System SIM

Od 1 lipca obowiązek przekazywania danych o zdarzeniach medycznych za pośrednictwem SIM

Od 1 lipca podmioty lecznicze powinny dostosować swoje oprogramowanie do możliwości realizacji wymiany EDM i raportowania zdarzeń medycznych. Sprawdź, jakie dane będziesz musiał przekazać od tego dnia do SIM.

EDM

Repozytorium elektronicznej dokumentacji medycznej – poznaj wskazówki dotyczące jego prowadzenia

Aby móc korzystać z dobrodziejstw cyfryzacji, konieczne jest także zapewnienie narzędzi, które pozwolą na skuteczną i sprawną wymianę danych, informacji między podmiotami oraz osobami udzielającymi świadczeń. Sprawdź, jak ma działać repozytorium elektronicznej dokumentacji medycznej.

Badanie

Jak ma przebiegać elektroniczne przekazanie dokumentacji podmiotowi kierującemu na badanie

Placówka medyczna powinna przekazywać w określonym czasie drogą elektroniczną część sporządzonej przez siebie dokumentacji podmiotowi kierującemu pacjenta na badanie diagnostyczne, konsultację lub leczenie. Taka zasada wynika z nowego rozporządzenia o dokumentacji medycznej, które obowiązuje od początku 2021 roku. Jak ma zatem wyglądać elektroniczne przekazanie dokumentacji?

program do e-dokumentacji

Jakie funkcjonalności powinny mieć programy do prowadzenia dokumentacji medycznej

Naczelna Rada Lekarska (NRL) zwróciła się ostatnio do Ministerstwa Zdrowia z prośbą o aktualizację dokumentu pt. „Minimalne wymagania techniczne i funkcjonalne dla systemów teleinformatycznych usługodawców”. Dostrzeżono konieczność stworzenia narzędzi, które umożliwią podmiotom i osobom inwestującym w systemy informatyczne czytelne rozróżnienie, który z dostępnych programów przygotowany jest do wymiany elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM). Jak zatem ułatwić sobie wybór właściwego oprogramowania?

System Ewidencji Zasobów Ochrony Zdrowia

System Ewidencji Zasobów Ochrony Zdrowia – jakie nowe dane i kiedy prześlesz

Zmieniają się terminy i zakres danych przesyłanych do Systemu Ewidencji Zasobów Ochrony Zdrowia. Rozszerzyła się także grupa podmiotów zobligowanych do comiesięcznego przekazywania informacji w zakresie posiadanych wyrobów medycznych i nabytych środków ochrony osobistej. Poznaj najnowsze zmiany w zakresie raportowania danych do SEZOZ.

system p1

Jak będzie przebiegać wymiana elektronicznej dokumentacji medycznej na Platformie P1

Od 1 lipca 2021 r. wszystkie placówki medyczne powinny być gotowe do realizacji wymiany elektronicznej dokumentacji medycznej i raportowania zdarzeń medycznych do Systemu P1, co umożliwi wymianę danych. Sprawdź, co dokładnie będziesz musiał przekazać do systemu.

Asystent medyczny1

Nowe rodzaje upoważnień dla asystentów medycznych w podmiocie leczniczym

Chcąc usprawnić pracę lekarzy i odciążyć ich z obowiązków ściśle formalnych, ustawodawca przewidział możliwość upoważnienia asystenta medycznego do wystawiania pewnych rodzajów dokumentów medycznych. Sprawdź, jakie dokumenty może wystawiać asystent medyczny.

e-podpis

Jaki podpis elektroniczny stosować do elektronicznej dokumentacji medycznej

Ustawodawca stopniowo rozszerza katalog dokumentów, które placówki medyczne zobowiązane są prowadzić jako elektroniczną dokumentację medyczną (EDM). W konsekwencji w podmiotach leczniczych pojawiają się coraz częściej pytania, jak bezpiecznie i zgodnie z przepisami tworzyć elektroniczną dokumentację medyczną. Sprawdź, jak autoryzować wytwarzane dokumenty.

eDokumentacja

Czy musisz wdrożyć elektroniczną postać dokumentacji medycznej w prywatnym gabinecie

Niektóre dokumenty medyczne nadal funkcjonują w formie papierowej, np. skierowania do szpitala psychiatrycznego czy zgody pacjenta na leczenie. Czy w związku z tym od 2021 roku w gabinecie prywatnym też trzeba prowadzić dokumentację medyczną wyłącznie w formie elektronicznej?

Niszczarka

Czy placówka POZ może zniszczyć deklaracje wyboru po przeprowadzeniu ich digitalizacji

Czy w przypadku gromadzenia deklaracji papierowych placówka medyczna ma prawo je zdigitalizować i następnie zniszczyć oryginał, nie narażając się jednocześnie na odmowę wypłaty wynagrodzenia z NFZ?