Internetowe Konto Pacjenta

Sprawdź, jakie możesz zyskać dofinansowanie za aktywację Internetowego Konta Pacjenta

Przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej mogą składać do NFZ wnioski o zawarcie umowy o finansowanie aktywowania Internetowych Kont Pacjentów. Za aktywowanie jednego Internetowego Konta Pacjenta można zyskać od 12,30 zł do 36,90 zł brutto. Poznaj szczegóły. 

oświadczenia pacjenta

Czy po zeskanowaniu możesz zniszczyć zgodę pacjenta na zabieg

Prowadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej, choć ułatwia funkcjonowanie podmiotu, wzbudza praktyczne wątpliwości związane ze sposobem postępowania co do papierowej części dokumentacji. Sprawdź, czy po zeskanowaniu można ją niszczyć.

EDM

Jak zapewnić spójność e-dokumentacji z dotychczasową wersją papierową

Wdrożenie e-dokumentacji w placówce lub gabinecie nie oznacza, że od razu całkowicie zniknie dokumentacja papierowa wytworzona wcześniej. Dowiedz się, jak zagwarantować spójność i integralności między dokumentacją papierową a nowymi dokumentami tworzonymi w postaci elektronicznej.

Wystawiane recept

Czy podczas wizyt domowych lekarz może wystawić receptę papierową

Od 8 stycznia 2020 r. wszyscy lekarze w Polsce mają obowiązek wystawiać e-recepty. Jednocześnie powstało bezpłatne oprogramowanie, które to umożliwia. Lekarz może również upoważnić asystenta medycznego, by wystawiał e-recepty w jego imieniu. Jakie są wyjątki od tej reguły?

Jak wystawiać e-recepty

Jak krok po kroku przygotować się do wystawiania e-recept od 1 stycznia 2020 r.

Podmioty lecznicze powinny zgłosić gotowość podłączenia swoich systemów do Elektronicznej Platformy Gromadzenia, Analiz i Udostępnienia Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych oraz podłączyć się do niej nie później niż do 31 grudnia 2019 r. Ma to umożliwić wystawianie e-recept od 1 stycznia 2020 r. Sprawdź, jak sprostać nowym wymaganiom.

Pacjent potwierdzi tożsamość i prawo do świadczeń dowodem w smartfonie

Pacjent potwierdzi tożsamość i prawo do świadczeń dowodem w smartfonie

Świadczeniodawcy uzyskali narzędzie do weryfikacji tożsamości pacjenta i jego uprawnień do świadczeń finansowanych z NFZ – zamiast okazywania tradycyjnego dowodu osobistego pacjent będzie mógł wylegitymować się za pomocą urządzenia mobilnego, przez specjalnie dedykowaną temu publiczną aplikację mObywatel. Poznaj szczegóły.

Upoważnienie dla asystenta medycznego

W jaki sposób upoważnić asystenta medycznego do wystawiania e-recept

Przepisy umożliwiły upoważnienie osób wykonujących czynności pomocnicze do wystawiania e-recept. Wiąże się to również z ich upoważnieniem do przetwarzania danych osobowych i zachowaniem przez te osoby poufności wszelkich informacji i danych uzyskanych w związku z wystawianiem recepty. Zobacz, co się zmieniło w tym zakresie.

Bezpłatne recepty dla seniorów

Którzy lekarze mogą wystawiać recepty na bezpłatne leki dla seniorów – co się zmienia

Od 1 lipca 2020 r. zwiększy się grono lekarzy uprawnionych do wystawiania recept dla seniorów, którzy ukończyli 75 rok życia - receptę będą mogli wypisywać nie tylko lekarze podstawowej opieki zdrowotnej, niektóre pielęgniarki POZ czy lekarze z prawem wykonywania zawodu, którzy zaprzestali jego wykonywania, lecz także lekarze specjaliści. Zobacz, co się zmienia.

Dokumentacja usług e-zdrowia

Jak dokumentować świadczenia zdrowotne udzielane na odległość przez lekarza rodzinnego

W ostatnim czasie mocno widoczne są działania propagujące elektronizację i informatyzację usług opieki zdrowotnej podejmowane zarówno przez Ministerstwo Zdrowia i NFZ. Jednym z nich jest propozycja nowelizacji rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych, rozszerzająca koszyk świadczeń gwarantowanych POZ o wizyty na odległość, realizowane przy użyciu systemów teleinformatycznych lub systemów łączności. Jak je dokumentować?

e-zdrowie

Co zyskasz dzięki systemom teleinformatycznym w placówkach medycznych

Ustawa dotycząca wdrażania rozwiązań w obszarze e-zdrowia wprowadza wiele zmian usprawniających i dostosowuje przepisy do wyzwań oraz pojawiających się potrzeb w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych z wykorzystaniem systemów teleinformatycznych. Ma także zapewnić dodatkowe narzędzia, dzięki którym pojawią się nowe możliwości działania, które podniosą zadowolenie pacjentów. Poznaj szczegóły.