za sobą negatywne skutki dla podmiotu leczniczego, w tym pociągnąć go do odpowiedzialności związanej z naruszeniem przysługujących pacjentowi praw. Jak zatem postąpić z oryginałami dokumentacji po ich zeskanowaniu?

Kiedy możesz udostępnić dokumentację medyczną firmie ubezpieczeniowej
Jeśli zakład ubezpieczeń chce uzyskać dokumentację medyczną od lekarza lub placówki medycznej, kluczowe jest, by do wniosku o jej udostępnienie dołączyć podpisaną przez pacjenta zgodę. Czy to jedyny warunek? Sprawdź, jakie inne przepisy mogą wpłynąć na udostępnienie dokumentacji medycznej i jakie kroki warto podjąć, by uniknąć problemów prawnych.

Pobyt w szpitalu na kilku oddziałach: ile kart informacyjnych utworzyć z leczenia szpitalnego
Czy wiesz, jak właściwie prowadzić dokumentację medyczną po hospitalizacji, w sytuacji, gdy pacjent przebywał na różnych oddziałach? Dowiedz się, dlaczego wystawienie kilku Kart informacyjnych może być nie tylko niewłaściwe, lecz także problematyczne.

Przetwarzanie danych medycznych w chmurze – korzyści i wyzwania
Chmura obliczeniowa (cloud computing) to nowoczesna technologia służąca do przechowywania, przetwarzania i zarządzania danymi. Opiera się na współdzielonych zasobach (oprogramowaniu i infrastrukturze). Dostarcza ją dostawca z danej organizacji lub dostawca zewnętrzny. Sprawdź, czy warto wykorzystać chmurę obliczeniową w ramach działalności placówki medycznej.

Brak wpisu o rozpoznaniu wstępnym – jaki to może stworzyć problem dla placówki medycznej
Wewnętrzny audyt dokumentacji medycznej prowadzony w placówce medycznej wykazał braki we wpisach dotyczących rozpoznania wstępnego w przypadku kilkunastu pacjentów. Jak uniknąć skutków takiej sytuacji?

Czy lekarz prowadzący prywatny gabinet lekarski ma prawo do nieudostępniania dokumentacji
Prowadzenie dokumentacji medycznej i udostępnianie jej na żądanie pacjenta jest obowiązkiem każdego, kto udziela świadczeń zdrowotnych. Bez wyjątków. Nie ma znaczenia, czy chodzi o duży szpital, czy mały, prywatny gabinet lekarski ani to, czy świadczenia są finansowane ze środków NFZ, czy realizowane na zasadach całkowicie komercyjnych.

Firma ubezpieczeniowa prosi o udostępnienie dokumentacji – jakich wniosków powinieneś wymagać
Ubezpieczyciel zwraca się do lekarza z żądaniem wyjaśnień w związku ze skierowaniem do niego roszczeń przez pacjenta i prosi o udostępnienie dokumentacji medycznej. Jakie wnioski i oświadczenia musi złożyć w placówce medycznej?

Pacjent prosi o wgląd w dokumentację – w jakim miejscu ją udostępniać
Choć dokumentacja medyczna od kilku lat jest prowadzona w postaci elektronicznej, placówka medyczna czy lekarz prowadzący prywatną praktykę nie mogą odmówić pacjentowi wglądu do dokumentacji medycznej, jeśli taka istnieje, nawet gdy nie dysponują wystarczającą liczbą personelu do czynności technicznych. Jak zatem zorganizować ten proces, aby nie był uciążliwy dla żadnej ze stron?