protokół sekcyjny

Protokół sekcji zwłok – komu możesz okazać dokument do wglądu

Gdy zmarły nie upoważnił nikogo lub złożył oświadczenie o braku wyrażenia zgody na udostępnienie dokumentacji medycznej jakiejkolwiek osobie po jego śmierci, w żadnym wypadku nie można umożliwić wglądu w dokumentację, niezależnie od koligacji łączących zmarłego z osobą wnioskującą. Sprawdź, jak postąpić w przypadku protokołu z sekcji zwłok.

dokumentacja

Od 1 stycznia 2021 r. wyłącznie dokumentacja medyczna w postaci elektronicznej

Nowe rozporządzenie o dokumentacji medycznej dostosowuje ją do zwiększającej się roli postaci elektronicznej. Zaproponowane rozwiązania mają skrócić czas przeznaczony na sporządzanie dokumentacji medycznej, zarówno w zakresie jej rodzajów, jak i zawartości, a także inne czynności nie związane bezpośrednio z procesem leczenia. Oto szczegóły.

Brak wpisu o rozpoznaniu choroby – sprawdź, jakie może rodzić konsekwencje

Brak wpisu o rozpoznaniu choroby – sprawdź, jakie może rodzić konsekwencje

Każda dokumentacja medyczna musi zawierać nazwę i numer statystyczny rozpoznania choroby, problemu zdrowotnego lub urazu. Dowiedz się, jakie mogą być skutki niedopełnienia tego obowiązku.

dokumentacja

Brak wpisu o rozpoznaniu wstępnym – jaki to może stworzyć problem dla placówki medycznej

Wewnętrzny audyt sposobu prowadzenia dokumentacji prowadzony w placówce medycznej pod kątem zgodności działań z obowiązkami wynikającymi z przepisów prawa wykazał, że w dokumentacji medycznej kilkunastu pacjentów występują braki we wpisach dotyczących rozpoznania wstępnego. Jak uniknąć ewentualnych skutków takiej sytuacji?

Dokumentacja medyczna

Jak dokumentować zakażenia koronawirusem – obowiązki kierowników

W chwili kryzysu związanego z wystąpieniem koronawirusa SARS-CoV-2 kierownicy podmiotów leczniczych są zobowiązani nie tylko do monitorowania i rejestracji zakażeń szpitalnych i czynnik ó w alarmowych, lecz także do podejmowania działań zapobiegających szerzeniu się zakażeń i chor ó b zakaźnych. Sprawdź, z jakimi obowiązkami wiąże się ta wyjątkowa sytuacja.

e-recepta

Jak wystawiać recepty i e-ZLA w czasie epidemii koronawirusa

Organizacja pracy przychodni w tym trudnym okresie zagrożenia epidemią stanowi nie lada wyzwanie. W celu zminimalizowania ryzyka zarażenia się i rozprzestrzeniania koronawirusa, wszelkie działania są ukierunkowane na ograniczenie kontaktów międzyludzkich, a zatem w dużej mierze wykorzystuje się teleporady. Oto wskazówki dla przychodni.

sprostowanie

Kiedy jest dozwolone sprostowanie karty informacyjnej

Jeżeli pacjent dostrzeże błąd na karcie informacyjnej – ze względu na znaczenie tej dokumentacji dla dalszego leczenia ma prawo prosić lekarza o zmianę zapisu. Jakich zasad trzeba przestrzegać przy sprostowaniach, aby nie narazić się na zarzut fałszowania dokumentacji medycznej?

Recepta

Koronawirus: poznaj szczególne zasady wystawiania recept farmaceutycznych

Możliwość wystawienia recepty farmaceutycznej w przypadku zagrożenia zdrowia pacjenta związanego z COVID-19 – takie uprawnienie na mocy specustawy o koronawirusie zyskali farmaceuci, którzy mają prawo wykonywania zawodu. Sprawdź, w jakich sytuacjach jest dopuszczalne wystawienie takiej recepty.

Po operacji

Nadzór poznieczuleniowy - czy trzeba odnotowywać godzinę przekazania pacjenta

Odpowiedzialność, jaka wiąże się z opieką zespołu poznieczuleniowego nad pacjentem, jest szczególna. Dlatego im bardziej precyzyjne zapisy w dokumentacji medycznej, tym lepiej. Sprawdź, czego nie może w niej zabraknąć.

pracownia diagnostyczna

8 wpisów, które musisz zawrzeć w księdze pracowni diagnostycznej

Pracownie diagnostyczne mają obowiązek prowadzenia księgi pracowni diagnostycznej, w której odnotowują wykonane świadczenia. Oto praktyczne wskazówki, jak ją uzupełniać.