Nr 12 (46) Październik 2019 r

Dodano: 26 września 2019
Nr 12 (46) Październik 2019 r

Zgodnie z przepisami dokumentację medyczną udostępniasz „bez zbędnej zwłoki”, czyli „możliwie jak najszybciej”. Ale właściwie kiedy? W świetle dotychczasowego orzecznictwa dookreślanie terminu udostępnienia dokumentacji medycznej jest obarczone znacznym ryzykiem. W artykule pt. „Czy w regulaminie placówki można określić termin udostępnienia dokumentacji medycznej” (s. 3) podpowiadamy, co w tym zakresie możesz uregulować w wewnętrznych dokumentach.

Już kilka miesięcy placówki medyczne muszą codziennie przesyłać do NFZ raporty o stanie list oczekujących. Oznacza to więcej obowiązków sprawozdawczych, ale nowe przepisy mają poprawić monitorowanie dostępności do wybranych świadczeń opieki zdrowotnej. Jak radzą sobie z tym podmioty lecznicze, co jest największym problemem? Tego dowiesz się z artykułu pt. „Codziennie musisz raportować o kolejkach do NFZ – jak się wywiązać z nowego obowiązku” (s. 10).

Analiza kolejnych raportów NFZ związanych z przeprowadzanymi kontrolami ordynacji lekarskich pokazuje, że błędy w działaniach podmiotów objętych kontrolą są powielane. Dzięki temu wiadomo też, na których aspektach NFZ skupia swoją uwagę – łatwiej zatem zadbać, aby ordynację lekarską wykonywać w sposób, do którego NFZ nie będzie miał zastrzeżeń. Tego, jakie nieprawidłowości tym razem stwierdził NFZ, dowiesz się z artykułu pt. „Czego się wystrzegać w zakresie ordynacji lekarskiej – sprawdź, co zakwestionował NFZ” (s. 12).

Ze względu na obowiązek prowadzenia dokumentacji medycznej w formie elektronicznej w odniesieniu do niektórych dokumentów musisz ponownie zweryfikować procedury przetwarzania danych osobowych w placówce, przychodni lub gabinecie. W artykule pt. „Wdrożyłeś e-dokumentację – co musisz zmienić w procedurach ochrony danych osobowych” (s. 18) podpowiadamy, co musisz dostosować, uwzględniając m.in. RODO.

Pozostało jeszcze 99 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Logowanie

Adres e-mail lub login:

Hasło

Nie pamiętam hasła

Dołącz do prenumeratorów magazynu

"Dokumentacja Medyczna w Praktyce"

Sprawdź ofertę »
Zyskujesz:
  • fachowe rozwiązanie Twojego problemu
  • alerty prawne na Twój e-mail
  • gotowe wzory dokumentów
Okładka dokumentacja medyczna