Nr 6 (40) Maj 2019 r.

Za miesiąc zaczną obowiązywać nowe procedury kontroli świadczeniodawców przez NFZ. Ma być prościej, szybciej i skuteczniej, a jednocześnie bez karania za naruszenia, które nie mają znaczącego charakteru. Czy centralizacja kontroli NFZ będzie temu sprzyjać? O tym, jaki wpływ mają te zmiany na uprawnienia NFZ w zakresie kontroli dokumentacji, przeczytasz w artykule pt. „Jak przebiegnie kontrola dokumentacji medycznej od 1 czerwca” (s. 12).
Gdy pacjent za życia zażądał utrzymania w tajemnicy wszelkich informacji o leczeniu, uchylenie tego żądania może nastąpić tylko sądownie, na wniosek osoby bliskiej. Z artykułu pt. „Kto i kiedy może złożyć wniosek o uchylenie tajemnicy lekarskiej” (s. 17) dowiesz się, kiedy lekarz może być zwolniony z tajemnicy lekarskiej po najnowszych zmianach.
E-skierowania to cyfrowe dokumenty pozwalające kierować pacjentów na ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne i badania diagnostyczne. Na razie są pilotażowo wdrażane w Warszawie i Polanicy-Zdroju. System ma być wdrożony w całym kraju 1 stycznia 2021 r. Z artykułu pt. „Jak przygotować placówkę do wdrożenia e-skierowania” (s. 11) dowiesz się, co zrobić przed tą datą.
Zakres odpowiedzialności inspektora ochrony danych osobowych wyznacza wymiar jego zadań i sposób ich wykonywania. W artykule pt. „Jak określić zakres obowiązków IOD, biorąc pod uwagę, że placówka przetwarza dane wrażliwe” (s. 20) znajdziesz wskazówki dotyczące tego, jak kształtować odpowiedzialność IOD ze względu na formę zatrudnienia.
Logowanie
Dołącz do prenumeratorów magazynu
"Dokumentacja Medyczna w Praktyce"
Sprawdź ofertę »- fachowe rozwiązanie Twojego problemu
- alerty prawne na Twój e-mail
- gotowe wzory dokumentów
Podobne artykuły
Szkolenia i konferencje

Kategorie
Aktualny numer Pokaż listę wydań »
Nr 14 (48) Grudzień 2019 r
Sprawdź »