
Czy lekarz prowadzący prywatny gabinet lekarski ma prawo do nieudostępniania dokumentacji
Prowadzenie dokumentacji medycznej i udostępnianie jej na żądanie pacjenta jest obowiązkiem każdego, kto udziela świadczeń zdrowotnych. Bez wyjątków. Nie ma znaczenia, czy chodzi o duży szpital, czy mały, prywatny gabinet lekarski ani to, czy świadczenia są finansowane ze środków NFZ, czy realizowane na zasadach całkowicie komercyjnych.

Firma ubezpieczeniowa prosi o udostępnienie dokumentacji – jakich wniosków powinieneś wymagać
Ubezpieczyciel zwraca się do lekarza z żądaniem wyjaśnień w związku ze skierowaniem do niego roszczeń przez pacjenta i prosi o udostępnienie dokumentacji medycznej. Jakie wnioski i oświadczenia musi złożyć w placówce medycznej?

Pacjent prosi o wgląd w dokumentację – w jakim miejscu ją udostępniać
Choć dokumentacja medyczna od kilku lat jest prowadzona w postaci elektronicznej, placówka medyczna czy lekarz prowadzący prywatną praktykę nie mogą odmówić pacjentowi wglądu do dokumentacji medycznej, jeśli taka istnieje, nawet gdy nie dysponują wystarczającą liczbą personelu do czynności technicznych. Jak zatem zorganizować ten proces, aby nie był uciążliwy dla żadnej ze stron?

Przesyłasz dokumentację tradycyjną pocztą – jak ją bezpiecznie zapakować
Pacjent ma prawo żądać udostępnienia swojej dokumentacji medycznej w formie wyciągów, odpisów lub kopii, a także przesłania jej pocztą. Placówki medyczne powinny jasno określić zasady realizacji tego prawa w swoich wewnętrznych regulaminach, aby zapewnić pacjentom wygodny i bezpieczny dostęp do ich dokumentacji. Sprawdź, jak wprowadzić do regulaminu odpowiednie zapisy dotyczące przesyłania dokumentacji pocztą, uwzględniając takie kwestie jak forma przesyłki, potwierdzenie odbioru oraz koszty związane z realizacją usługi.

Brak wpisu o rozpoznaniu choroby – sprawdź, jakie może rodzić konsekwencje
Każda dokumentacja medyczna musi zawierać nazwę i numer statystyczny rozpoznania choroby, problemu zdrowotnego lub urazu. Dowiedz się, jakie mogą być skutki niedopełnienia tego obowiązku.

Upoważnienie do wydania wyników badań – co musi się w nim znaleźć
Każdy pacjent ma prawo do dostępu do dokumentacji medycznej dotyczącej jego stanu zdrowia oraz udzielonych mu świadczeń zdrowotnych, a ponadto może upoważnić inną osobę do udostępnienia jej swojej dokumentacji medycznej. Sprawdź, jakich informacji nie może zabraknąć w takim upoważnieniu?

Jakie są prawne aspekty prowadzenia dokumentacji medycznej przez lekarza na zewnętrznej platformie?
W jednym z podmiotów medycznych jeden z lekarzy prowadzi dokumentację medyczną pacjentów na zewnętrznej platformie internetowej, umożliwiającej umawianie wizyt oraz prowadzenie dokumentacji, zamiast korzystać z systemu oferowanego przez placówkę. Mimo wielokrotnych próśb, lekarz odmawia korzystania z wewnętrznego systemu. Jakie są prawne aspekty tej sytuacji?

Upoważnienie do zdalnego wglądu w dokumentację medyczną
W jaki sposób można upoważnić osobę bliską do zdalnego wglądu w dokumentację? W jaki sposób można zweryfikować zdalnie czy dana osoba faktycznie jest tą, którą pacjent upoważnił? W jaki sposób można bezpiecznie udostępnić dokumentację medyczną zdalnie osobie upoważnionej?

Jak długo są ważne recepty i skierowania
Często okazuje się, że pacjenci nie mogą wykupić danego leku dopiero po podjęciu próby jego wykupienia w aptece. Powodem tego jest brak informacji na receptach odnośnie do terminu ważności. Sprawdź, jak długo ważne są recepty i skierowania.

Czy konieczna jest digitalizacja dokumentacji medycznej w postaci papierowej będącej materiałem archiwalnym
Przechodzenie na elektroniczną dokumentację medyczną budzi pytania o zarządzanie dokumentacją medyczną będącą materiałem archiwalnym w rozumieniu przepisów ustawy o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach. Czy i jak należy digitalizować taką dokumentację?