Nr 1 Specjalny 2021

Dodano: 18 lutego 2021
Nr 1 Specjalny 2021

Cyfryzacja w ochronie zdrowia niesie za sobą wiele wyzwań związanych z bezpieczeństwem danych osobowych i danych wrażliwych przetwarzanych w dokumentacji medycznej pacjentów. Dlatego oddajemy w Twoje ręce numer specjalny poświęcony bezpieczeństwu cyfrowemu w placówce medycznej. Jest to niezwykle istotny problem, biorąc pod uwagę, że od 1 stycznia 2021 r. priorytetową formą dokumentacji medycznej jest postać elektroniczna (rozporządzenie o dokumentacji medycznej dopuszcza wyjątki, gdy dokumentacja może być prowadzona w formie papierowej).

Należy jednocześnie pamiętać, że stopień zaawansowania informatycznego podmiotów leczniczych jest różny – zależy on również od nakładów inwestycyjnych przeznaczonych na ten proces. Dlatego przepisy gwarantujące elastyczność w tym zakresie i dopuszczające wyjątki odpowiadają realiom placówek ochrony zdrowia.

Nie odnoszą się one jednak do elektronicznej dokumentacji medycznej wskazanej w rozporządzeniu o Systemie Informacji Medycznej – obok e-recept i e-skierowań. Te dokumenty bezwzględnie muszą mieć postać elektroniczną.

W numerze analizujemy wyzwania, jakie mają przed sobą placówki medyczne, zwłaszcza te związane z zabezpieczeniem danych, np. podczas udzielania teleporad. Podpowiadamy, jak przestrzegać zasad RODO, rejestrując pacjenta na teleporadę. Przyglądamy się również aspektom udostępniania dokumentacji medycznej w wersji elektronicznej i elektronicznej dokumentacji medycznej. 

Podpowiadamy także, jakie narzędzia zastosować, przeprowadzając audyt bezpieczeństwa informacji w placówce medycznej. Wierzę, że porady, wzory procedur i dokumentów oraz listy kontrolne zawarte w tym numerze pomogą Ci skutecznie i bezproblemowo zadbać o bezpieczeństwo elektronicznej dokumentacji medycznej.

Spis treści:
BEZPIECZEŃSTWO DANYCH CYFROWYCH

LISTY KONTROLNE

WZORY PROCEDUR

WZORY DOKUMENTÓW

ZESTAWIENIE

Pozostało jeszcze 97 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Logowanie

Adres e-mail lub login:

Hasło

Nie pamiętam hasła

Dołącz do prenumeratorów magazynu

"Dokumentacja Medyczna w Praktyce"

Sprawdź ofertę »
Zyskujesz:
  • fachowe rozwiązanie Twojego problemu
  • alerty prawne na Twój e-mail
  • gotowe wzory dokumentów