Komentarz prawny

Czy ABW może żądać od ośrodka leczenia uzależnień udostępnienia dokumentacji medycznej

Czy dzienny ośrodek leczenia uzależnień, w którym obowiązuje ustawa o ochronie zdrowia psychicznego, ma obowiązek udostępnić dokumentację medyczną na żądanie ABW?

Praca lekarzy

Kiedy można zrezygnować z prowadzenia wykazów raportów lekarskich i pielęgniarskich

Podmioty, które prowadzą dokumentację w postaci elektronicznej, nie mają obowiązku prowadzenia dokumentacji zbiorczej. Sprawdź, jakie ułatwienia w tym zakresie przewiduje rozporządzenie o dokumentacji medycznej.

Analiza danych

Jakie błędy formalne w dokumentacji medycznej może poprawiać statystyk medyczny

Odpowiednio wykwalifikowany i doświadczony statystyk medyczny powinien wychwycić oczywiste nieprawidłowości i błędy formalne w dokumentacji medycznej. Czy można jednak wymagać od niego oceny merytorycznej danych medycznych i w razie potrzeby odpowiednich korekt wpisów?

dokumentacja medyczna ucznia

Jak powinna przepływać dokumentacja medyczna ucznia po zakończeniu szkoły

Po zakończeniu kształcenia przez ucznia pielęgniarka, higienistka szkolna albo położna przekazują indywidualną dokumentację medyczną ucznia jego lekarzowi rodzinnemu. Dokumentację medyczną ucznia może odebrać również pełnoletni uczeń po zakończeniu nauki. Poznaj szczegóły uregulowań dotyczących tej dokumentacji.

Gabinet lekarski

Czy lekarz prowadzący prywatny gabinet lekarski ma prawo do nieudostępniania dokumentacji

Prowadzenie dokumentacji medycznej i udostępnianie jej na żądanie pacjenta jest obowiązkiem każdego, kto udziela świadczeń zdrowotnych. Bez wyjątków. Nie ma znaczenia, czy chodzi o duży szpital, czy mały, prywatny gabinet lekarski ani to, czy świadczenia są finansowane ze środków NFZ, czy realizowane na zasadach całkowicie komercyjnych.

e-dokumentacja

Gdzie należy przechowywać dokumentację, prowadząc mobilną praktykę

Fizjoterapeuta ma praktykę mobilną. Czy ma obowiązek prowadzenia dokumentacji medycznej i gdzie powinien ją przechowywać?

Znieczulenie

Kwalifikacja do znieczulenia – z jaką dokumentacją musisz się wcześniej zapoznać

Procedury przygotowania pacjenta do znieczulenia określa kierownik podmiotu leczniczego prowadzącego szpital w porozumieniu z lekarzem kierującym oddziałem anestezjologii i intensywnej terapii. Sprawdź, z jaką dokumentacją musisz się zapoznać przed kwalifikacją pacjenta do znieczulenia.

Termin

Termin udostępnienia dokumentacji medycznej pacjentowi – czy musi być natychmiastowy

Czy pacjent ma prawo żądać natychmiastowego wydania dokumentacji medycznej, mimo że uzyskał informację, że dokumentację wydajemy w ciągu dwóch tygodni po uzupełnieniu wniosku?

recepta

Zabezpieczenie możliwości wystawiania recept w postaci papierowej – najnowszy komunikat NFZ

W przypadku braku dostępu do systemu P1 osoba uprawniona w drodze wyjątku wystawia receptę w postaci papierowej. NFZ zabezpieczył taką możliwość. Dowiedz się, co wynika z najnowszego komunikatu funduszu.

skan

Jak udostępniać dokumentację medyczną w formie skanów

Przepisy mówiące o cyfrowym odwzorowaniu dokumentacji medycznej mają istotne zastosowanie do kartotek pacjentów prowadzonych w formie tradycyjnej, papierowej. Z przyczyn oczywistych dokumentacja elektroniczna nie będzie wymagała odwzorowywania, gdyż ma postać cyfrową już od chwili jej wytworzenia. Ale jak postępować z dokumentacją papierową, gdy pacjent poprosi o jej cyfrową wersję?