Nr 8 (113) Lipiec 2024
Ministerstwo Zdrowia uruchomiło program pilotażowy centralnej e-rejestracji obejmujący kardiologię i profilaktykę raka. System ma zapewnić automatyczną rejestrację i efektywne zarządzanie terminami wizyt. Jest to szczególnie ważne do poprawy dostępności usług zdrowotnych. Więcej na ten temat piszemy w artykule pt. „Pilotaż centralnej e-rejestracji na wybrane świadczenia zdrowotne do 31 marca 2025 r.” (s. 3).
Sztuczna inteligencja znajduje coraz więcej zastosowań w medycynie, rodząc pytania o finansowanie takich świadczeń i wycenę diagnoz dokonywanych przez AI. Choć odpowiedzi wciąż nie są jednoznaczne, faktem jest, że szybka diagnoza, np. udaru, obniża koszty leczenia i rehabilitacji. Bądź na bieżąco z innowacjami, które mogą zmienić oblicze medycyny! Więcej informacji na ten temat znajdziesz w tekście pt. „Finansowanie technologii cyfrowych w medycynie” (s. 4).
Po nieudanej próbie nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne, która miała otworzyć pacjentkom dostęp do awaryjnej antykoncepcji, Ministerstwo Zdrowia wdraża plan B. Jest nim ustanowiony rozporządzeniem program pilotażowy w zakresie usług farmaceuty dotyczących zdrowia reprodukcyjnego. Celem jest poprawa dostępności do nowoczesnych metod antykoncepcji awaryjnej i zapewnienie w aptece usług w zakresie zdrowia reprodukcyjnego. Szczegóły na ten temat znajdziesz w artykule pt. „Recepta farmaceutyczna na tabletkę «dzień po»” (s. 6).
Gdy wpisy w dokumentacji medycznej są nieczytelne, tworzą niespójną całość, a w zestawieniu z innymi dowodami wskazują na błędy, już tylko krok do sprawy sądowej. W obliczu powstałych sporów okazuje się również, że dokumentacja medyczna często nie jest prowadzona zgodnie z wymogami prawa. Jak uniknąć takich uchybień, dowiesz się z artykułu pt. „Najczęstsze przypadki uchybień w dokumentacji – jak do nich nie dopuścić” (s. 10).
Spis treści:
E-ZDROWIE
- Pilotaż centralnej e-rejestracji na wybrane świadczenia zdrowotne do 31 marca 2025 r.
- Finansowanie technologii cyfrowych w medycynie
DOKUMENTACJA MEDYCZNA
- Recepta farmaceutyczna na tabletkę „dzień po”
- Rejestr udostępnianej dokumentacji medycznej – jak go prowadzić
- Najczęstsze przypadki uchybień w dokumentacji – jak do nich nie dopuścić
OBSŁUGA PACJENTA
- Szczepienia przeciwko półpaścowi – rekomendacje
BEZPIECZEŃSTWO DANYCH CYFROWYCH
- Kody QR: czy są niebezpieczne dla danych w ochronie zdrowia
FORMULARZE Z INSTRUKCJĄ
- Terminarz wizyt profilaktycznych – jak wypełniać
PYTANIA CZYTELNIKÓW
- Który lekarz podpisuje dokumentację medyczną w lecznictwie uzdrowiskowym
- Czy konieczna jest digitalizacja dokumentacji medycznej będącej materiałem archiwalnym
- Elektroniczna dokumentacja medyczna: zasady wydawania karty informacyjnej z leczenia szpitalnego
Dołącz do prenumeratorów magazynu
Dokumentacja Medyczna w Praktyce
Zyskujesz:
- ✔ Magazyn w wersji papierowej i e-wydania
- ✔ Alert E-zdrowie
- ✔ Porady email od eksperta
- ✔ Gotowe wzory dokumentów
- ✔ Udział w webinarach