Wyniki badań

Brak staranności w opisie badań wyników diagnostycznych – jak sobie z tym poradzić

Wykonując badanie tomografii komputerowej, zwróć uwagę na prawidłowy opis na wyniku wykonywanego przez Ciebie badania. Sprawdź, jak zabezpieczyć się przed ewentualnym zarzutem niestaranności w opisie badań.

pielegniarka

Jak wypełnić zlecenie na zabiegi wykonywane przez pielęgniarkę

Rodzaj zabiegu, jaki ma wykonać pielęgniarka, i wskazanie, gdzie zabieg ma być wykonany, to elementy, które powinny znaleźć się w zleceniu na zabiegi wykonywane przez pielęgniarkę. Dowiedz się, co jeszcze trzeba koniecznie wpisać w tym dokumencie.

Karta założenia wkłucia u pacjenta

Jakie informacje należy wpisać do Karty założenia wkłucia u pacjenta

Karta założenia i obserwacji wkłuć obwodowych to dokument, który zawiera najistotniejsze informacje na temat założonego u pacjenta wenflonu. Sprawdź, jak ją właściwie wypełniać.

Dokumentacja medyczna

Nowe rozporządzenie w sprawie dokumentacji medycznej – co się zmieni

Nowe zasady prowadzenia dokumentacji medycznej mają promować spójne, całościowe rozwiązania informatyczne i wyeliminować nieefektywne praktyki tworzenia jednego dokumentu w wielu postaciach. Poznaj szczegóły projektu zmian.

Prawo

Co odnotować, gdy izolujesz osobę z zaburzeniami psychicznymi

W stosunku do osób uniemożliwiających funkcjonowanie placówki medycznej w określonych sytuacjach stosuje się przymus bezpośredni. Dowiedz się, jaką wówczas należy wypełnić dokumentację medyczną.

Zagrożenie epidemiologiczne

Raport wstępny o podejrzeniu lub wystąpieniu ogniska epidemicznego - co musi zawierać

Zakażenia szpitalne związane z udzielaniem świadczeń zdrowotnych to poważny problem wszystkich szpitali, nawet w krajach o najwyższych standardach opieki zdrowotnej. Jednym z elementów systemu zapobiegania zakażeniom jest prowadzenie rejestru zakażeń szpitalnych i czynników alarmowych. Sprawdź, czego nie może w nim zabraknąć.

Rejestr dokumentacji medycznej

Rejestr udostępnianej dokumentacji medycznej - jak go prowadzić

Każdy podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych musi prowadzić wykaz udostępnianej dokumentacji medycznej. Sprawdź, jak właściwie prowadzić taki wykaz i jakich błędów unikać, aby nie narazić się na zarzuty ze strony organów kontrolujących.

Co powinna zawierać Karta oceny bólu

Co powinna zawierać Karta oceny bólu

Żeby skutecznie leczyć ból u pacjenta, trzeba go najpierw dobrze przeanalizować m.in. pod kątem rodzaju bólu. Sprawdź, w jaki sposób możesz opisać ten problem w dokumentacji medycznej.

Zgoda na objęcie ucznia opieką stomatologiczną w szkole

Co powinna zawierać zgoda na objęcie ucznia opieką stomatologiczną w szkole

Od 12 września - zgodnie z ustawą o opiece zdrowotnej nad uczniami - możesz sprawować opiekę stomatologiczną nad uczniami do ukończenia 19. roku życia zarówno w gabinecie w szkole, jak i w dentobusie. Jednak na objęcie ucznia opieką tego rodzaju rodzice albo pełnoletni uczniowie muszą wyrazić zgodę. Jak powinien wyglądać taki dokument?

e-mail

Jak zareagować, gdy do placówki wpłynie e-mail z prośbą o udostępnienie dokumentacji

Wykorzystywanie przez pacjentów usług elektronicznych do komunikacji z placówką medyczną, w której prowadzone jest jego leczenie, staje się codziennością – również w zakresie dostępu do dokumentacji medycznej. Jak placówka powinna postąpić, gdy otrzyma e-mailową prośbę o udostępnienie im dokumentacji medycznej i przesłanie jej drogą elektroniczną? Czy istnieją podstawy, by odmówić wysyłki dokumentacji medycznej e-mailem?

Okładka dokumentacja medyczna